Nekupuj, nevyhazuj – vyměňuj. Jak swapovat?

Podle spotřebitelských studií se Česko stává národem shopaholiků. Často se necháváme zlákat akčními nabídkami a slevami, což vede k pořizování zbytečných věcí. Trendem je swapování, kdy své nepotřebné věci vyměníte za něco jiného. Vše se navíc většinou obejde úplně bez peněz. Swaping se navíc stále výrazněji přesouvá i do on-line platforem.

Kam vyhodit? To už neplatí, swapuj

Až 75 % respondentů spotřebitelských studií přiznává, že je pro ně nakupování zábavou i relaxací. „Každý jeden člověk má doma věci, které se “možná jednou budou hodit”, nevhodné dárky a další lapače prachu. Zabírají prostor a neplní svůj účel – cílem je poslat tyto věci dál někomu, kdo je upotřebí a získat něco, co aktuálně využiji já. Navíc je to úplně úžasný pocit – pročistí se prostor a člověk má radost, že věc slouží dál,” říká Lucie Tomešková, zakladatelka projektu Swapuj.cz.

Swap akce doplňují on-line platformy

Současným cílem je přenést výměny i do online prostředí. Umožnit lidem z každého koutu ČR nabídnout věci k výměně kdykoliv, i když se v jejich okolí zrovna žádná swap akce nekoná, nebo nejsou zrovna příznivci hromadných setkání.

Přehledná databáze všech předmětů pak propojuje uživatele napříč celou republikou. Stačí se pouze registrovat, vyfotit věci k výměně a nahrát na server. Výměnu si následně uživatelé domlouvají skrze zprávy.

Snahou projektu Swapuj.cz je motivovat Čechy k výměně věcí a zároveň komplexně vzdělávat o tématech plýtvání, třídění odpadů a udržitelném způsobu života. Každá vyměněná věc totiž nejen udělá radost, ale může sloužit ještě spoustu let. Její životní cyklus se tak významně prodlužuje a nedochází k zatěžování životního prostředí. Platforma pro on-line swapování je zcela zdarma a přístupná z mobilu nebo počítače.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?