Kvalitní postel a matrace je základ zdravého spánku

Toužíte po zdravém a plnohodnotném spánku? Kvalitní postel je nejdůležitějším kusem nábytku v domácnosti. Výběrem vhodné postele i matrace významně ovlivníte kvalitu svého odpočinku, tedy i celého života. Při koupi nové postele se proto neunáhlete a nevybírejte jen podle toho, aby se vešla a hodila do vašeho interiéru.

Unáhlený nákup na e-shopu

Nákup postele přes internet je vymožeností dnešní doby a jedná se samozřejmě o službu velmi pohodlnou. Zcela při ní však chybí možnost si postel prohlédnout a hlavně vyzkoušet. Pokud nemáte času nazbyt, dbejte při takovém nákupu alespoň na kvalitu použitého materiálu.

Manželská postel = standardizovaný rozměr

Nad velikostí postele se mnoho lidí příliš nezamýšlí. Často rozlišujeme v podstatě jen dva rozměry – jednolůžko a manželskou postel. A jiný rozměr než standardizovaný se většinou řeší pouze v případě atypického interiéru. „Tak by tomu ale být nemělo. Rozměr postele byste měli volit podle individuálního charakteru svého spánku a prostoru, který při něm potřebujete. Záleží tedy na tom, co je vám pohodlné, jak moc se v noci převalujete a to samé platí i pro prostor partnera. Vyhnete se tak nočnímu okopávání i bitvě o svou polovinu postele, které vám ubírají na kvalitě odpočinku,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.

Design vládne nad funkčností

Vzhled vaší budoucí postele je samozřejmě důležitý, neměl by ale být na úkor kvality a funkčnosti. Neupínejte se proto k jedné představě o posteli. Snadno pak opomenete další prvky, které jsou při výběru nové postele důležitější. Hlavními aspekty při výběru by měly být pohodlí a kvalita konstrukce.

Dejte na pocit

Při koupi matrace je důležité spoléhat na vlastní rozum a pocit. Než matraci zakoupíte, měli byste si ji nejdříve otestovat a minimálně několik minut na ní ležet. Vyzkoušejte si také polohy, ve kterých obvykle spíte. Dobří prodejci vám umožní si matrace vyzkoušet a zjistit tak, která z nich vám nejlépe vyhovuje. Pokud se na matraci propadáte, je příliš měkká. Z tvrdé vás zase bude bolet celé tělo, protože se mu nepřizpůsobí.

Čtěte také:  5 zásad při výběru vstupních dveří do bytu

Molitan je přežitek

Dříve jsme pod pojmem matrace většinou hledali levné molitanové matrace, které sice plnili svůj účel, ale k dlouhodobému používání nebyly příliš vhodné. Molitan měl hned několik nevýhod, v první řadě to byla vysoká hořlavost, neprodyšnost a nevhodná buněčná struktura špatně odolná vůči opakovanému stlačování. Matrace se tak velmi rychle prolehly. Dnes je molitan nahrazován polyuretanovými pěnami (PUR pěny, neboli tepelně modifikované pěny) a visco pěnami (studené pěny), které odbouraly část nevýhod klasických molitanových matrací.

Další řešení pro vaši matraci

Častým materiálem využívaným pro výrobu matrací jsou zmíněné PUR pěny. Ty se vyrábí chemicky z  izokyanátů a polyolů, které se získávají většinou z ropy. Smícháním těchto směsí dojde k napěnění.  Nevýhodou PUR pěn je uzavřená struktura buněk, tedy špatná prodyšnost, a dále nízká hustota. To vede ke kratší životnosti matrací, obzvlášť při větším a častějším zatížení. Výhodou matrací z PUR pěny je tak především nízká cena. PUR pěny jsou dnes nabízeny často v kombinaci s jinými pěnami (studená či líná pěna).

Dalším moderním materiálem jsou visco pěny. Jedná se o studené paměťové pěny s příměsí rostlinných olejů, aby byla zaručena funkce „obepnutí“. Nevýhodou paměťových pěn je špatná prodyšnost, kterou pocítí především více se potící lidé a to obzvlášť v letních měsících. Dochází také k rychlejší únavě materiálu, po několika letech už nefunguje poddajnost jako na začátku. Velký problém je zejména u vyšších matrací z visco pěny, kdy dochází k „uzavření“ těla na lůžku a zabránění přirozenému pohybu. Při výběru matrace z visco pěny také pamatujte, že děti a dospívající do 24 let věku by na visco pěně spávat neměli z důvodu růstu a vývinu páteře.

Pružiny ano či ne?

Historií matrací prolínající se do dnešní doby jsou pružiny. Ty najdeme v matracích i dnes, ale nejedná se většinou o pružiny, tak jak je známe z dřívějška. Používají se moderní pružiny, které jsou především šetrnější k naší páteři. „Kvalitu nabízejí především taštičkové pružiny ze speciálně upravené oceli, která zajistí jejich dlouhou životnost. Taštičkové pružiny jsou takové, které jsou jednotlivě zašité v látkových taštičkách. Díky tomu pružiny nevržou a nedochází ke vzniku elektrostatického náboje. Zároveň zabraňují proléhání matrace a usnadňují přístup čerstvého vzduchu přímo do nitra matrace,“ vysvětluje Jakub Šoufek z Johann Malle.

Čtěte také:  Barva, zrcadlo a změna dispozic. Poradíme, jak zvětšit malý byt

Přírodní materiály

V neposlední řadě jsou to pak přírodní matrace, které jsou sendvičově poskládány pouze z přírodních složek. Principiálně je to návrat ke spánku našich předků, pouze se zdokonalily použité přírodní materiály. Většinou se totiž jedná o kombinaci čisté bavlny, kokosových vláken, koňských žíní a přírodního kaučuku.

Matraci obměňujte

Jako neexistuje jedna univerzální matrace vhodná pro všechny, tak není jedna matrace napořád. Lidé totiž mají individuální nároky podmíněné svou tělesnou vahou i zdravotním stavem a každá matrace časem ztratí své užitné vlastnosti. Obecně platí, že stará a proležená matrace tělu nesvědčí. Kvalita matrace je navíc přímo úměrná i kvalitě spánku. Také je třeba si uvědomit, že na lůžku trávíme více než tři tisíce hodin ročně a téměř třetinu života prospíme. S ohledem na naše zdraví je proto vhodné měnit matraci alespoň po deseti letech.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?