Jak zvýšit hodnotu bytu?

Při prodeji nemovitosti je cílem prodat co nejrychleji a nejvýhodněji. Pomoci může taktéž způsob prezentace nemovitosti neboli home staging. Ten, je-li povedený, dokáže zvýšit tržní hodnotu nemovitosti a zároveň prodej urychlit.

Home staging nestojí mnoho času ani peněz

Home staging dnes stále více využívají nejen realitní kanceláře a developerské společnosti, ale také vlastníci bytů, kteří se snaží rychle a dobře prodat byt. Nejedná se o nijak nákladné úpravy interiéru, ani o rozsáhlé rekonstrukce.

Home staging spočívá především v tom, aby byla nemovitost na fotografiích a při prohlídkách odprezentována tak, aby oslovila co nejširší okruh zájemců. Často je třeba zaměřit se například na prosvětlení místnosti, odlišné uspořádání nábytku a odstranění možných negativních elementů, které by zájemcům stěžovaly představu bydlení v dané nemovitosti.

Jak upravit byt před prodejem?

Důraz je tak kladen na odklizení osobních předmětů majitele, vyhození nashromážděných a nepotřebných věcí apod. Jednoduše řečeno, cílem je to, aby byla nemovitost neutrální a přitažlivá, často se hovoří o úpravě interiéru do podoby hotelového pokoje. „Home staging by si lidé neměli plést s bytovým designem, který má za cíl domov co nejvíce zútulnit tak, aby se v něm jeho obyvatelům co nejlépe žilo. Oproti tomu home staging je opravdu marketingová podpora prodeje, která má za cíl upravit interiér tak, aby si v něm potenciální kupci dokázali představit žít,“ vysvětluje Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov.

Oprostěte se od citů. Základem je objektivnost

Pro efektivní home staging je nejdůležitější, aby se majitel prodávané nemovitosti vcítil do kůže kupujícího a pokusil se na celý interiér podívat objektivně. S úpravami bytu je poté vhodné začít od velkých věcí, jako jsou nepoužívané kusy nábytku či nejrůznější posilovací stroje, které doporučuji po dobu prodeje odklidit. Od věci také není vymalování na neutrální barvy. Vše ovšem záleží na finančních možnostech prodejce.

Čtěte také:  Komáři, mouchy, octomilky. Jak se před nejvíce otravným letním hmyzem ochránit?

Vlastník bytu některé nedostatky už ani nevidí, proto přijde vhod nezaujatý pohled

Přehlížet taktéž nelze ani hromady knih, starých časopisů, nejrůznější rodinné fotografie na zdech, plakáty, kalendáře a další vzpomínkové předměty a dekorace, které mají lidé tendence vystavovat a shromažďovat. „Největším problémem je většinou to, že těchto maličkostí si lidé už ani nevšímají, protože jsou součástí jejich domova a berou je za samozřejmost. Proto je dobré, aby na tyto věci upozornil realitní makléř, který může s majitelem nemovitosti projít vše, co je potřeba odklidit či opravit. Mnohdy se jedná o maličkosti jako poškrábané dveře, fleky na koberci, okopané lišty nebo prasklé dlaždice. Svou roli však také sehrává velmi pečlivý úklid všech místností, který dokáže divy,“ dodává Jakub Kindl.

Na závěr doladíte styl interiéru

Jakmile je vše odklizeno a opraveno, je na čase zaměřit se na náležité aranžmá. Vytvořit příjemnou atmosféru pomohou svíčky, čisté ručníky, řezané květiny ve váze apod. Obecně ovšem platí, že je lepší upřednostnit uměřenost před výraznými barvami či módními výstřelky. Nestane se tak, že by interiér odradil potenciální kupce, které výstřednímu designu neholdují.

Log in with your credentials

Forgot your details?