Byty zbytečně přetápíme. Kde je ideální kompromis mezi touhou po teple a efektivitou vytápění?

Teplo, když ho nepotřebujeme, můžeme šetřit, ale většinou na nějaký ten stupeň příliš nehledíme a naše zvyklosti měníme jen neradi. To vše nás ale bude stát peníze navíc. Jak se k teplu doma chováme a jakých chyb se dopouštíme?

Byty často přetápíme

Dodavatelé energií opět hlásí zdražení. Průzkum Providentu ukazuje, že mnohdy lidé topí na zbytečně vysokou teplotu (nejvíce Čechů na 24 stupňů) nebo v situacích, kdy topení naplno není potřeba. Pětina lidí nevypne topení během dovolené či o víkendech mimo domov. Rozdílný přístup k topení mají respondenti žijící v bytech a v domech. Roli může hrát také to, že v domě není vhodné v zimě topení zcela vypínat kvůli riziku zamrznutí vody v potrubí.

Právě správnou intenzitou vytápění je možné významně ušetřit. „Každý stupeň navíc znamená nárůst nákladů o přibližně 6 %. Pokud tedy topíte na 20 místo na 25 stupňů, vyjde vás topení o 30 % levněji,“ říká Tomáš Černý, analytik společnosti Provident, a dodává: „Zvýšený zájem o půjčky v období vyúčtování nákladů za energie zaznamenáváme každoročně. Nyní se začátkem topné sezony je tedy čas zamyslet se nad tím, jak náklady za vytápění snížit.“

Ženy jsou více zimomřivé, přesto teplem plýtvají méně

Z výzkumu vyplývá, že vnímání tepelného komfortu je odlišné u mužů a u žen. Ty jsou více zimomřivé (18 %), ale jsou ochotné se více obléct a za topení ušetřit. Muži mnohem častěji (32 %) než ženy (19 %) rádi chodí doma v krátkém rukávu a o to více topí.

S větráním jsme se zlepšili

Větrací návyky mají Češi většinou správné. Podle průzkumu 61 % lidí v zimě větrá krátce a intenzivně několikrát denně. Vymění se tak vydýchaný vzduch, ale nedojde k ochlazení stěn. Třetina lidí pak větrá namátkově, když si vzpomene. Neustále otevřenou ventilaci mají pouze 4 % Čechů a řízené větrání zatím využívá 1 % lidí.

Čtěte také:  Jak správně postupovat, aby se SVJ či bytové družstvo nyní nedostalo do dluhů?

Správné větrání je jednoduché: Alespoň 3x denně na několik minut naplno otevřete okna. Tak dosáhnete rychlé výměny vzduchu, ale stěny neprochladnou a během chvilky dosáhnete původní teploty.

/Ilustrační foto: Pixabay.com/

Napsat komentář