Králem mezi materiály využívanými na rekonstrukci bytu je sádrokarton

Sádrokarton umí překvapit. Popularitu si získal zejména díky všestrannosti a snadné manipulaci. Sádrokartonové (SDK) desky umožňují v krátkém čase vytvořit lehkou, ale přitom odolnou konstrukci. Speciální příměsi propůjčují deskám další specifické vlastnosti jako je například nehořlavost, odolnost proti vlhkosti nebo extrémní pevnost.

Sádrokarton výrazně usnadní rekonstrukci

Sádrokartonové desky se skládají z pevného sádrového jádra a velmi tvrdého kartonu na povrchu. Právě toto složení činí ze sádrokartonu materiál s celou řadou výhod. Při práci oceníte velmi nízkou hmotnost a snadnou instalaci, kdy se sádrokartonové desky upevňují pomocí vrutů do kovových profilů nebo dřeva, případně se lepí rovnou na stěny. Díky absenci mokrých procesů je práce výrazně rychlejší.

Sádrokartonové desky lze využít pro stavbu různých konstrukcí

Sádrokartonová příčka slouží jako nenosná zeď pro rozdělení prostoru, sádrokartonový podhled dokáže snížit příliš vysoký strop a zlepšit akustiku v místnosti, sádrokartonová předstěna se zase nejčastěji staví pro odhlučnění. Výjimkou nejsou ani sádrokartonové podlahy, jejichž největší výhodou je rychlá pokládka a absence dlouhých technologických přestávek. 

Kterou a kam?

Speciální přísady a úpravy předurčují SDK desky pro použití v různých podmínkách. Typy desek lehce rozlišíte podle barvy na lícové straně a podle zkratky na obalu.

  1. Bílá sádrokartonová deska – RB (A): základní druh, bez příměsí a speciálních vlastností.
  2. Zelená sádrokartonová deska – RBI (H2): impregnovaná, pro použití v prostorách s vyšší vlhkostí, např. do koupelny.
  3. Červená sádrokartonová deska – RF(DF): protipožární, obsahuje skelná vlákna pro vyšší požární odolnost konstrukce.
  4. Modrá sádrokartonová deska – MA (DF) a MA (DFH2): akustická, tlumí hluk. Vyrábí se v kombinaci akustická-protipožární nebo akustická-impregnovaná.

Existují také desky, které kombinují několik zmíněných vlastností, případně všechny najednou. Například Modrá akustická protipožární impregnovaná deska MAI (DFH2) Activ ́Air®: tato sádrokartonová deska se hodí do koupelny, tlumí hluk a zároveň zvyšuje požární odolnost konstrukce. Navíc obsahuje unikátní technologii Activ ́Air®, která ze vzduchu odstraňuje škodlivý formaldehyd. Královnou mezi sádrokartony jsou pak desky Habito® H, které se vyznačují zejména vysokou pevností a únosností. Zvládnou i zátěž 34 kg na jeden vrut do dřeva o průměru 5 mm.

Napsat komentář