Které květiny na balkón bez problémů snesou přímé slunce jižní strany?

Mít po celé léto krásně rozkvetlý balkón není nic těžkého. Platí to i pro tak exponované stanoviště, jako je orientace balkónu na na jih. Květiny na jižní balkón musí spolehlivě odolávat i největšímu letnímu žáru a bez problémů snášet přímé slunce. Mezi jakými rostlinami bychom měli vybírat a jakou péči budou vyžadovat?

Květiny na jižní balkón si slunce a vedro užívají

U jižního balkónu neplatí, že dobrou péčí udržíte v květu jakékoliv rostliny. Sázkou na jistotu je výběr květin, které přímé slunce a žár milují. Nejčastěji a s výbornými výsledky na jižní straně můžete pěstovat Petúnie, surfinie a pelargónie. Kromě jižní strany se jim dobře bude dařit i na balkónech orientovaných na západ, kde jsou pro rostliny obdobné podmínky.

Petúnie a surfinie si vás získají záplavou květů

Petúnie a surfinie jsou nejčastěji pěstovanými rostlinami na exponovaných místech. Důvodem je především nižší cena, než kterou zaplatíme za sazenice pelargónií. Nejrůznější kultivary petúnií jsou nenáročné a dekorativní, milují slunce a suché teplé počasí.

Velmi oblíbené jsou převislé petúnie, které vytvářejí postupně nakvétající bohaté převisy. Jedinou nevýhodou je křehkost mladých výhonů. Proto bychom měli vybírat umístění tak, aby byly převislé petúnie chráněné před větrem a nárazovým deštěm, který by mohl poškodit poměrně jemné květy.

U petúnií je důležité, abychom průběžně uštipovali odkvetlé květy, jinak rostlina přestane kvést a dává svou sílu do tvorby semen. Bohatě se větvící a kvetoucí příbuzné petúnií jsou surfinie. Na rozdíl od petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u některých kultivarů samy opadávají odkvetlé květy, což nám šetří práci.

U petúnií i surfinií je důležitá dostatečná zálivka, jinak rostliny snadno vadnou. S tím nám mohou pomoci samozavlažovací truhlíky, které budou hlídat dostatečnou vlhkost za nás.

Čtěte také:  Nový trend vnese do vašeho interiéru jedinečnost. Naučte se upcyklovat!

Pelargónie – královna slunce a horka

U pěstování pelargónií – muškátů se nejprve podle možnosti umístění musíte rozhodnout, zda zvolíte vzpřímeně rostoucí muškáty Pelargonie zonale nebo převislé Pelargonie peltatum. Oboje pelargónie mají shodné nároky – milují světlo a teplo. Pro jižní stranu jsou jak stvořené. Nedostatek světla poznáte podle vytáhlého růstu, slabších listů a menší ochotě rostliny ke kvetení. Naopak na plném slunci budou vaše rostliny pevné, kompaktní a neustále plné květů.

Díky svým silným listům umí pelargónie velmi dobře hospodařit s vláhou. Zálivka pelargónií by proto měla být dostatečná, ale vždy nechte rostlinu alespoň mírně vyschnout. Jestli není pravidelnost péče vaše silná stránka, případně pokud občas musíte nechat rostliny na pár dnů samotné, rozhodně to budou lépe snášet pelargónie, než petúnie nebo surfinie.

Těšíte se na množství květů? Podmínkou je dostatek živin

V první řadě je důležité, abychom při sázení rostlin do květináčů, mís nebo truhlíků použili kvalitní substrát. Je to jednoduché – stačí koupit speciální substrát na kvetoucí balkonové květiny. Jestliže je substrát vybaven speciální startovací dávnou hnojiva, je to uvedeno na obalu. Po tuto dobu rostliny nepřihnojujeme, protože by je dvojitá dávka mohla spálit. Jakmile je tato startovací dávka vyčerpána, začněte s pravidelným přihnojováním, které je nutné pro bujný růst a množství květů.

Vybírejte hnojiva s vysokým obsahem fosforu, který podporuje kvetení. A opět nemusíte studovat složení jednotlivých přípravků. Jednoduše sáhněte po hnojivu pro kvetoucí balkonové rostliny, případně hnojivu speciálně pro muškáty. Tak budete mít jistotu, že vaše rostliny dostávají přesně takový mix živin, jaký potřebují.

Jižní stranu ocení i některé bylinky

Balkón na jih bude vyhovovat i bylinkám. Vsaďte na levanduli, rozmarýnu, tymián, myrtu, oregano nebo šalvěj.

Log in with your credentials

Forgot your details?