Poradíme vám, jak pěstovat bylinky na balkóně. Těšte se na bohatou sklizeň

Také se už těšíte na čerstvé bylinky? Kam ale pro pár lístečků bazalky, větvičku rozmarýnu nebo snítku tymiánu, když nemáte zahrádku? V případě, že bydlíte v bytě s balkónem či terasou, máte vyhráno. Pěstování bylinek na balkoně není nic obtížného a vy se už můžete těšit na bohatou a dlouhou sklizeň.

Pěstování bylinek není náročné

Většina aromatických bylin, které jsou odedávna používány jako koření a léčivé rostliny, pochází z oblasti Středozemí a Malé Asie. Potřebují hodně světla slunce, nesnášejí přemokření. Nejvíce se jim daří na jižně orientované straně, co nejblíže u okna – nejlépe přímo na okenním parapetu. Pokud bude polední slunce v létě přes sklo pálit příliš, pomůže roleta. Pro pěstování na balkoně se snažte vybrat místo, na které sluneční paprsky dopadají co nejdelší dobu. Bylinky umístěné venku dále potřebují ochranu před větrem.

Zrovna tak jako světlo je důležitý i vhodný substrát a přiměřená zálivka. Bylinkám svědčí zemina výživná, ale lehká a dostatečně propustná – to znamená, že jí voda musí lehce protékat. Použít můžete běžnou směs pro pokojové rostliny, kterou vylehčíte příměsí písku. Směs by neměla obsahovat rašelinu. Dobré prostředí pro kořeny pomůže vytvořit i několikacentimetrová vrstva drenáže, položená na dně květináče (kamínky, štěrk, hliněné střepy, keramzit).

Vhodným řešením pro dlouhodobější pěstování bylinek jsou samozavlažovací truhlíky, které rostlinám poskytují ideální prostředí pro dobrý růst. Nemusíte si lámat hlavu s pravidelným zaléváním a klidně můžete odjet na dovolenou. Rostliny o sebe pečují samy a vy si tak na balkoně snadno vytvoříte opravdový kořenářský ráj.

Jak na to?

Ideálním obdobím pro výsev bylinek je jaro. Pokud si netroufáte na pěstování ze semen, případně se vám nechce čekat, kupte si již předpěstované bylinky. ne však ty ze supermarketu, které jsou určeny spíše k okamžité spotřebě. Dobrým místem jsou zahradnictví, trhy a podobná místa s prodejem rostlin.

Čtěte také:  Tři zdravotní problémy, které vám může způsobit klimatizace, či nevhodně používané větráky

Pěstování bylinek ozdobí kuchyni, balkón i lodžii

Voňavým a čerstvým bylinkám se bude dobře dařit na lodžii, balkoně, nebo i přímo v kuchyni. Bylinky můžete pěstovat v jednotlivých květináčích, ale i v truhlících či jiných větších nádobách, kde lze vytvořit nejrůznější kombinace. Právě seskupení různých druhů a ozdobných variant bývají nejpůsobivější. Jediným omezením jsou rozdílné nároky některých rostlin – například máta a petržel potřebují více vláhy a méně světla, než většina ostatních druhů.

Na opravdu chladná a málo slunečná místa si můžete na balkón koupit i miniskeníček. Většinou to ale není potřeba, bylinky nejsou na pěstování náročné. Pro všechny pěstitelské nadšence tak máme dobrou zprávu: bylinky na balkoně dnes už zvládne vypěstovat opravdu každý.

Šalvěj na sluníčko, mátu do stínu

Bylinky jako mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn či levandule a meduňka mají rády slunečno. Stín či polostín je vhodný pro mátu, šťovík, kerblík a libeček.

Stejně jako všechny rostliny, i bylinky potřebují výživu. Na jejich pěstování proto kupte vhodný a kvalitní substrát s přídavkem rašeliny. Zemina pro doma pěstované bylinky by měla být dobře propustná a bohatší na živiny, než při pěstování na záhonech. Také je nutné dbát na kvalitní hnojiva.

Bylinky i do smoothie!

Bylinky mají široké využití jako koření či přísada do salátů, ale jsou vhodné i do nápojů, jako velmi oblíbené smoothie nebo koktejly. Velmi důležité je ale zvolit správný smoothie maker, zdaleka ne všechny prodávané tipy si dokážou s dokonalým rozmělněním bylinek poradit. Důležitý je dostatečný výkon. Pro přípravu kvalitního smoothie dokáže motor s výkonem až 1200 W mělnit ovoce, zeleninu, ořechy, semínka, bylinky a další. Sekací nože musí být z nerezové oceli. Pro kvalitu smoothie je důležité, aby byly pokryty vrstvou titanu, která zajistí skoro 99% zachování všech enzymů a vitamínů a omezují oxidaci hotových pokrmů. Tyto vlastnosti nabízí například Smoothie maker SENCOR SNB 660x.

Čtěte také:  Bojíte se údržby lesklých povrchů v interiéru? Přidáme i tip, jak opravit poškrábaný povrch

A na závěr několik dobrých tipů

  • Aby bylinkové keříky košatěly a nevytahovaly se jen do délky, potřebují pravidelné zaštipování výhonků. To můžete dobře skloubit s odebíráním čerstvých lístků do kuchyně. Odstřihávejte vždy celé výhonky, nikoliv samotné listy. Rostliny tak zůstanou déle hezké.
  • Pokud je to možné, sklízejte je vždy těsně před použitím.
  • Bazalky v okně jsou hezké a nádherně voní. Věděli jste ale také, že oknem s bazalkami se neodváží proletět téměř žádný komár?

Log in with your credentials

Forgot your details?