Na které letní nástrahy by majitelé městských psů měli dát pozor?

Léto je zde a s ním přichází i větší radosti, ale zároveň i starosti pro všechny pejskaře. Teplé počasí s sebou totiž ve městech přináší pro naše čtyřnohé miláčky i některé nástrahy.

Pozor na celkové přehřátí organismu

Při vysokých teplotách vynechte aktivní hry na slunci, kdy pes běhá. Zásadou je psa nepřetěžovat, žádné sportování nebo dokonce běh vedle kola nebo bruslaře.

Nikdy nenechávejte psa v zaparkovaném autě, ani když je auto ve stínu a vy potřebujete odběhnout, i kdyby to mělo být jenom na chvilku.

U obchodu nikdy neuvazujte psa na slunci.

Nenechávejte psa na balkóně, když odcházíte z bytu.

Nepoužívejte náhubky, které neumožňují psovi dýchání s otevřenou tlamou.

Jak poznáte přehřátí u psa? Typické je zychlené nebo namáhavé dýchání, může se dostavit zvracení a průjem. Otupělost může přejít až do stavu, kdy pes není schopen chůze.

První pomoc je ihned umístit psa do stínu, přikrýt vlhkým ručníkem, nabídnout vodu. Nikdy ho nepolévejte studenou vodou a neházejte do vody. Při nelepšícím se stavu vyhledat veterináře.

Rozpálená dlažba

Rozpálená městská dlažba je problém, jehož dosah pro psa si obutý člověk zpravidla neuvědomuje. Co už je pro psí tlapky příliš? Můžete si vyzkoušet jednoduchý test: Pokud neudržíte dlaň na rozpáleném asfaltu pět vteřin, je příliš horký i na psí tlapky.  Teplota městských povrchů dokáže na přímém sluníčku vyšplhat až k 70 stupňům.

I z tohoto důvodu se snažte eliminovat procházky při vysokých teplotách a volte místa, kde může jít pes po trávě nebo jiném méně rozpáleném povrchu. Na ochranu tlapek můžete preventivně použít i ochranné a regenerační přípravky.

Pozor zejména na asfaltový povrch, který se při vysokých teplotách roztéká. Co nejrychleji asfalt z tlapek odstraňte – postačí obyčejné máslo. Vetřete je na postižené místo a poté setřete.

Čtěte také:  Akcniceny.cz: Vše do domácnosti se slevami až 85 %

Zkažené jídlo  

Dalším rizikem je i žaludeční otrava ze zkaženého jídla. V létě si při venčení dávejte větší pozor, kde pejsek šmejdí.  Ostražití buďte samozřejmě nejvíce u popelnic či laviček, může se zde povalovat spousta odhozeného jídla. V létě se potraviny rychleji kazí a pokud pes slupne pár dní starou klobásu, tak si může způsobit nepěkné střevní potíže. V krajním případě i otravu. „V letním období byste měli být také více obezřetní ohledně čerstvosti granulí a konzerv. Pokud kupujete velké množství krmiva na delší dobu a chcete, aby si udrželo co nejdéle svou čerstvost, nesmíte ho nechávat v otevřeném pytli v místnostech, kde je teplota vyšší než 25 stupňů. V příliš teplém počasí se granule rychle kazí, žluknou a mohou tak zvířatům přichystat zažívací potíže. Dáváte-li pejskovi konzervu a nesní ji celou, tak ji raději ukliďte do ledničky nebo chladné spíže,“ dodává odborník na výživu psů Martin Pučálka.

Správná hydratace

Stejně jako lidé, tak i pejsci v létě potřebují doplňovat více tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Ta se může projevovat tak, že pes odmítá krmivo, je bez energie nebo má suché a lepkavé dásně. Dehydratace u psa se také pozná podle toho, když zvířeti jemně povytáhnete kůži za krkem mezi lopatkami – u správně zavodněného psa se kůže rychle vrátí na své původní místo. U dehydrovaného kůže není pružná a automaticky neslehne. „Ideálně by měl pes za den vypít 50 ml vody na každé kilo své váhy. Má-li pes suché granule, je dobré mu do nich v létě dát i trochu vody nebo vlažného vývaru, tím psovi dodáte více tekutin. V létě je také dobré kombinovat konzervy s granulemi. Dostanete tak do psa více vody,“ vysvětluje odborník.

Čtěte také:  ​Sestavili jsme žebříček šesti tipů, jak vyčistit žaluzie od prachu a špíny

Pozor na pití z kaluží a stojatých vodních ploch

Pokud chodíte na dlouhé procházky, tak si s sebou berte i cestovní mističku, aby pes vodu nemusel hledat v alternativách, jako jsou špinavé kaluže či vodní plochy se stojatou a nečistou vodou. Tyto vody obsahují různé patogeny, sinice a jiné parazity, které mohou zvíře velmi žaludečně potrápit. Pozor si dejte i na kaluže ve městě. Ty bývají kromě parazitů i plné chemikálií či pesticidů. Pokud jste s pejskem u moře, tak dohlídněte na to, aby nepil mořskou vodu – obsahuje spoustu soli, která má u zvířete projímavé účinky. Naopak se nebojte vody z řek, ta je díky proudění čistější.

Letní klasika – klíště

K velkým letním nástrahám u psů patří klíšťata. Pokud budete mít pejska nechráněného, tak si z takové letní procházky v parku může přinést i desítky přisátých nezvaných hostů, kteří mohou psa nakazit klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Správná ochrana u psa by tedy měla být automatická. Praktické jsou antiparazitní obojky, protože vydrží celé léto. Novinkou jsou i antiparazitní tablety, které jsou účinné až 12 týdnů. I když je pes ochráněn, tak byste ho měli po každé procházce v přírodě důkladně prohlédnout. Především na místech, kde má zvíře slabší kůži, jako je oblast uší či břicha. Nejlépe ještě před příchodem do bytu či domu. Klíšťata totiž mohou ze srsti spadnout a přelézt na člověka.

Log in with your credentials

Forgot your details?