Kolik platíte za elektřinu a plyn? Právě v zimě můžete nejvíce ušetřit

Zima s sebou přináší i zvýšené výdaje za energie. Topíme a více svítíme. Přesto můžeme ušetřit i několik tisíc ročně. V zimě a potmě přitom rozhodně zůstávat nemusíme.

Posviťte si na žárovky 

Pokud stále ještě svítíte klasickými žárovkami, zamyslete se nad tím, jestli není čas na jejich výměnu. Častým argumentem je obava, že úsporné světelné zdroje mají nižší příkon, než měly klasické žárovky. „Tyto moderní zdroje mají ale i s nižším příkonem podstatně vyšší svítivost. Řada svítidel navíc neumožňuje instalovat zdroje s příkonem vyšším než 60 wattů, což opět hraje ve prospěch úsporek,“ vysvětluje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

V úspornosti vedou LED žárovky, které snižují spotřebu elektrické energie až o 85 % oproti klasickým žárovkám. Zároveň u nich můžete počítat s mnohaletou životností a návratnost jejich investice se pohybuje již kolem pěti měsíců. Platí pravidlo, že s výměnou za úsporné světelné zdroje bychom měli začínat tam, kde v průběhu dne svítíme nejdéle.

Při nákupu světelných zdrojů nám pomáhají údaje, uváděné na obalu. Mimo jiné zde zjistíme světelný tok (uvádí se v lumenech, zkratka lm), který nám řekne, kolik světla světelný zdroj vyzáří. To je důležité, protože ne všechny zdroje o stejném příkonu stejně také svítí. Například zdroj se svítivostí okolo 1 200 lm pocitově nahradí klasickou 100 W žárovku. Stejně jako u spotřebičů zde na energetickém štítku najdeme písmena A, B, až E (E je nejméně úsporná).

Uspořit se dá i na vytápění

I když máte rádi doma teplo, zbytečně místnosti nepřetápějte. Je přitom jedno, zda topíte elektřinou, plynem, nebo máte centrální vytápění. Za každé teplo zaplatíme. Můžeme ale výdaje snížit.

Jestliže omezíte teplotu již o 1ºC, spotřebu energie snížíte až o 6 %. Na druhou stranu ale topení při odchodu z domova úplně nevypínejte. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více pak energie spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu. V tomto ohledu vám pomůže ušetřit instalace termostatu, který si naprogramujete podle vašeho denního režimu. Topení například začne víc topit před vaším návratem ze zaměstnání, na noc nastavíte mírný útlum a ráno si automaticky přitopíte třeba půl hodiny před tím, než vám zazvoní budík.

Čtěte také:  Jak na makramé? Drhání je opět IN

Pozornost věnujte i větrání. Když je venku chladno, stačí krátké, ale intenzivní větrání několikrát denně. Chyba je průběžně větrat otevřenou ventilací a současně plně topit. Budete mít vyšší účty za vytápění a ani z hygienického hlediska není tento způsob větrání ideální.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?