Komentujeme: Povinnost měsíčního informování o spotřebě dostává roční odklad

Uživatelé bytů zřejmě budou dostávat údaje o spotřebě tepla a teplé vody z dálkových odečtů měřičů a indikátorů aspoň jednou měsíčně. Informační povinnost předpokládá vládní novela, kterou schválila Sněmovna. Její zavedení poslanci odložili navzdory nesouhlasu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) o rok na leden 2024. Upravili také vymezení měřičů. Předlohu, která vychází z unijní směrnice, nyní posoudí Senát.

Argument krátkého času na zavedení povinnosti byl vyslyšen

V souvislosti s odkladem informační povinnosti varoval Bartoš před rizikem pokuty ze strany Evropské unie. Poslanci se ale přiklonili k argumentu krátké doby mezi přijetím zákona a zavedením povinnosti, pokud by nastalo už od příštího roku.

Přelomový rok 2027 s povinností instalovat dálkově odečítatelná měřidla zůstává

Do konce roku 2026 budou muset podle sněmovních úprav novely informovat měsíčně o spotřebě pouze ti poskytovatelé služeb, kteří už budou mít instalovány měřiče s možností odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů. Povinnost tak zatím nedopadne zejména na malá společenství vlastníků jednotek nebo družstva. Od roku 2027 se má povinnost týkat údajů z měřičů, k jejichž odečtu není nutný přístup do jednotlivých bytů nebo nebytových prostor. Od tohoto roku budou muset být měřiče s dálkovým odečtem podle energetického zákona ve všech bytových domech.

2 komentáře u „Komentujeme: Povinnost měsíčního informování o spotřebě dostává roční odklad“

  1. Dle mého názoru je návrh této povinnosti absurdita. Máme instalované měřiče tepla i vodoměry s dálkovým odečtem a oboje je pro uživatele snadno čitelné, tím pádem vlastník nebo uživatel bytu si může v případě zájmu spotřebu sledovat sám. Povinné zasílání informací bude zbytečně zatěžovat rozpočet SVJ, protože zadarmo ty přehledy určitě nikdo zpracovávat nebude a nesdělí vlastníkovi nic víc, než co si může přečíst na svém měřidle. Jedinou výhodou bude asi možnost odhalení nefunkčního měřidla během roku, jinak bohužel postrádám smysl této povinnosti.

    Odpovědět
    • Přečetla jsem si rozpravu v poslanecké sněmovně. Jedině poslanec Kettner argumentoval tím, co vy. Každý má možnost si odečíst své hodnoty sám na svých měřidlech tepla, vodoměrech, plynoměrech nebo elektroměrech. Jsou dostupné. Je pravda, že vlastníci, ale i jejich nájemníci ani neví, jak si odečíst měřidlo na radiátoru a že někde na WC za stěnou s otevíratelnými dvířky má umístěn vodoměr nebo plynoměr a taky je to mnohé ani nezajímá. Souhlasím s tím, aby byla povinnost mít měřidla s dálkovým odečtem. Odečet stačí úplně 1x za rok k vyúčtování. Nikde jsme se nedozvěděli, jaký to má smysl. Argumentace, že to požaduje EU, je dost chabý argument nebo, že měsíční odečet a poskytnutí údajů by neměl být vlastníkům bytu účtován ve vyúčtování. Firmy, které odečítají teplo a další položky, to dělat zadarmo nebudou nebo to budeme platit z jakých položek. To je ale služba, kterou jim BD, majitel domu nebo SVJ poskytují. Poslanci ani neví, co vlastně požadují a jak komplikují život.

      Odpovědět

Napsat komentář