Nájemné bude letos opět zdražovat. Kde nejvíce a o kolik?

V letošním roce realitní experti očekávají další nárůst cen nájemného. To v posledních měsících uplynulého roku sice mírně klesalo, pokles se ale netýkal Prahy, kde nájemci v průměru zaplatili 395 Kč za metr čtvereční. Jaké ceny můžeme očekávat v letošním roce?

Co nejvíce ovlivňuje výši nájemného?

Podle odborníků mají nájmy v České republice největší prostor pro růst. Za celý loňský rok stouply ceny až o 8 %. Situace bude letos velmi podobná. Nahrává tomu jednak vyšší zájem Čechů o nájemní bydlení a jednak i zpomalená výstavba. Lví podíl na tomto trendu mají i hůře dostupné hypotéky.

„Hypoteční trh je nyní poměrně stabilní a pomohlo i zrušení limitu DTI. Na hypotéky tak teď dosáhne více lidí, pro někoho jsou měsíční splátky ale stále nepřijatelné. Není výjimkou, že výše měsíční splátky dělá kolem 25 tisíc. Navíc je to částka, kterou žadatel o hypotéku bude platit desítky let. Rozhodnutí o koupi tak mnozí odkládají a počet lidí, kteří vyhledávají nájemní bydlení, bude růst. Odhaduje se, že v roce 2030 bude v nájmu v Česku bydlet 25 % lidí,“ vysvětluje příčiny zdražování nájemného Jan Kindl z realitní společnosti Domov, která se specializuje na lokalitu Berounska a Prahy.

O kolik je možné zvyšit nájem?

Zdražování nájemného je řízeno zákonem, který říká, že nájemné lze zvýšit maximálně o 20 % za tři roky. To ale neplatí ve chvíli, kdy je podepsána smlouva na dobu určitou.

„Pokud se po uplynutí sjednané doby podepisuje nová smlouva, pronajímatel může nájemné automaticky zvýšit. Nájemci sice nemusí na novou výši nájemného přistoupit, často to ale udělají. Třeba z toho důvodu, že se jim nechce řešit stěhování a celý kolotoč s vyhledáním nového bytu. V praxi to znamená, že za měsíční nájemné jsou lidé schopni dát výrazně větší podíl z příjmů své domácnosti, než tomu bylo dříve,“ doplňuje Kindl.

Čtěte také:  Různé typy hydroizolací: výhody a nevýhody

Aktuálně se připravuje návrh zákona, které by měl smlouvy na dobu určitou omezit. Podle Kindla to ale nijak výraznou úlevu nájemcům nepřinese. Alespoň s ohledem na ceny nájmů.

Napsat komentář