LED žárovky – co bychom o nich měli vědět a jak se vyplatí

Doby, kdy LED žárovka připomínala nevzhlednou kukuřici posetou desítkami LED diod a intenzita jejího světla stačila sotva na osvětlení WC, jsou definitivně pryč. Moderní LED žárovky nabízí barevnost i intenzitu osvětlení pro každou příležitost, a přitom šetří energii a jejich životnost je výrazně delší než u klasických žárovek.

Kde můžeme LED žárovky použít

Nová generace LED žárovek již je schopna plně nahradit klasické žárovky ve všech ohledech. Běžně jsou k dostání LED svítidla zastupující halogenové nebo klasické žárovky o jakýchkoliv příkonech. Mnoho měst a obcí postupně přechází na pouliční LED osvětlení, automobilky postupně vybavují vozy LED reflektory a trend přechodu na LED technologii bychom mohli najít i v mnoha dalších odvětvích. Nebude dlouho trvat a LED diody zcela nahradí ostatní světelné zdroje.

Životnost LED žárovky

LED žárovky již dnes mají téměř shodné pořizovací náklady jako ostatní světelné zdroje. Pokud si však vezmeme celkové náklady po celou dobu jejich životnosti, díky své velmi malé spotřebě a extrémně dlouhé životnosti daleko překonají klasické žárovky i úsporné kompaktní zářivky.

Obyčejná žárovka slouží cca 1 000 hodin, kompaktní zářivka 8 000 hodin. LED žárovky obě technologie suverénně překonají s více než 20 000 hodinami provozu. LED žárovka má také až o 90 % nižší spotřebu a vydrží 20x déle – vyšší cena při nákupu už by tedy neměla být tak podstatná.

Kolik s LED žárovkami ušetříme?

Předpokládejme, že máme ve stropním osvětlení halogenovou bodovku 30 W za 100 korun a uvažujeme o koupi srovnatelně svítící žárovky LED 4 W za 250 korun.

Když budeme svítit cca dvě hodiny denně, tak přibližně po cca 15 měsících svícení již máme náklady na pořízení zpět. Za toto období již budeme mít pravděpodobně druhou nebo třetí halogenovou žárovku, takže návratnost bude ještě rychlejší. LED žárovka má mnohem delší životnost a bude svítit cca dalších 18 let bez nutnosti výměny (při svícení 2 hodiny denně). Na stropním osvětlení s více bodovými světly mohou pak roční úspory jít až do řádu tisíců.

Čtěte také:  Víte, jak získat doma levnější plyn?

Podívejme se na konkrétní příklad: LED žárovka 4 W spotřebuje při svícení 2 hodiny denně, ročně energii za 15 Kč, klasická žárovka za cca 130 Kč.

Zdroj: Retlux

Největší výhody LED světelných zdrojů

• Nejvyšší účinnost ze všech používaných zdrojů světla. Z množství dodané energie vyprodukuje nejvíce světla.

• Extrémně dlouhá životnost až 25 000 hodin (34 měsíců nepřetržitého provozu).

• Výborná odolnost proti vibracím.

• Okamžité rozsvícení – v řádu mikrosekund

• Velký počet zapnutí a vypnutí – přes 20 000x.

• Úspora až 90 % energie oproti klasickým žárovkám.

• Při použití se stmívačem nemění barvu světla (na rozdíl od klasických žárovek).

• LED žárovky neobsahují rtuť a žádné další nebezpečné látky.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?