Nedostatek bytů: Problém mnoha měst má řešení

Nedostatek bytů není problémem jen v hlavním městě.  Nové obecní byty se téměř nestaví a developerské projekty zdaleka nestačí pokrýt zájem o bydlení. Řešením by mohla být družstevní výstavba s účastí města, se kterým přichází projekt Dodružstva.cz. Tento nový model družstevního bydlení přináší i další výhody, než jen šanci získat byt.

Získání nového družstevního bytu je snadnější a cenově dostupnější

Ačkoliv je na trhu s byty silně zastoupena část vlastnického bydlení, družstevní model v současnosti představuje výrazně jednodušší cestu k bytu. Stačí uhradit členský vklad, který se pohybuje zhruba kolem 30 % ceny bytu a zbývající cena je splácena formou nájmu družstvu. To je, při současných zpřísněných hypotečních podmínkách, výrazná přednost. Výhody nabízí družstevní bydlení i při správě provozu domu, která je, ve srovnání s vlastnickým bydlení, v řadě situací efektivnější.

Družstevní výstavba Dodružstva.cz vnáší do družstevní výstavby nový rozměr

Podstatou Dodružstva.cz je propojení potřeb bydlení jednotlivců a konkrétního města. “Za poskytnuté pozemky získá město v postavených domech určitý počet bytů, které jim částečně mohou suplovat chybějící vlastní výstavbu nájemních městských bytů,“ vysvětluje princip propojení Mgr. Jan Eisenreich z Advokátní kanceláře Drha, která nový koncept družstevního bydlení na český realitní trh přivádí. Tato renomovaná právní kancelář s dlouholetou praxí v oblasti bytového práva, bydlení a bytové výstavby bude též zajišťovat právní servis, a to i po dostavbě domů.

Jaká bude praxe?

Zájemci o družstevní bydlení se na portálu Dodružstva.cz zaregistrují a uvedou lokalitu, ve které by chtěli mít byt. Tento předběžný zájem budou potřebnou zpětnou vazbou jak pro budoucího investora, tak pro samosprávu v daném místě.

Současně, na základě probíhajících jednání se samosprávami měst, budou na stránkách zveřejňovány i lokality, kde je již uzavřena smlouva s vlastníkem pozemku a je připravována výstavba.

Čtěte také:  I v zimě se můžete těšit z jarních květů. Pěstovat rychlené cibuloviny je snadné

Na vybrané lokality budou založena bytová družstva, vypracovány projekty a zahájena výstavba. Na každý projekt výstavby bude založeno samostatné bytové družstvo.

Důraz je kladen na transparentnost a kontrolní mechanismy

Zájemci o získání družstevního podílu, opravňujícího k bydlení v družstevním bytě, složí členský vklad, který s u projektu Dodružstva.cz bude pohybovat 20 %-25 % tržní ceny bytu. Finanční prostředky budou členové družstva skládat až v okamžiku schváleného projektu pro výstavbu bytů. Výstavba bytů bude financována úvěrem bytového družstva, který členy družstva nikterak nezatíží a neohrozí.

„Kontrolní mechanismy výstavby i správy družstva budou nastaveny tak, aby bylo vše transparentní s možností on-li přístupu a jasně definovaných možností rozhodování,“ upozorňuje je jednu z prioritních oblastí zajímavého projektu právník. Garancí bude i účast zástupců města v dozorčí radě vzniklého bytového družstva.

V jakých lokalitách se budou nové byty stavět?

V případě Dodružstva.cz jsou plánovány menší projekty o rozsahu zpravidla jednoho domu, které těmto lokalitám dobře vyhovují. Menší bytové celky jsou i příjemnější na bydlení. 

Výstavba družstevních bytů se v první řadě bude zaměřovat na hlavní město. Jednání budou probíhat ale i s dalšími městy, která se potýkají s nedostatkem bytů pro potřeby města a mají potenciál zájemců o získání družstevního bytu.

Domy s hi-technologiemi nabídnou komfort a nízké provozní náklady

Dodružstva.cz se bude zaměřovat především na menší projekty, realizované uvnitř městských celků. Bydlící tak budou mít okamžitě k dispozici veškerou občanskou vybavenost a dopravní obslužnost. 

„Při výstavbě bude kladen důraz na moderní technologie, přinášející komfort a zaručující nízké provozní náklady bydlení. Počítáme se solárními panely pro ohřev vody, zelenými střechami, dobíjecími stanicemi pro elektrokola a elektromobily a dalšími prvky. Chceme spolupracovat s lídry v jednotlivých oborech a představit tak Dodružstva.cz v tom nelepším modelu. Prémiové bydlení budeme moci nabídnout za dostupné ceny, protože v ceně bytů nebudou muset být započítány ceny pozemků, ani marže developera,“ nechává nahlédnout do připraveného konceptu Dodružstva.cz Mgr. Jan Eisenreich.

4 Comments
 1. Libor 2 roky ago

  Pokud budou byty skupovat spekulanti nebude jich nikdy dostatek. Takže nepište nesmysly o tom, že ” nejsou byty “

 2. Miloš Bludský 2 roky ago

  Nemůže to fungovat, důvody zní :
  1) Kdo bude vyhodnocovat záměr tak, aby byl ekonomicky proveditelný – nebyl předražený. A problém dále je ten samý. Povolení toho objektu bude také až na 10 let, obdobně jako to mají nyní developři. A ty budou vždy schopnější, jelikož to provádějí za účelem zisku. Myslíte si, že to družstevníci či havěť právnická zvládnou rychleji? Aby se toho bytu ti družstevníci dožili.
  2) Kdo bude hlídat stavební firmu, kdo bude vše zařizovat? Zadarmo to také dělat nikdo nebude. Nakonec to bude stát obdobně, jako marže developera. Tipoval bych, že to bude i dražší. Právníci tomu nerozumějí. Šikovní stavaři či projektový manažeři touto cestou nepůjdou. Jak se budou řešit reklamace atd.?
  3) proč by nějaká část osob měla být zvýhodněna a měla dostat pozemek zadarmo či levněji, když určitá část si bude muset koupit byt i s pozemkem za tržní cenu? Jak se ohodnotí cena bytu za cenu pozemku? Tržní, či dle znaleckého posudku, či za cenu realizace? To pro politiky bude velice těžké, toto obhájit. A hlavně: pozemky nyní již města nemají, jsou již rozebrána.

  Je to kolektivní záležitost, takže se o to nebude nikdo chtít starat a zadarmo určitě ne. Za komunistů byl dán určitý počet odpracovaných hodin, a stejně to lidé nevlastnili. Byli rádi, že si byty postaví svépomocně (protože také žádné nebyly)aby mohli vůbec bydlet , platili pak stejně malý nájem (splátku). A stavět svépomocí to mladí nebudou, neb nemají čas, jak jsou dlouho dnes v práci a nejsou také tak zruční.

  Takže co doporučuji těm co sní o svém bytu?
  Koupit si za tržní cenu ten svůj byt a nečekat na vzdušné zámky, které Vám politici či právnické skupiny slibují. Politikům jde o prázdné žvanění a za své body jak se starají o ty své ovečky, právníkům o Vaše peníze.

  Co všeobecně pomůže k snížení ceny bytu?
  Rychlá administrativa – jednodušší a o mnoho menší legislativní požadavky, hodní sousedé a hodně stavařů, v neposlední řadě i rychlé úředníky.
  ani jedno ale v dohledné době nečekejte. Bude to jen dražší. Ty uvědomělejší (říkejme jim spekulanti) to ví.

  Jediná možnost k bydlení je, že se opět vše znárodní a každý zase bude mít 1 byt na příděl. A tam také již asi směřujeme. Takže vydržte.

 3. Miroslav Schleier 2 roky ago

  Jestlipak mládež stávkuje za výstavbu bytů pro mladé?

 4. Tatiana 2 roky ago

  Za chvíli přijde ten správný čas na znárodněni!!!

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?