Kalanchoe: Vánoční květina, která prakticky bez péče pokvete dlouhé měsíce

Vánoční hvězda nebo brambořík patří mezi typické vánoční květiny, které nám doplňují sváteční výzdobu. Udržet je ale delší dobu hezké může být problém. Přitom často doslova za pár korun si můžete koupit Kalanchoe. Pokvete měsíce, stále bude krásná a obejde se skoro bez péče.

Slaďte Kalanchoe s interiérem

Kalanchoe neboli kolopejka je rostlina z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae). Pochází ze severního Madagaskaru. Jako vánoční rostlinu nejčastěji kupujeme Kalanchoe blosfeldiana, která právě v zimních měsících vykvétá desítkami barevných kvítků. Vybírat můžeme rostliny s květy bílými, žlutými, růžovými, červenými v mnoha odstínech. Není tak problém je sladit prakticky s jakýmikoliv barvami interiéru.

Jak pěstovat Kalanchoe? Je to opravdu snadné

I když si koupíte Kalanchoe v květu, nemusíte se obávat, že by se poupata nerozvinula nebo že by opadala. V bytě jí bude nejlépe vyhovovat světlé stanoviště, ale celé týdny nebude mít problém být třeba součástí výzdoby stolu a stále bude vypadat dobře. Vzhledem k zemi původu Kalanchoe zaléváme méně. Dbáme pouze na to, aby kořenový bal nezůstal delší dobu zcela proschlý. Rozhodně nesnáší dlouhodobé přemokření. Teplota pro dlouhodobé pěstování by neměla klesnout pod 15 °C, rostlinám se nejlépe daří v běžné pokojové teplotě kolem 20°C, kdy také nasazuje na květy. Na jedné rostlině jich postupně vykvétají desítky a každý z nich vydrží řadu dnů, někdy i týdnů. Květy Kalanchoe můžete navíc použít i do malých váziček, které budou součástí slavnostní vánoční tabule. Také v této formě vydrží dlouho hezké.

Jak se starat o Kalanchoe po odkvětu?

Rostlina dokvétá zpravidla na začátku jara. V tomto období je vhodné ji výrazně seříznout a vrcholové řízky znovu zasadit. Ochotně koření ve vodě i přímo v substrátu a do příští zimy si tak vypěstujete kvetoucí Kalanchoe už vlastní. Pro silné rostliny je důležité světlé místo, prospívá i letnění na balkóně.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?