Odjíždíte na dovolenou? Takto byt zabezpečíte

Chystáte-li se na delší dobu mimo domov, je vhodné myslet na to, aby byl byt dokonale zabezpečený a po návratu vás nečekalo nepříjemné překvapení. Jak na to?

Základní bezpečnostní prvky

Naprostým základem jsou bezpečnostní vchodové dveře. Pokud váš byt chrání obyčejné dveře, které zloděj překoná pouze za pomoci fyzické síly či jednoduchého nářadí, nejenže mu ve stupu do vašeho bytu prakticky nic nebrání, ale škodu způsobenou lupičem neuhradí pojišťovna. Dveře a zámky bezpečnostní třídy 1 totiž obvykle nesplňují pojistné podmínky.

Pořiďte si tedy kvalitní bezpečností dveře a zámek třídy 3 a vyšší. Zloděje často tyto dveře odradí, případně mu vstup výrazně zkomplikují. A v nejhorším případě alespoň dostanete plnění od pojišťovny.

A když už jsme u pojištění, pokud vyjíždíte na dovolenou automobilem, vedle povinného ručení zvažte, zda se vám nevyplatí sjednat si i havarijní pojištění. Kromě jiného v takovém případě budete před zloději alespoň finančně chráněni i se svým vozem, pojišťovna vám totiž vyplatí náhradu škody ve výši hodnoty zcizeného vozu.

Opatření, která zloděje odradí

Zloději obvykle volí nejsnazší cestu. Pokud tedy uvidí jakoukoli komplikaci, svůj čin si dvakrát rozmyslí. Instalujte tedy na chodbu nebo do předsíně prvky, které zloděje odradí. Na mysli máme bezpečnostní kamery, nebo alespoň jejich imitace. Pomůže také výstražná nálepka, že prostor je monitorován.

Pomůže i chytrá domácnost. Instalujte do domácnosti světlo a spotřebiče, které lze načasovat nebo ovládat dálkově přes internet. Jen málo zlodějů si troufne vlézt do bytu, ve kterém se svítí nebo hraje hudba či televize. Můžete si tak trochu zahrát na Kevina z filmu Sám doma.

Odjíždíte na několik týdnů? Domluvte si dozor

Při opravdu dlouhých cestách může být smysluplné svěřit klíče od bytu důvěryhodné osobě – dobrým známým či rodině. Kromě zalévání květin zkontrolují, že v bytě je vše v pořádku. A to nejen kvůli lupičům. Může se stát, že necháte puštěný plyn, vodu, nebo dojde ke zkratu v elektřině. V zimě je zase vhodné byt alespoň částečně vytápět a zapomenout nesmíme ani na větrání.

Čtěte také:  ​Fenomén pěstování rajčat na balkóně. Vyzkoušejte to také, úrodou budete překvapeni

 Vždy je dobré byt alespoň dvakrát za měsíc zkontrolovat.

Zdroj: epojisteni

Napsat komentář