Kupujete nemovitost od developera? Ověřte důvěryhodnost ještě před podpisem smlouvy

Výběru developera věnujte dostatek času a pozornosti. Pravděpodobně hledáte seriózní firmu s dlouhou historií, která vám zaručí, že nové bydlení bude splněným snem. Na koupi bytu se připravte, prozradíme vám jak.

Na nekalé praktiky developerských společností by si měli dát pozor především ti, kteří bydlení kupují ještě v neexistujících stavbách – je větší pravděpodobnost, že firma zkrachuje. Prodejce dobře vybírejte, ať své peníze nesvěříte do nesprávných rukou.

1) Podívejte se, co má společnost za sebou

Pokud jste narazili na developera, který se pyšní desítkami staveb po celé Praze nebo Česku, máte vyhráno. Na důvěryhodnosti firmě přidají i další etapy konkrétních projektů, o které je díky kvalitě bydlení velký zájem.

2) Ptejte se, googlujte a čtěte

Znáte někoho, kdo se společností přišel do kontaktu? Zeptejte se ho, zda byl s nabízenými službami spokojený.

Na internetu zabrouzdejte do nejrůznějších diskuzí a ověřte si, zda v minulosti developer neměl potíže se zákonem nebo zákazníky. Ověřte si také, jestli není v insolvenci, např. na webové stránce www.justice.cz.

Prozkoumejte webové stránky společnosti, přečtěte si všechny recenze minulých klientů a záruky, které firma nabízí.

2
Foto: finep

3) Developera navštivte

Má společnost fyzickou kancelář? To je dobré znamení. Ještě než složíte peníze, zajděte se se k developerovi podívat – pověřené osoby se zeptejte na smlouvu a všechna pravidla, a to i v případě, že je podrobně popisuje na webu. Ověříte si informovanost a profesionalitu zaměstnanců a potvrdíte si všechna fakta.

4) Sledujte nabízené a již prodané projekty

Vyhlédli jste si krásný byt v nově vznikajícím projektu? Pokud je to možné, s koupí chvíli vyčkejte a sledujte, jak se nové byty prodávají. Je o ně velký zájem? Pravděpodobně se jedná o kvalitního developera.

Na průzkum se vydejte také k hotovým stavebním projektům. Pokud máte možnost, nahlédněte do domácnosti známých, kteří v nemovitosti od developera už bydlí. Zaměřte se na kvalitu materiálů, zkontrolujte, zda nevlhnou a nepraskají zdi a zeptejte se, jestli společnost dodala vše slíbené.

Čtěte také:  Softshellové oblečení: jak se o ně správně starat, aby co nejdéle vydrželo

Hotový developerský projekt prohlédněte i z venku. Měly současně s výstavbou vzniknout veřejné parky, dětská hřiště a restaurace? Pokud jsou hotové nebo se staví, společnost své sliby plní a nejde jí jen o peníze z prodaných bytových jednotek.

3
Foto: finep

5) Kdo společnosti důvěřuje?

Sídlí v budovách developera důvěryhodné firmy? Pokud v prodaných komerčních prostorech uvidíte značky jako Siemens, Vodafone nebo Komerční banka, je to dobré znamení.

Důvěryhodnost developera zvyšují i nejrůznější ocenění. Například pražská developerská společnost Finep se pyšní prestižním oceněním Developer roku 2010 nebo 3. místem v soutěži s více než dvacetiletou tradicí Best of Realty.

Autor článku: Veronika Jínová

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner