Kvalitní i praktická: Jak na výběr sedací soupravy

Dominantou bytu je obývací část, dominantou obývací části je zase praktická pohovka nebo sedačka. Právě na ní budete s největší pravděpodobností doma trávit nejvíce času. Proto by měla být dostatečně odolná a kvalitní, ale zároveň citlivě dotvářet design vašeho bytu. Jak skloubit praktičnost a funkčnost s estetickou stránkou? Pojďme si shrnout nejdůležitější parametry pro výběr.

Zdroj: Biano

Velikost sedací soupravy 

Velikost sedací soupravy vždy vybírejte podle počtu členů domácnosti, ale i toho, jak často a jak velké míváte návštěvy. Na jedno sedací místo počítejte minimálně s 60-80 cm. Můžete pořídit dvoumístné, trojmístné i vícemístné sedačky

Velké, malé, rozkládací, polohovací a další sedací soupravy najdete i na Biano.cz, vyhledávači nábytku a dekorací. Můžete si tam rovnou zakliknout veškeré parametry, které u sedací soupravy hledáte a pak už jen procházet tisíce produktů ze stovek e-shopů na jednom místě. 

Jestli ale stále tápete, pojďme se zaměřit i na další důležité parametry.

Tvar sedací soupravy

Sedací soupravu můžete vybrat v několika standardních tvarech, které si zvolíte tak, aby vám přesně pasovaly do vašeho obývacího pokoje, ať už bude velký, menší, nebo jej budete chtít sedací soupravou rozdělit na dvě odlišné zóny.

Foto3
Zdroj: Biano
  • Rovné sedací soupravy nabídnou místo pro dvě až čtyři osoby. Hodí se do menších i větších prostor, pro větší počet míst je můžete doplnit křesly nebo taburety. 
  • Rohové sedací soupravy neboli soupravy do L mají velkou výhodu v tom, že prakticky člení prostor. Můžete je pořídit s levou nebo pravou variantou rohu, případně existují i takové sedačky, kde je volba rohu univerzální na jakoukoliv stranu potřebujete. 
  • Sedací soupravy do u jsou skvělé do větších obývacích pokojů, protože nabízí opravdu spoustu místa pro rodinu i přátele. 

Materiál potahu

I potah může do velké míry ovlivnit, jak dlouho vám sedačka vydrží a jak dobře se bude udržovat. Ideální samozřejmě je, pokud je potah snímatelný, abyste jej mohli vyprat. Mezi nejčastější materiály potahu patří kůže, která je omyvatelná, stabilní, ale dražší. Levnější variantou může být ekokůže, koženka, případně klasické potahové látky jako je mikrovlákno, mikroplyš nebo žinylka.800

Čtěte také:  Pracovní rukavice pro práce kolem bytu

Materiál konstrukce

I když na první pohled není vidět, je konstrukce sedací soupravy velmi podstatná. Ovlivní totiž celkově životnost pohovky i gauče. Nejkvalitnější a nejstabilnější bývají ocelové kovové konstrukce, které zároveň patří k těm dražším. Levnější variantou bývají dřevěné konstrukce, nejlevnější a nejčastější jsou konstrukce z dřevotřísky, které sice vynikají nižší cenovkou, zároveň ale jejich životnost bývá kratší. 

Každodenní nebo občasné spaní? 

Klíčovým faktorem pro výběr sedací soupravy může být i její rozkládací funkce pro občasné nebo každodenní spaní. Hodí se pro návštěvy, ale ušetří vám také místo, máte-li menší garsonku, kde se vám postel i gauč dohromady do místnosti nevejdou. 

Foto4
Zdroj: Biano

Plánujete-li na sedačce spát každodenně, je třeba se více zaměřit na kvalitu provedení lehací plochy. Zásadní je mechanismus pro rozkládání, vyrábí se několik typů od vysouvací zásuvky až po dělenou matraci a systém click-clack. Ten rozložíte pomocí dvou pohybů, kdy se z opěrné části stane další část lehací plochy. Vaše záda nejvíce ocení rozkládací systém s celistvou matrací. Tu si můžete zvolit podle toho, jaká tvrdost matrace a typ vám vyhovuje. 

Další praktické funkce 

Kromě spaní můžete využít sedací soupravu i jako úložný prostor. Zejména v menších bytech jej opravdu oceníte. Pro větší pohodlí také můžete vybrat polohovací sedací soupravu. 

1 komentář u „Kvalitní i praktická: Jak na výběr sedací soupravy“

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner