Nemovitosti v roce 2024: Kdy se vyplatí prodávat?

Trh s nemovitostmi v roce 2023 převážně stagnoval a v tomto roce se očekává jeho stabilizace. Svou roli sehraje zrušení ukazatele DTI, ke kterému došlo od 1. ledna. Situace se však bude vyvíjet i od výše úrokových sazeb a od vývoje inflace, která by se měla v následujících měsících postupně snižovat. Budou Češi řešit vlastní bydlení více než loni? A v které části roku bude nejlepší doba nemovitost prodat?

Realitní trh se probouzí

Během loňského roku byl zájem lidí o koupi vlastního bydlení znatelně slabší. Důvodem byly nejen vyšší úrokové sazby, ale také celková ekonomická situace v zemi. Realitní makléři však následující vývoj vidí optimisticky. Bude se prodávat, i kupovat.

„Přestože Česká národní banka zatím nemluví o tom, že by plánovala snížit základní úrokovou sazbu, zájem o hypotéky i tak roste. Na úvěr v tomto roce navíc dosáhne více lidí díky zrušení DTI a nepředpokládá se ani žádné dramatické zvýšení cen nemovitostí. Ty budou spíše stagnovat, možná se dočkáme zlevnění u některých typů nemovitostí,“ vyjmenovává Jan Kindl z realitní společnosti Domov důvody, které povedou k vyššímu zájmu o koupi nemovitosti.

Nadále bude převyšovat nabídka nad poptávkou

Podle Kindla nelze v tomto roce očekávat, že by došlo k výraznému obratu, a přestože poptávka poroste, domů a bytů k prodeji bude stále více, než kolik jich bude poptáváno. „Kupující jsou si této výhody vědomi, proto lze očekávat nejen delší nákupní proces, ale i tendence smlouvat o ceně. Přesto by se toho prodávající neměli zaleknout, jen bude třeba být při prodeji opatrnější a myslet strategicky.“ Co přesně to ale znamená?

Strategie prodeje

Při prodeji bude důležité načasování, správné stanovení prodejní ceny a kvalitně zpracovaný inzerát. Výhodu budou mít ti, kteří využijí služeb realitních kanceláří, a to i za předpokladu, že část z prodeje půjde na provizi. 

Čtěte také:  Proč při zateplování zvolit šedý polystyren?

„Nepodceňoval bych znalosti makléřů, jejich dlouholeté know how se vám vrátí. Jednak vědí, jak komunikovat přednosti konkrétní nemovitosti, a jednak mají představu o tom, na jaký typ kupců cílit. Co se prodejní ceny týče, pracují s cenovými mapami, a dovedou ji určit tak, aby byla atraktivní, konkurenceschopná, a přitom maximálně zisková pro prodávajícího,“ vysvětluje Jan Kindl.

Realitní trh se rozhýbe v první polovině roku

Odborníci očekávají větší zájem o vlastní bydlení v prvních měsících roku. Podle Kindla tak není potřeba s prodejem otálet. „Pokud jste se rozhodli, že letos chcete svou nemovitost prodat, už v následujících týdnech bych začal s hledáním vhodného makléře. Je ale třeba počítat s tím, že prodej většinou není chvilkovou záležitostí, obrňte se proto trpělivostí,“ uzavírá Kindl za Domov Reality.

Napsat komentář