Nevyhnete se sušení prádla v bytě?

Sušení prádla v bytě, nemáme-li přímo sušičku prádla, není ideální. Přesto se mu v mnoha případech nevyhneme. Ale i tady si můžeme pomoci, aby bylo prádlo usušeno rychle a dobře.

Pozor na vysokou vlhkost

Hektická doba nás často donutí vyhradit si na praní prádla jeden den v týdnu, kdy chceme vyprat a usušit ideálně všechno, co se během týdne či dvou nashromáždilo v prádelním koši. V zimních měsících ale přitom musíme velmi dbát, aby sušení prádla nezvyšovalo vlhkost v bytě. Naprostou nutností je proto pamatovat na dostatečné větrání. Jakmile se rosí okna, přestoupila vlhkost v bytě únosnou mez. Podle nedávno zveřejněné skotské studie až 30 % vlhkosti v bytě pochází právě ze sušení oblečení.

Máte-li se sušením prádla v bytě obdobné problémy, pořiďte si vlhkoměr. Optimální vlhkost vzduchu by se měla v bytě pohybovat okolo 40 až 60 %. Praktickou radou je, rozložit dobu praní na menší části do více dní, aby prádlo stihlo pohodlně uschnout a prostředí bytu nadbytečně nezatěžovalo.

Jak urychlit sušení prádla v bytě?

Vyprané prádlo usušíte nejrychleji v teplé a suché místnosti. Dopřejte oblečení na sušáku nebo šňůře dostatečný prostor. Nesušte jednotlivé kusy prádla přes sebe. Prodlužujete tím dobu sušení, a navíc prádlo často ztratí svou svěží vůni a “zatuchne”.

„Vhodnou volbou může být věžovitý sušák, který umožňuje rozvěšení prádla ve více patrech a šetří tak místo. Prostor klasických sušáků pak lze rozšířit i doplňujícími malými závěsnými sušáky na dveře nebo zábradlí, které usnadní sušení především drobného prádla a nezaberou téměř žádné místo navíc,“ doporučuje Martin Noha ze společnosti Brabantia.

Pro usušení menších kousků prádla a ručníků jsou ideální volbou žebříkové koupelnové radiátory. Přednost bychom měli dát typům s termostatem. Zajistí konstantní teplotu a ekonomický provoz.

Čtěte také:  Velikonoční výzdoba nemusí být drahá. Vyzkoušejte naše rychlé a levné tipy

Mokrému prádlu nesvědčí vlhko a zima

Nepropadejte v zimě pokušení pověsit prádlo na balkón. V chladném, a především vlhkém počasí prodlužuje dobu schnutí a prádlo ve výsledku může být i nelibě cítit. Ze stejného důvodu není vhodné sušit prádlo ani v koupelně, kde zůstává vlhký vzduch z koupání a prádlo nemá ideální podmínky pro rychlé schnutí. Paradoxně nejsou vhodným místem pro sušení prádla ani hřející radiátory- tím snižujeme jejich účinnost.

Dříve běžně používané prádelny a sušárny, které byly umístěné ve společných prostorách domu, měly svůj význam. Takových možností už ale mnoho nezůstalo. Nemůžeme-li si tedy jinak pomoci, nejvhodnějším místem pro sušení prádla v bytě bývá například ložnice nebo pracovna.

/Ilustrační foto: Brabantia/

Log in with your credentials

Forgot your details?