Nemáte v květináči na balkoně trvalku? Přečká s vámi zimu

Řada z bylinek jsou trvalky. Stále se rozrůstají a vyžadují obvykle jen minimální péči. Pokud se o ně dobře postaráte, mohou se na jaře vrátit zpět k životu. Co musíte udělat, abyste si s bylinkami užili i zimu?

Co patří mezi trvalky?

Pažitka

Šnytlík nebo pažitka. Tuto bylinku známe snad všichni. Pokud se o ni budete dobře starat, už vaši domácnost nikdy neopustí. Pažitka se vysévá v březnu až dubnu a vydrží vám až do prvních mrazíků. Pažitka obsahuje hodně vody a vlákniny a poměrně vysoké množství vitamínu C.

Máta

Také mátu můžete bez problémů pěstovat na balkoně s tím, že přežije zimu. Rostlina nemá ráda sucho, takže ani v zimě by půda nikdy neměla úplně vyschnout. Využití s ní naleznete jak v kuchyni, tak v domácí lékárně. Mátu oceníte v osvěžujících limonádách, jako ozdobu dezertů, ale hodí se i k pikantním pokrmům. Má příznivý vliv na náš metabolismus a trávení.

Šalvěj

Šalvěj pochází ze Středomoří, ale ani v našich podmínkách se ji nedaří špatně. Vyberte ji slunné stanoviště. Jeden trs má životnost zhruba 5 let, takže i šalvěj s vámi přečká zimu. Uplatníte ji například v italské kuchyni – můžete ji přidávat do pikantnějších masových pokrmů, k divočině, k rybám, do pomazánek, ale i do sladkých receptů.  

Meduňka

Meduňka je vytrvalá léčivá bylinka. Pochází z malé Asie, ale je dnes s oblibou pěstována na zahrádkách a na balkonech v květináčích. V kuchyni se přidává k masu, do omáček a nápojů. Pomůže také při nespavosti, menstruačních bolestech či nervovém napětí.

Jak květináč zazimovat?

Nejprve se zaměřte na to, kam nádobu s bylinkou na přezimování umístit. Na balkóně či u domu nádoby přisuňte těsně ke zdi, která je bude lépe chránit před větrem a chladem. Ideální je jižní orientace.

Čtěte také:  Pravidla pro získání hypotéky se od října mění. Jak a proč?

Druhým důležitým bodem je izolace. Pokud je květináč hranatý, můžete jej ze všech stran obložit kusy polystyrenu. Kulatý květináč můžete také obložit polystyrenem a zbylé prostory vyplníte slámou, spadaným listím nebo hoblinami. Skvěle poslouží také bublinková folie. Do ní můžete obalit celý květináč a nahoře ho svážete tak, aby nad rostlinou zbyl pouze malý dýchací otvor.

Citlivky zazimujte do bytu

Málo odolné bylinky v menších nádobách před prvními mrazy přestěhujte. Uložte je na světlé bezmrazé místo, například na půdu. Ani přes zimu nezapomínejte na zálivku. Půda by nikdy neměla úplně uschnout.  

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?