Monitoring spotřeby energií a jeho dopad na vlastníky bytových domů

Legislativní změny, provázející povinnost instalace dálkových odečtů a blížící se povinnost měsíční informovanosti o spotřebě, jsou aktuálním tématem nejen diskusí SVJ, družstev a dalších vlastníků bytových domů, ale především řady legislativních i dalších institucí. Námětem bylo i při jednání členů podvýboru pro bydlení a výstavbu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 7. června.

Jaký by byl efekt případného odložení povinného monitoringu spotřeb energií?

Přítomní poslanci si ověřovali názor praxe na případný odklad povinného monitoringu spotřeb energií a médií z pohledu bytových korporací, členů společenství vlastníků a bytových družstev. Na jedné straně by odklad mohl umožnit lepší připravenost na plnění povinností, na druhé straně je však skutečností, že nechat uživatele jednotek „jezdit v autech bez tachometru“ v časech obrovského nárůstu cen energií a médií, navíc s již uloženou povinností instalace vzdáleného měření, již nedává velký smysl. Naopak se může stát, že bude Česká republika jako předsednický stát Evropské unie subjektem porušujícím unijní pravidla chování.

Rozhodnutí je v tomto směru aktuálně na poslancích. Uvidíme, jak se s tím vypořádají. Za sebe jsem přesvědčen, že teď už stojí za to mít online přehled o spotřebách energií a médií, které jsou vedle pořizovacích nákladů na bydlení druhou největší položkou a pro drtivou většinu uživatelů bytů dokonce první nákladovou položkou. Řízení spotřeb se stane běžnou součástí života každého uživatele bytu. Jen tak může on sám ovlivnit své náklady. A správce bytového domu mu k tomu musí umět pomáhat.

Kdo se jednání účastnil?

Mezi účastníky jednání podvýboru pro bydlení a výstavbu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nechyběli ani zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva financí České republiky stejně jako zástupce Národní rozvojové banky.

Družstevní bydlení, které prostřednictvím velkých bytových družstev zajišťuje správu a provoz jednoho milionu bytů v České republice, bylo zastoupeno Janem Vysloužilem, předsedou Svazu českých a moravských bytových družstev, a Martinem Krohem, předsedou České společnosti pro rozvoj bydlení a Družstevního marketingového sdružení České republiky. Mezi účastníky nechyběli ani zástupci Občanského sdružení majitelů bytových domů a Sdružení nájemníků.

Čtěte také:  Máte doma tisíc chlupů? Poradíme, jak zmírnit línání u psa

Autor: Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha

Napsat komentář