Jen umýt ruce nestačí. Také doma nezapomínejte na zásady ochrany před koronavirem

Umýváte si ruce několikrát denně a vyhýbáte se přeplněným místům ve snaze odvrátit nákazu koronavirem? V současném nouzovém stavu bychom však měli věnovat zvýšenou pozornost i dalším opatřením v rámci našeho domova.

Přímá cesta do koupelny

Po vstupu do bytu by naše první cesta měla vést do koupelny pro mytí rukou. Zdá je to jako samozřejmost, ale často nejprve například otevíráme skříň, abychom uložili venkovní svrchní oblečení a podobně. Tím bychom mohli nevědomky kontaminovat povrch, na který pak opětovně saháme již s čistýma rukama.

Po příchodu domů očistěte mobil

Podle některých informací bakterie koronaviru přežívají až tři dny na plastu a nerezových materiálech. Obecně tedy není doporučováno dotýkat se madel a plastových částí v MHD nebo jinde na veřejných prostorech, ale málokdo si uvědomuje, že na svůj telefon saháme velmi často během celého dne. Pokud tedy přijdete zvenku a umyjete si ruce, kterýma se opět dotknete svého telefonu, míjí se taková hygiena s účinkem.

Jak tedy správně očistit telefon? Mobil nejprve vypněte a pak na jeho povrch použijte na to určené ubrousky s obsahem alkoholu nebo měkký hadřík z mikrovlákna postříkaný desinfekčním roztokem. Poslouží také obyčejné ubrousky, vždy bychom však měli roztok stříkat na hadřík či ubrousek, nikoliv na mobil. Navlhčeným ubrouskem otřeme celý displej a necháme oschnout. To stejné platí pro často používané tablety či počítače a nezapomeňte také na počítačovou myš.

Základní principy zvýšené hygieny pomáhají i psychickému stavu

Zvýšená hygiena by měla panovat i doma, proto se určitě hodí mít v domácnosti desinfekční roztok vhodný i pro použití v kuchyních a pravidelně desinfikovat všechny plochy. Proti bakteriím pomůže i časté větrání a čerstvý vzduch pomůže i vám cítit se lépe. Pokud jste fanoušky aromaterapie, pro toto období zkuste do aromalampy či difuzéru přidat antibakteriální vůni tea tree oil nebo eukalyptus. Při praní bychom měli jako prevenci před viry volit maximální teploty podle typu tkaniny a posléze suché prádlo vyžehlit, aby vysoká teplota prádlo zbavila nežádoucích bakterií.

Čtěte také:  Nevyhnete se sušení prádla v bytě?

Dejte pozor i ve společných prostorech domu

Pokud bydlíte v bytovém domě, snažte se vyhnout i setkání a přímé komunikaci s ostatními sousedy a prozatím vynechat jindy vstřícná gesta, kdy vám například soused přidrží dveře.

Při náhodném setkání se známým člověkem zachovávejte dvoumetrový odstup bez osobního kontaktu.

Pokud se musíte dotknout kliky nebo jiných společných částí v bytovém domě, nesahejte si neumytýma rukama na obličej ani do očí. V této situaci se plně ukazují výhody domů, kde mají vstupy řešené dveřmi s automatickým otvíráním.

Po příchodu domů ze společných prostor domu se chovejte stejně, jako při příchodu zvenku.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?