Pět nejčastějších chyb při přezimování pelargónií, begónií a fuchsií

Od jara do podzimu nám přinášely květy pelargónií, begónií a fuchsií radost. Teď ale nadešel čas na přezimování balkónovek. I když každá z těchto nejoblíbenějších balkónových květin vyžaduje pro pěstování specifické podmínky, základní pravidla jsou společná. Jen když budete postupovat správně a vyvarujete se chyb, budou vaše balkónové květiny na jaře připraveny na novou sezónu.

Základem jsou vhodné podmínky pro přezimování

Chyba: Přezimujeme rostliny na nevhodných místech.

Nejdůležitější je volba správného místa, kde rostliny přečkají zimu.

V mnoha případech přezimování balkónovek pro nás znamená, že rostliny jen přeneseme z venkovního prostředí dovnitř do bytu. To je ale první a zásadní chyba. Naše běžná teplota v bytě je pro přezimování balkónových rostlin příliš vysoká. Teplo způsobí, že pelargónie a fuchsie budou pokračovat v růstu, vlivem nedostatku světla ale výhony budou světlé a slabé.

Předtím, než začnete své balkónové rostliny připravovat na přezimování zvažte, zda jste schopni jim zajistit vhodné podmínky. Jinak si jen přiděláte práci a na jaře, někdy už v průběhu zimy, budete zklamání ze špatného stavu rostlin. První zásadní podmínkou pro přezimování balkónovek je teplota do 10 °C a kromě hlíz begónií také dostatek světla. Pokud to není možné, bývá vhodnější letošní rostliny nepřezimovat a na jaře si koupit nové sazenice.

Které rostliny můžeme přezimovat?

Chyba: Přezimujeme rostliny napadené nebo zesláblé nevhodnými podmínkami pěstování.

Nejčastěji přezimujeme vzpřímené muškáty, fuchsie a begónie. Důvodem především bývá to, že už tyto rostliny známe, víme, že se jim v daných podmínkách dobře daří. Není výjimkou, když sazenice máme už několik let.

Přesto, že některé sazenice patří mezi naše oblíbené, neměly by být do zimního výběru zařazeny automaticky. Častou chybou je, že na přezimování připravujeme i ty rostliny, které nejsou v nejlepší kondici. Buďte nekompromisní a ponechte jen ty z nich, které projdou přísnou selekcí. Musí to být silné, kompaktní rostliny.

Čtěte také:  DIY zimní dekorace a jak na ně

Současně se zaměřte na pečlivou kontrolu zdravotního stavu. Pokud bychom přezimovali napadené rostliny, jakékoliv choroby listů a škůdci, které při podzimní kontrole unikly pozornosti, se totiž během zimy rozšíří natolik, že zpravidla zničí celou rostlinu.

Příprava muškátů, fuchsií a begónií na přezimování

Chyba: Nevěnujeme čas na správnou přípravu rostlin na přezimování.

Muškáty a fuchsie na zimu necháváme v jejich květináčích nebo truhlících. Obereme všechny uschlé a žloutnoucí listy. Lehce zkrátíme letošní výhony – pro přezimování stačí zhruba na polovinu. Pravděpodobně budete stříhat i výhony, na kterých budou ještě květy nebo poupata. Nelitujte je, je to k prospěchu rostlin.

Radikální řez provádíme až na jaře před začátkem nové pěstitelské sezóny. Stává se totiž, že i v zimě, zejména pokud budou na teplejším stanovišti, mohou některé z rostlin pokračovat v růstu. Tyto slabé přírůstky pak snadno odstraníme v rámci jarního střihu. To platí jak pro pelargónie, tak pro fuchsie.

Převislé muškáty zpravidla nepřezimujeme.

Odlišná je příprava na přezimování begónií. Postupně omezujeme zálivku, aby begónie postupně zatáhly. Nejpozději na konci října hlízy vyjmeme ze substrátu a necháme mírně proschnout. Pak následuje prohlídka, při které vyřadíme všechny hlízy, u kterých bychom měli podezření na houbovou chorobu, plíseň nebo napadení škůdci.

Skladování hlíz begónií přes zimu je snadné. Zabalíme je do novin a uskladníme v suchém a tmavém prostředí.

Pozor na zálivku

Chyba: Příliš velká zálivka po dobu zimního klidu.

Přezimování balkónovek také vyžaduje speciální režim zalévání. Základem je výrazné omezení zálivky u muškátů a fuchsií. Platí, čím je nižší teplota v místnosti, tím méně rostliny zaléváme. Při doporučované teplotě přezimování do 10 °C tak stačí lehce zalít zhruba jednou za tři týdny. Rozhodně ale pouze tak, aby žádná voda nezůstávala v podmisce, jinak rostlinám v chladném prostředí snadno hrozí přemokření a uhnití kořenů.

Čtěte také:  Zima v bytě? Zjistili jsme sedm nejčastějších důvodů, proč radiátory netopí

Na druhou stranu ale není dobré zálivku zcela vynechat. Zimní období je příliš dlouhé na to, aby pelargónie a fuchsie zůstaly zcela bez vody.

V průběhu přezimování rostliny rozhodně nehnojíme. Neplatí, že tím jim vynahradíte komfort vegetační sezóny na balkóně.
U begónií je v tomto ohledu zimní péče jednodušší, protože se hlízy ponechávají po celou dobu v suchu.

Nezbytná je průběžná kontrola

Chyba: Na zimním stanovišti nevěnujeme rostlinám dostatečnou pozornost.

Je jasné, že nás přezimující rostliny svým vzhledem zrovna nelákají, abychom se jim věnovali. Jestli ale nechceme, aby naše snaha o přezimování vyšla naprázdno, minimálně jedenkrát měsíčně, raději po čtrnácti dnech, byste měli rostliny na jejich zimním stanovišti zkontrolovat. Zaměřte se na výskyt plísňových chorob. Měkké pletivo listů láká během zimy také škůdce jako mšice, molice nebo svilušky.

Na jaře rostliny přesadíme do nového substrátu, případně do většího květináče. U muškátů a fuchsií provedeme jarní řez. Jakmile budou venkovní teploty stabilně nad 10 °C, můžeme rostliny opět umístit zpět na balkón a začít zalévat a postupně přihnojovat.

Log in with your credentials

Forgot your details?