Po čtyřiceti letech bydlení bez jediné změny přinesla radikální změnu rekonstrukce bytu

Paní Věra bydlela v bytě od dětských let. Po smrti rodičů byt zůstal tak, jak po celých čtyřicet let byl. Dcera Adéla si kvůli stavu bytu nechce domů zvát kamarády a paní Věra by si přála, aby měla hezký dětský pokoj. Byt toho ale potřebuje daleko, daleko více.

Jaké změny byt nutně potřebuje?

Věra zdědila byt, ve kterém je všechno tak, jako když se tam rodiče paní Věry zhruba před čtyřiceti lety nastěhovali. Byt nikdy neprošel rekonstrukcí, a to ani během života rodičů. Nábytek i všechno ostatní vybavení je původní. Celý byt je prostě jedno velké retro. Jsou tam ještě původní tapety, umakartové jádro, stará kuchyň i nábytek. Věra spí s dcerou na jedné rozkládací posteli, na které spala ještě ona sama, když byla malá.

Věra s malou dcerou nezvládne finančně zrekonstruovat celý byt, který potřebuje velkou rekonstrukci. Z pohledu paní Věry hlavně nový dětský pokoj. Adélce je už 11 let a potřebovala by pokoj, kde by se mohla v klidu připravovat na školu. 

Maminka s dcerkou jsou skromné a na ničem netrvají. Nový dětský pokoj je ale jen špička ledovce. Byt naléhavě potřebuje novou koupelnu s WC, které jsou v dezolátním stavu. Nezbytná je kvalitní postel, stůl, nějaký úložný prostor na oblečení. 

Kromě zastaralého a na řadě míst již nevyhovujícímu stavu bytu by paní Věře radikální proměna pomohla překonat nedávnou smrt rodičů. Nová podoba bytu také bude více respektovat potřeby jedenáctileté Adély.

Co při rekonstrukci bytu vymysleli zkušení designéři?

„Tato proměna patřila k těm nejnáročnějším, do kterých jsme se pustili. Od začátku nám bylo jasné, že tady je jediným řešením radikální řez, tedy začít kompletně znovu a jít do kompletní rekonstrukce,“ hodnotí rekonstrukci bytu designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný.

Čtěte také:  Rekonstrukce bytových domů v době koronavirové

V bytě byly nutné i dispoziční změny. Dotýkaly se prostoru mezi kuchyní a chodbou. Původní dveře designéři navrhli zastavět a prostor využít jako úložný prostor pro pračku se sušičkou. Tímto řešením získala koupelna více prostoru.

Jak půjdou dohromady retro prvky z dob rodičů a moderní interiér?

V bytě byl před rekonstrukcí zcela původní nábytek, což mělo v očích designérů své kouzlo. Proto měli designéři již od počátku o stylu interiéru jasno. 

„Chtěli jsme vytvořit moderní interiér s prvky retra. Velmi se nám líbila původní dýhovaná TV stěna, kterou jsme nakonec využili jako jeden ze stěžejních prvků,“ upozorňují na dominantní retro prvek designéři.

Ve stejném dekoru přírodního dubu vybrali dveře a zbytek interiéru nechali v jednoduché, převážně černobílé kombinaci. 

V dětském pokoji je zajímavým prvkem i tapeta s výrazným geometrickým vzorem. Pro oživení zvolili jemnou pudrově růžovou barvu na textilních dekoracích.

Největší výzvou se stali nepřející sousedé

Takto rozsáhlá rekonstrukce s sebou nese samozřejmě spoustu hluku a prachu. „Na druhou stranu míra nepřejícnosti a obstrukcí ze strany některých obyvatel domu byla pro nás naprosto nevídaná. Brala nám radost z práce a připravovala nás o cenné hodiny, což nakonec znamenalo prodloužení rekonstrukce,“ konstatují designéři.

Celý průběh přestavby i s komentáři architektů a dalších odborníků můžete sledovat také v televizním pořadu Jak se staví sen – extra v pondělí 17. února ve 21.35 na Primě.

/Foto: TV Prima/

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?