Komentujeme: Platba za výtah

Platby za výtah jsou jednou z častěji rozporovaných položek. Někteří vlastníci poukazují na to, že jej nepotřebují a odmítají za výtah (i ve vyšších patrech) platit. Jak to správně je? Vyhrocení situace může vést u výboru až ke zvažování případného odstavení výtahu z provozu – je to možné?

Rozhoduje shromáždění

Je samozřejmé a nelze o tom pochybovat, že výtah v domě zlepšuje kvalitu života vlastníkům bytů v domě. Úvaha o tom, že by nebyl provozován, se nám jeví jako nepřípadná a mohlo by se v limitním případě i jednat o zmařenou investici s nárokem o náhradu škody. Vybudování výtahu je finančně i stavebně náročná investice, o které rozhodlo SVJ. Služby spojené s provozem výtahu hradí všichni vlastníci bytů v domě. Příjemcům služeb v bytech umístěných např. v přízemí domu (v případě vašeho SVJ i v patře) může být úhrada za tuto službu na základě rozhodnutí shromáždění snížena, případně zcela „odpuštěna“. Pokud by výtah neměl být provozován, muselo by o tom rozhodnout shromáždění vlastníků.

Autor komentáře: JUDr. Ivana Šimonková, Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR, z.s.

Potřebujete poradit?

Členství ve Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR, z.s. přináší řadu výhod. Členové mohou využívat právní a ekonomickou poradnu, finanční a daňové poradenství, vybrané tiskopisy, formuláře a vzory smluv pro bytová družstva a SVJ a další služby, usnadňující řízení a provoz bytového družstva či SVJ.

5 komentářů u „Komentujeme: Platba za výtah“

 1. V našem SVJ jsme si na shromáždění odhlasovali (po víceměsíční diskusi), že bydlící v přízemí přispívají pouze na údržbu (jako všichni) a nic na provoz, bydlící v 1. patře (2. nadzemní podlaží) hradí kromě údržby příspěvek na provoz odpovídající podílu na 1 osobu. Není to samozřejmě ideální, ale stále lepší než navrhovaný způsob klíč/čip.

  Odpovědět
  • Doplněk – v ostatních podlažích se příspěvek na provoz hradí podle počtu osob, na nákladech na údržbu se podílejí všichni.

   Odpovědět
 2. Dobrý den,
  prosím poraďte. Při zateplování domu a oprav balkónu, vedení družstva rozhodlo, že opravy balkónu si budou hradit ryto náklady sami, jelikož jsou výhradními uživateli těchto balkónu. Stálo nás to” balkonáře” , jak nás pojmenovali, každého 15 000Kč navíc. Bytu v přízemí bez balkonu dostali vráceno 8000kč. Zdá se mi to nespravedlivé, ale ” přes to nejel vlak”, jak se vyjádřila ekonomka družstva. Balkón je součást domu, a tak by na opravách se měli podílet všichni. To, že je užíváme by mělo být zahrnuto do výpočtu ploch nevytápěných prostor. Děkuji za Vaše objektivní stanovisko dle občanského zákoníku. Alfons Cigan v.r.

  Odpovědět
 3. Pokud jde o výtah v domě, který je ve správě SVJ, tak všichni vlastníci jsou spoluvlastníky tohoto zařízení a odpovídají za bezpečné provozování výtahu. Výtah je dle prohlášení buď společnou částí domu, nebo je ve spoluvlastnictví jen některých vlastníků. Náklady na provoz výtahu se musí rozdělit na náklady na vlastní provoz – údržba, opravy, rekonstrukce, na těchto nákladech se musí podílet všichni vlastníci dle svých podílů a na náklady spojené s užíváním výtahu, které neplatí vlastníci např. v přízemí, pokud si shromáždění toto odsouhlasí.
  Vzhledem k tomu, že výtah v domě používají i cizí osoby, např. řemeslníci, uklízečky, návštěvy,
  měli by se na nákladech za užívání výtahu podílet všichni vlastníci.

  Jiné je to v družstevním domě, kde za provoz výtahu odpovídá vlastník výtahu, což je družstvo a to náklady nerozděluje a celé je zřejmě předepisuje k úhradě nájemcům nebo je zařazuje jako součást nájemného.

  U výtahu se musí rozlišovat vlastnictví výtahu v domě.

  Odpovědět
 4. Výtah v domě používají mimo obyvatel, také revizní technici zařízení domu, dělníci a údržbáři domu apod. Výtah je jednou součástí vybavení domu, a proto jsou všichni na jeho provoz a údržbu povinni platit. Stejně jaké údržbu střechy, sklepů aj. V našem SVJ jsme to vyřešili již před 30 lety tak, že položka za výtah se v rozpisu nájmu neobjevuje,( stejně tak anténa) a vše se hradí z krátkodobé zálohy na provoz domu. Od té doby nemám žádné problémy.

  Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner