Na realitním trhu se nebývalému zájmu těší malometrážní byty

Malometrážní byty představují nejžádanější zboží na realitním trhu. Poptávka po mikro bytech dlouhodobě roste. O malé byty s jedním či dvěma pokoji maximálně, kdy se výměra pohybuje kolem 20 až 30 metrů čtverečních, mají zájem také investoři.

Malé byty jsou velmi žádané

I když je zájem o byty s malou výměrou enormní, v nabídce je jich stále nedostatek. Z analýz realitního trhu dlouhodobě vyplývá, že například v hlavním městě jsou nejprodávanější malé byty.

„Důvodem je současná situace na trhu a kontinuálně rostoucí ceny nemovitostí. Na atraktivitě malometrážních bytů také přidává fenomén tzv. single domácností. Nejprodávanější jsou garsoniéry a byty o dispozicích 1+kk nebo 2+kk. Přihlédneme-li k faktu, že metr čtvereční vychází průměrně ve zmíněné Praze na 100 tisíc korun, je logické, že vlastnické bydlení je pořád luxus, na který nedosáhne každý. Proto lidé při výběru kladou důraz na výhodné dispozice a efektivní uspořádání prostoru, které jim pomůže vymáčknout maximum funkcí z minimálního prostoru. I takto malý byt se dá navrhnout tak, aby byl uživatelsky příjemný,“ vysvětluje Vladislava Kindlová z realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na nákup a prodej nemovitostí v Praze, Berouně a ve středních Čechách. Garsonky se často pohybují kolem 20 metrů čtverečních, u 1+kk zájemci požadují standard alespoň 25 až 30 metrů čtverečních.

Do budoucna se podle expertů bude navíc podlahová výměra bytů ještě zmenšovat. „Už teď se tomuto trendu podřizuje většina developerů a uvádějí na trh spíše více bytových jednotek o menší užitné ploše,“ doplňuje Kindlová. Trend zmenšování výměry se datuje zhruba od roku 2016.

Koupit garsoniéru nebo 1+1 se vyplatí

Podle odborníků dnes podíl nemovitostí kupovaných na investici představuje zhruba třetinu všech realizovaných transakcí s nemovitostmi. „Zájem o investici do nemovitostí roste úměrně s investičními riziky dalších komodit, které v posledních letech prošly zásadními výkyvy. Do investování se stále pouštějí i laici, kteří hledají bezpečný způsob uložení a zhodnocení peněz a v neposlední řadě také vedlejší zdroj příjmu. Malé byty jdou na odbyt mimo jiné i kvůli rostoucímu počtu tzv. single domácností, tedy domácností o jednom členu. Menší byt je také vhodný jako startovací byt pro mladý pár nebo naopak pro seniory. Obě skupiny zájemců o bydlení hledají klidné zázemí, nižší cena je pro ně prioritním kritériem a stejně potom i celkové nižší výdaje na energie,“ vysvětluje Vladislava Kindlová. 

2 komentáře u „Na realitním trhu se nebývalému zájmu těší malometrážní byty“

  1. Spočítejte si, že při každém pronájmu bytu se při podpisu nájemní smlouvy očekává úhrada 1 nájmu předem, 1 úhrada nájmu jako vracná jistota pronajimateli, 1úhrada nájmu za blokaci RK, většinou také úhrada předem elektriny případně ostatních nákladů – čili ještě nebydlíte a máte uhradit nejméně 40.000 korun. A přitom se nájemní smlouva uzavírá většinou pouze na rok- prodloužení je sice možné, nebo také ne. A po roce se tato situace opakuje. Budto se Češi stali neuvěřitelně bohatý národ který neví co s penězi, nebo se stali úplně flegmaickými.

    Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner