Měsíční informovanost o spotřebě vstoupila v platnost. Na co se nejčastěji ptáte?

S novou, a poměrně výrazně diskutovanou měsíční informovanosti, okamžitě přichází řada dotazů i chybných výkladů nové povinnosti. Odpovědi na vaše otázky i některá vysvětlení jsme pro vás připravili společně s Ing. Jiřím Zerzaněm, specialistou na rozúčtovací legislativu.

Kterých domů se povinnost měsíční informovanosti týká?

Povinnost měsíční informovanosti s platností od 1.1.2024 stanoví zákon 424/2023 Sb. (novelizace zákona 67/2013 Sb.). Povinnost se vztahuje na domy, které jsou již vybaveny měřícími přístroji s dálkovými odečty. 

V této souvislosti se statutární zástupci často obracejí s dotazem, jakou formou je vlastně v jejich domě odečet prováděn. Zjištění je snadné: „Informace získáte u svého rozúčtovatele nebo firmy, která vám přístroje instalovala, případně u správce,“ radí Jiří Zerzaň.

Nezaměňujte datumy, povinnost měsíční informovanosti u dálkových odečtů platí od 1.1.2024

„Setkávám se s tím, že je za rozhodující termín považováno datum 1.1.2027. Toto datum je ale nejpozdějším termínem, do kterého musí být všechny měřící přístroje s dálkovým odečtem instalovány, s čímž přímo souvisí i povinnost měsíční informovanosti,“ upozorňuje na chybný výklad Jiří Zerzaň.

Pokud jsou vaše přístroje již nyní dálkově odečitatelné, povinnost měsíční informovanosti se od 1.1.2024 vztahuje i na váš dům. 

Zajistit přístup k měsíční informovanosti pro jednotlivé domácnosti má statutární orgán. Řada poskytovatelů proaktivně o nové povinnosti informovala, nicméně to byla ale pouze jejich informační nadstavba. 

Jak měsíční informovanost zajistit?      

Zákon upřednostňuje elektronické předávání informací. Jak to bude v praxi? Je několik možností.

Nejjednodušším řešením je kontaktovat svého rozúčtovatele, zda je možné získávat měsíční informovanost přes jejich portál a objednat si ji. Velcí i střední rozúčtovatelé tyto portály většinou mají a službu měsíční informovanosti nabízejí. Mimochodem, řada SVJ a družstev je již běžně využívá, a to bez ohledu na nyní novou zákonnou povinnost. Současně s objednáním získáte přístupové údaje, které předáte jednotlivým domácnostem. Každá domácnost má údaje pouze ke své bytové jednotce, dále uvidí pouze referenční údaje pro porovnání své spotřeby.

Čtěte také:  Začala platit novela zákona č. 67/2013 Sb. o službách. Jaká ustanovení dostala odklad a která byla změněna?

Pokud rozúčtovatel tuto službu neposkytuje, můžete se obrátit na svého správce s dotazem, zda by bylo možné měsíční informovanost získávat prostřednictvím jeho portálových služeb a případně si tuto službu objednat zde; samozřejmě je nezbytné měsíční odečtová data nakoupit u rozúčtovatele. Pokud však ani rozúčtovatel, ani správce nejsou schopni službu měsíční informovanosti pro vás zabezpečit, nezbývá, než rychle jednat a hledat schopnější poskytovatele – čím dříve, tím lépe.

Existuje ještě jedna možnost, jak měsíční informovanost pro dům zajistit. Tou je příprava vlastního řešení, jak data domácnostem předávat. „Tento způsob ale nemohu doporučit. Příprava vlastního funkčního systému a jeho provoz s nutností stálého doplňování dat by bylo poměrně náročné. I v tomto případě by dům musel data o spotřebě od rozúčtovatele nakupovat, takže by tady nebyla ani ekonomická úspora. Portálové služby rozúčtovatelů jsou uživatelsky srozumitelné a vyzkoušené a s nízkými měsíčními náklady,“ doplňuje Jiří Zerzaň.

Kdy začít poskytovat měsíční informace?

Aktuální dotazy také směřují k faktickému termínu, kdy informace domácnostem poskytnout Nejčastější je domněnka, že první informace musí být předány již v lednu. Není to pravda. „Lednové údaje o spotřebě jsou zpracovávány v průběhu února. Počátkem března bude možné informace v příslušné formě postoupit přes zástupce domů jednotlivým domácnostem. Jedná se o standardní postup,“ vysvětluje termínovou následnost Jiří Zerzaň.

Tip redakce
Tématu Změny v rozúčtovací legislativě a nové povinnosti informování o spotřebě od roku 2024 se nedávno podrobně věnoval webinář Akademie pro bytové domy. Zhlédněte jej a získejte důležité a aktuální informace o nových povinnostech.

Nechcete ve vašem domě tuto novou povinnost zavádět?

Můžeme se setkat s domy, ve kterých měsíční informovanost nechtějí. Ze strany SVJ a družstva se však jedná o povinnost, vyplývající ze zákona. Odhlasování na shromáždění, že tuto povinnost ve vašem domě nechcete, je tedy neplatné.

Čtěte také:  III. Přehled změn v rozúčtování a nové povinnosti 2024: Povinnost měsíční informovanosti o spotřebě

Pokud se rozhodně přímo některý vlastník bytu nebo člen družstva, že tyto informace nechce dostávat, je to jeho volba. Jiří Zerzaň však doporučuje, aby byla tato skutečnost písemně zaznamenána.

8 komentářů u „Měsíční informovanost o spotřebě vstoupila v platnost. Na co se nejčastěji ptáte?“

 1. 31.1.2024 Dobrý den,
  o čem vlastně má BD/SVJ lidi informovat, když nejde o vyúčtování, jak jsem se dočetl.
  O počtech dílků na jejich měřičích ? Nebo se má opravdu nějak přepočítávat a brát v úvahu překročení mezí 70% a 200% atd. ….
  A opravdu to musíme dělat (hrozí se pokutami ze zákona) a vyhazovat peníze na měsíční zpracování i když si lidi odhlasujou , že do toho nemá BD/SVJ investovat další peníze ?
  Děkuji

  Odpovědět
 2. Milane,

  máte měsíčně informovat o počtu dílků před korekcí, takže je to zcela zbytečný údaj i zadarmo.

  Druhou položkou je spotřeba teplé vody. Pokud o to někdo má zájem, tak si to může kontinuálně sledovat místo televize.

  Nicméně je to výhodný byznys pro určitý počet subjektů a tak je to v zákoně včetně sankce.

  Stejně jako kontrola otopné soustavy. Jen vyhozené peníze pro BD/SVJ a výhodný byznys pro jinou skupinů subjektů.

  Bude hůř, připravují se nová direktivní opatření z EK, která zaplatí ovčané EÚ.

  U nás jsme se dohodli, že to nezavedeme. Nic užitečného to nepřináší. Ale musíte znát sousedy, pokud by tam byl nějaký prudič, tak bychom to zavedli.

  Hezký den!

  Odpovědět
  • V článku úplně dole píší, že odhlasovat si, že o tu službu nestojíte, nelze.
   “Můžeme se setkat s domy, ve kterých měsíční informovanost nechtějí. Ze strany SVJ a družstva se však jedná o povinnost, vyplývající ze zákona. Odhlasování na shromáždění, že tuto povinnost ve vašem domě nechcete, je tedy neplatné.”

   Odpovědět
 3. Přesně jak říká Pavel. Každý svéprávný vlastník (SVJ) nebo nájemník (BD) pokud chce mít měsíční kontrolu tak si ke konci každého měsíce zapíše stav vodoměru SV, TUV + zapíše si dílky na indikátorech tepla. Co je na tom tak složitého??

  Odpovědět
 4. Je to naprostý nesmysl. Informovaný vlastník dostane do e-mailu čísla, která mu nic neřeknou (v případě topení), neinformovaný vlastník si ta čísla dokáže přečíst sám na svých indikátorech a vodoměrech. Vede to jen k tomu, že si každý může porovnat kolik spotřeboval vody v lednu a kolik v únoru. Aby dokázal porovnat svou spotřebu s ostatními vlastníky, k tomu nemá přístup, takže si stejně nedokáže určit jestli topí málo nebo hodně v poměru k domu.

  Když je rozhodnutí shromáždění o odmítnutí informovanosti neplatné, je možné vytvořit listinu, podpisem které se každý vlastník vzdá svého práva dostávat informaci o odečtech …. Výbor tak splní svou povinnost zaznamenat volbu vlastníků.

  Odpovědět
 5. Osobně to vidím jako nepraktické…pokud by byla v přehledech uvedena třeba cena zakolik jsem protopil, tak třeba ano. Ale pokud tam jsou uvedeny kilojouly, tak to skoro nikomu nic neřekne…stajně je cena po republice různá. Je to další vytahování peněz z SVJ.

  Odpovědět
 6. Dobrý den, zapomněli jste asi uvést informaci o tom, že je tam ještě rozhodná vzdálenost, na kterou lze odečet provést.

  Vkládám z jiné diskuze, protože se mi to nechce rozepisovat, cituji: “My máme pouze na radiátorech poměrové měřiče tepla, které pak jednou ročně pracovník firmy xxxx odečte na místě (přijede, zapne si nějakou vysílačku a obejde fyzicky dům a údaje stáhne do databáze). Nás se tedy týká až termín 1. 1. 2027? Nerad bych něco opomněl, protože tam hrozí vysoké pokuty. Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  ano, Vaše informace jsou správné. Vodoměry budete měnit po uplynutí cejchu, tedy zřejmě v roce 2025 a musíte již vyměnit za dálkově odečitatelné s nastaveným měsíčním dálkovým odečtem.

  Ohledně instalovaných ITN – tam platí informace o měsíčních odečtech od 1.1.2024 pouze v případě, že jsou tato měřidla/zařízení dálkově odečitatelná na vzdálenost menší než 250 m včetně. Navíc pokud byla měřidla instalována před 1.1.2022 a nejsou nastavena na měsíční odečet, pak se na ně měsíční informace o spotřebě od 1.1.2024 nevztahuje i v případě odečtu na kratší vzdálenost než 250 m.

  Pokud máte tedy dálkový odečet na vzdálenost menší než 250 m, nebo jsou ITN instalované před 1.1.2022 a nejsou nastavena na měsíční odečet, pak se na Vás bude vztahovat povinnost měsíčních informací o “spotřebě” až od 1.1.2027 (pokud tedy nevyměníte ITN v dřívější lhůtě, pak už by musely být pořízeny ITN s dálkovým odečtem nad 250 m s alespoň měsíčním intervalem odečtu).

  U tepla se nejedná o měsíční informace o náměru/odečtu, ale o “zjištěnou spotřebu” – odečet, upravený za použití korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepla danou jejich polohou a které se používají při rozúčtování.
  https://webdomu.cz/s/poradna/mesicni-informace-o-odectech-tepla-teple-vody-v-bytech-pri-dalkovem-odectu

  Odpovědět

Napsat komentář