Nemáte v květináči na balkoně trvalku? Přečká s vámi zimu

Řada z bylinek jsou trvalky. Stále se rozrůstají a vyžadují obvykle jen minimální péči. Pokud se o ně dobře postaráte, mohou se na jaře vrátit zpět k životu. Co musíte udělat, abyste si s bylinkami užili i zimu?

Co patří mezi trvalky?

Pažitka

Šnytlík nebo pažitka. Tuto bylinku známe snad všichni. Pokud se o ni budete dobře starat, už vaši domácnost nikdy neopustí. Pažitka se vysévá v březnu až dubnu a vydrží vám až do prvních mrazíků. Pažitka obsahuje hodně vody a vlákniny a poměrně vysoké množství vitamínu C.

Máta

Také mátu můžete bez problémů pěstovat na balkoně s tím, že přežije zimu. Rostlina nemá ráda sucho, takže ani v zimě by půda nikdy neměla úplně vyschnout. Využití s ní naleznete jak v kuchyni, tak v domácí lékárně. Mátu oceníte v osvěžujících limonádách, jako ozdobu dezertů, ale hodí se i k pikantním pokrmům. Má příznivý vliv na náš metabolismus a trávení.

Šalvěj

Šalvěj pochází ze Středomoří, ale ani v našich podmínkách se ji nedaří špatně. Vyberte ji slunné stanoviště. Jeden trs má životnost zhruba 5 let, takže i šalvěj s vámi přečká zimu. Uplatníte ji například v italské kuchyni – můžete ji přidávat do pikantnějších masových pokrmů, k divočině, k rybám, do pomazánek, ale i do sladkých receptů.  

Meduňka

Meduňka je vytrvalá léčivá bylinka. Pochází z malé Asie, ale je dnes s oblibou pěstována na zahrádkách a na balkonech v květináčích. V kuchyni se přidává k masu, do omáček a nápojů. Pomůže také při nespavosti, menstruačních bolestech či nervovém napětí.

Jak květináč zazimovat?

Nejprve se zaměřte na to, kam nádobu s bylinkou na přezimování umístit. Na balkóně či u domu nádoby přisuňte těsně ke zdi, která je bude lépe chránit před větrem a chladem. Ideální je jižní orientace.

Čtěte také:  Nechcete letos zkusit zero waste Vánoce? Co by bylo jinak?

Druhým důležitým bodem je izolace. Pokud je květináč hranatý, můžete jej ze všech stran obložit kusy polystyrenu. Kulatý květináč můžete také obložit polystyrenem a zbylé prostory vyplníte slámou, spadaným listím nebo hoblinami. Skvěle poslouží také bublinková folie. Do ní můžete obalit celý květináč a nahoře ho svážete tak, aby nad rostlinou zbyl pouze malý dýchací otvor.

Citlivky zazimujte do bytu

Málo odolné bylinky v menších nádobách před prvními mrazy přestěhujte. Uložte je na světlé bezmrazé místo, například na půdu. Ani přes zimu nezapomínejte na zálivku. Půda by nikdy neměla úplně uschnout.  

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?