Vaření, vytápění, ohřev vody jsou v mnoha domácnostech závislé na dodávkách plynu. I když je jeho používání bezpečné, je nezbytné dodržovat bezpečnostní pravidla. Jedním z nich jsou i pravidelné revize. Jak vyplývá z průzkumu společnosti epet, právě v případě revizí plynu zdaleka nejsme tak pečliví, jak bychom měli být.
Co průzkum odhalil?
S otravou způsobenou vysokou koncentrací oxidu uhličitého v místnosti, tedy otravou plynem, se setkala desetina Čechů. Více než čtvrtina z nich se s otravou plynem setkalo přímo samo. Až 16 % lidí se poté setkalo s požárem způsobeným nepozorností při využívání plynového sporáku.
Pravidelnou revizi plynového kotle nemá zajištěnou téměř polovina Čechů
Jak z průzkumu vyplynulo, jednou za rok si odborníka na kontrolu domů pozve pouze 39 % lidí. Jednou za tři roky poté 15 %.
„Plynové kotle, které nejsou pravidelně udržovány, mohou představovat vážná rizika, včetně úniků plynu, které mohou vést k otravě oxidem uhelnatým, nebo dokonce k výbuchům. Češi by proto neměli podceňovat význam pravidelné údržby, která jim může ušetřit nejen peníze, ale také ochránit zdraví blízkých,“ doplňuje na závěr Roman Šmíd.
Průzkum se uskutečnil v průběhu letošního června, sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Jaké jsou příznaky otravy plynem?
„Otravy plynem jsou zrádné. Plyny, a zejména pak CO blokují příjem kyslíku do tkání. Lidé vždy mají v místnostech různé neurologické příznaky, jako únava, bolest hlavy, spavost, ale i třeba pocit bolestí na hrudi či ztrátu koordinace, koncentrace. V prostorách nezůstávejte ani sami, ani s pacientem. Jděte na dobře větrané místo a volejte okamžitě 112,“ doplňuje své zkušenosti MUDr. Robert Kučera z urgentního příjmu Nemocnice Nymburk.