Pět tipů, jak využít tapety a fototapety v interiéru

Nástěnné tapety a fototapety se opět vrací na scénu interiérového designu. Jejich použití je dnes ale mnohem promyšlenější a plní jasně daný účel. Uplatnění najdou zejména v nájemních bytech, kde si nemůžete dovolit žádné výrazné nebo trvalé změny.

Hra s barvami a vzory

Jak zvětšit nebo naopak zmenšit místnost, aniž byste museli hýbat s příčkami? Občas stačí pohrát si s barvami a vzory na tapetách. Stísněný interiér prosvětlí a provzdušní světlé tapety s menšími vzory, naopak rozlehlou místnost hravě zútulní tapety s výrazným motivem. Pokud chcete opticky snížit nebo zvýšit strop, vsaďte na pruhy – vodorovné strop nadzvednou, zatímco horizontální vyvolají přesně opačný dojem.

Optickxx
Foto: postershop

Dětský pokoj, který roste společně s dítětem

Dětský pokoj by měl dítěti sloužit dlouhá léta, proto se doporučuje zvolit neutrální základ a dle potřeby obměňovat pouze dekorace. V tu chvíli přichází ke slovu tapety a fototapety, ideálně ty vliesové, které oživí bílé zdi, snadno se instalují a stejně dobře se také sundávají. Takže až si vaše dítě usmyslí, že se mu výzdoba na zdech nelíbí, jednoduše tapetu strhnete a vyměníte ji za novou.

Dxxtskxx
Foto: postershop

Nový život pro staré dveře

Tapety vdechnou nový život také starým a opotřebovaným dveřím. Nejjednodušším způsobem je pořídit si samolepicí tapetu určenou přímo na dveře, kterou zvládnete nalepit i bez pomoci. Záleží jen na vás, zda dáte přednost fototapetě s výraznými motivy nebo se budete držet klasiky a zvolíte tapetu imitující dřevěný obklad.

TIP: Hitem posledních měsíců jsou takzvané neviditelné dveře, které splývají se zbytkem interiéru. Zkuste proto vytapetovat celou jednu stěnu včetně dveří a uvidíte, že budete mile překvapeni výsledkem.

Sbohem, umakartové jádro

Už dávno neplatí, že tapety nepatří do koupelny. Stačí jen vybrat ty vinylové, které jsou opatřeny voděodolnou úpravou a nějaká ta vlhkost ani voda je nerozhází. Použijte je například k zakrytí nevzhledného umakartového jádra a nebojte se z nich udělat dominantu místnosti. Aktuálním trendům vévodí tapety s motivem mozaiky, orientálních kreseb nebo kvetoucích rostlin, díky kterým si v koupelně budete připadat jako na dovolené v tropickém ráji.

Čtěte také:  Tipy na snížení spotřeby energií v domácnosti
Obklad 1
Foto: postershop

Tapety, nebo obklady? Rozdíl téměř nepoznáte

Vinylové tapety najdou využití také v kuchyni, a to konkrétně za kuchyňskou linkou. Nevadí jim stříkající voda ani omastek, navíc se snadno udržují, takže budou dlouho vypadat jako nové. Vybírat můžete z celé řady motivů – mezi ty nejoblíbenější patří imitace cihlového a kamenného obložení, omítky nebo dlažby. Takže až příště budete chtít vyměnit dosluhující kachličky za nové, vzpomeňte si na levnější alternativu a pořiďte si tapetu.

Kuchyn
Foto: postershop

1 komentář u „Pět tipů, jak využít tapety a fototapety v interiéru“

Napsat komentář