Na co si dávat o Vánocích největší pozor? Hořící stromeček dávno není na prvním místě

Vrchol letošních svátků už doslova klepe na dveře. Nic jsme nepodcenili a očekáváme, že po hektických přípravách si budeme moci užít příjemné dny. Stačí však chvilka nepozornost nebo naše chyba a okamžitě může být všechno jinak.

Lidská nedbalost = nejčastější příčina vzniku požáru o Vánocích

Naše domovy jsou přesyceny vysoce hořlavým materiály jako jsou závěsy, koberce, čalouněný nábytek. O Vánocích k nim ještě přibývají sváteční ubrusy i samotný vánoční stromeček a adventní věnec. K tomu si přidejte také svíčky a prskavky. Při nedbalosti může kombinací těchto dvou prvků vzniknout katastrofální důsledky.

Dekorace versus mazlíčci

Na stole vám plápolá svíčka na adventním věnci. V tu chvíli proběhne kočka a stáhne ubrus i s věncem na zem a hned je neštěstí na světě. Jakákoliv svíčka, nejen ta na adventním věnci, by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce. To je důležité i v případě malých dětí, které mohou nestabilní svíčku převrhnout. V okolí svíčky by se neměl vyskytovat žádný hořlavý materiál. Těsná blízkost záclon či závěsů, sedaček, poliček i skříní je vysoké riziko, neboť případný oheň se na toto zařízení bytu velmi rychle přenese. Přibližně vzdálenosti 8 – 10 centimetrů od plamene svíčky teplota přesahuje 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů.

Důležitá rada: Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár.

Na materiálu nešetřete

Na trhu je celá řada vánočních dekorací. Musíme umět rozeznat, které slouží pouze k dekoraci, a které si můžeme zapálit. Hlavním vodítkem jsou podkladové misky, které oddělují svíčku od samotného chvojí na věnci. Bez těchto misek nikdy svíčku nepodpalujte. Každý výrobek by měl být opatřen návodem k použitím a případnou informací, zda se jedná pouze o dekorační předmět.

Čtěte také:  Co vám může překazit změnu dodavatele energií?

Nebezpečný bývá i materiál, ze kterého je věnec vyrobený. Suché chvojí nebo dřevěné piliny mají ke vzplanutí také velmi blízko.

Rizikové jsou z pohledu hasičů také věnce, které si lidé dělají sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které od plamínku svíčky chytlo.

Pozor i na elektroniku

Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. Pokud dojde například k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. A pamatujte, zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem. Při hašení elektrických zařízení pod napětím je nejvhodnější sněhový přístroj s náplní CO2.

Když vařit, tak bezpečně

I plynový sporák je zdrojem otevřeného ohně a nebudeme si nic nalhávat, ale během vánočních svátků se rozpálí určitě častěji. Pozor si tedy dávejte na papírové ubrousky, látkové utěrky a plastové pomůcky, které odkládejte vždy do dostatečné vzdálenosti od zapnuté ploténky i rozpálené trouby.

Pamatujte, že například horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení nezkušeného „hasiče“. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, tak je nejlepší pánev zakrýt pokličkou a oheň tak udusit, posloužit k tomu může i hasicí rouška. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie (plyn, elektřinu).

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?