Letnění dokáže s vašimi pokojovkami zázraky

Žádnou velkou parádu už doma nedělají? Je čas na letnění pokojovek. Je to spolehlivý a nejrychlejší způsob, jak rostlinám vrátit vitalitu. Pojďte na to a na podzim budete do interiéru vracet nádherné a silné rostliny.

Letní péče se opravdu vyplatí

Pro pokojové rostliny představuje letnění doslova regenerační kůru. Díky venkovnímu pobytu se otužují a jejich listy získávají silnější povrch s proto i lépe odolávají napadení škůdců. Rostliny jsou při pobytu venku sytěji vybarvené a ochotněji nakvétají. Přirozené vrchní osvětlení zabraňuje vytahování a naklánění rostlin.

Kdy je vhodná doba na letnění pokojových rostlin?

V každém případě bychom měli vydržet, až je jisté, že nehrozí žádné ranní mrazíky. Bez obav mohou jít vaše rostliny na letní pobyt v druhé polovině května, kdy je už počasí stálé. Sledujte předpověď počasí a pro přesun zvolte polojasný den se stabilními podmínkami, který rostlinám usnadní přechod z interiéru. Slunce bez aklimatizace by mohlo rostlinám způsobit popálení listů, zavinit může i uhynutí rostliny.

Zahradu může úspěšně nahradit balkón

Ideálním místem pro letnění pokojových květin je zahrada, kde jim také můžeme nejlépe najít přesně takové podmínky, které jim budou nejlépe vyhovovat.

Ve městských bytech nám pro letnění poslouží balkóny a lodžie. Pozor ale musíme dávat v případě, že jej máme zasklený. Je bezpodmínečně nutné ponechávat balkón dostatečně větraný a pokud to není kvůli silnému dešti nutné, zasklení zcela nezavírat. Na uzavřeném balkóně během krátké chvíle dokáže při slunečném dni vystoupat teplota i hodně přes 50 °C, což je pro rostliny likvidační.

Zasklení balkónu s sebou ale přináší i výhodu. Při deštích nehrozí, že by se voda dostala na listy u těch rostlin, které to nesnášejí. Také se nemusíme obávat, že při delších deštích dojde k přemokření rostlin. Nebudeme ani muset opakovaně vylévat vodu z misek pod květináči.

Čtěte také:  Budovy by do budoucna měly energii spíše vyrábět než spotřebovávat

Kde se bude rostlinám nejlépe dařit?

Zásadní roli bude hrát to, na jakou stranu je balkón situován. Pro letnění je obecně nejvhodnější východní a severní strana. Důvod je prostý – největším nepřítelem letnění je přemíra nekoordinovaného slunečního světla.

Pro naprostou většinu pokojových rostlin je pro letnění nejvhodnější polostín. Při dodržení postupné aklimatizace ale není problém letnit mnohé pokojovky i na plném slunci. Příkladem mohou být i druhy drobnolistých fíkusů, kterým takové letnění velmi svědčí. Naopak důsledně bez přímého slunce můžeme letnit například anthurium.

Pozor na přemíru slunce

Pro letnění na balkónech na jih a na západ jsou vhodnější ty, které jsou alespoň částečně stíněny stromy nebo okolními domy. Často můžeme vidět i stínění balkónů rohožemi a dalšími materiály, které rostlinám zajistí pohodu. Ještě sofistikovanějším řešením jsou markýzy a podobné typy stínění.

Víte, jak se o květiny na balkóně správně starat?

Letnění pokojovek na nás bude klást stejné nároky, jako péče o jakékoliv jiné balkónové květiny. V první řadě se připravte na to, že rostliny budou potřebovat více zalévat. Zejména ve slunečních dnech je nutné na to nezapomínat. Ideální je zalévat večer a vždy používat spíše vlažnou vodu, rozhodně ne studenou, která by mohla třeba ještě přehřátým rostlinám způsobit šok.

Vzhledem k bujnému letnímu růstu též nezapomínejte na pravidelné přihnojování. Také zde je nutné dodržovat alespoň je dno základní pravidlo – nehnojit přeschlé rostliny, ale vždy až po obvyklé zálivce.

Škůdci na balkónových květinách

Přes všechny výhody letnění vystavíme pokojové rostliny venku vyššímu riziku napadení obvyklými škůdci balkónových rostlin. Proto pravidelně kontrolujte, zda se na listech neobjevily mšice, molice nebo housenky. Typickými místy výskytu jsou zejména mladé výhonky, případně rub listů.

Čtěte také:  Proměňte obyčejnou koupelnu v domácí lázně!

Na druhou stranu, pokud budou rostliny v dobré kondici, jsou schopny napadení dobře vzdorovat. Pomoci jim můžeme i některými preventivními postřiky.

Log in with your credentials

Forgot your details?