Je trendy a sluší každému interiéru. Pěstování monstery není složité

Obří i méně vzrostlé monstery se z outsiderů socialistických chodeb staly hitem všech milovníků urban jungle. Kdo nemá doma a na instagramu alespoň jeden děrovaný list, jako by nebyl. Dobrá zpráva pro všechny – pěstování monstery je velmi jednoduché.

Způsob pěstování monster ovlivňuje jejich původ

Monstery jsou tropické liány z rodu Áronovitých. Vyskytují se v tropických oblastech Jižní, Střední a Severní Ameriky, odkud jich pochází celkem 22 druhů a navíc mnoho vyšlechtěných kultivarů. V přírodě monstery nerostou samostatně, ale vždy šplhají vzhůru ke světlu po nějaké opoře, typicky po kmeni stromu. Pro šplhání využívají své vzdušné kořeny, kterými se přichytávají a pnou až do výšky 20 metrů. Pokud vzdušné kořeny dorostou až k zemi, zakoření a mají pak pro monsteru i stabilizační funkci.

Obří Monstera deliciosa, podstatně drobnější Monkey Mask nebo Monstera Minima

Mezi dva nejběžnější druhy monster patří Monstera deliciosa, druh, který se lehce rozroste tak, že vám zabere půlku pokoje, a Monstera adansonii, zvaná také Monkey Mask, která dosahuje menšího vzrůstu, ale podobné popularity. Oblíbenou rostlinou s děrovanými listy je také Monstera Minima, která ale nepochází z rodu monster, její botanický název zní Rhaphidophora tetrasperma. Nároky na pěstování má však podobné.

Kde koupit monsteru

„Monstera se dobře množí, jestli uvažujete o jejím pěstování, poproste o řízek někoho, kdo už ji pěstuje. Stačí nařízkovat stonek se vzdušnými kořeny, vložit jej do vody nebo vlhkého rašeliníku a počkat pár týdnů, než vyžene kořínky,” doporučuje Lenka Hrubá, zakladatelka Zahrady na niti. Jestli si na řízkování netroufáte, můžete zakoupit zakořeněnou monsteru v Zahradě na niti v Praze 1, objednat se dá také na e-shopu. V květinářství vám také rádi poradí ohledně pěstování nejen monster.

Čtěte také:  Slyšíte to ticho? Aneb tipy, jak utlumit hluk v bytě

Ačkoliv pochází z tropů, pro pěstování monstery stačí běžné domácí podmínky

Monstery nejsou náročné na péči, Jediné, co zvláště druh Deliciosa vyžaduje, je dostatek prostoru. Nejvhodnější jsou teploty v rozpětí 14–20 °C, zvládnou ale i nižší a vyšší teploty včetně polohy poblíž topení. „Při jejich pěstování myslete na to, že se jedná o liány z deštných pralesů. To napovídá, že jsou vlhkomilné a ocení rosení,” radí Lenka Hrubá.

Protože jsou zároveň velmi odolné, zvládají i sušší vzduch. Co se světla týče, je jim přirozené rozptýlené pralesní světlo s občasným slunečním zářením, v našich podmínkách tedy polostín. Snesou ale i poměrně špatné světelné podmínky chodeb a tmavších koutů kanceláří. Zalévejte přes léto hojně, občas je přihnojte, přes zimu zálivku omezte. Nedostatek vláhy může způsobit ztrátu listů, obecně ale monstera dobře snese i krátkodobé sucho.

Pro vzrostlé monstery přidává Lenka Hrubá dobrý tip: Vzdušné kořeny zastrčte do lahve s vodou nebo do substrátu, urychluje to vývoj nových listů i růst rostliny.

A proč mají monstery takový děsivý název? „Označená monstera se vztahuje k velkým děravým listům, které na jejich objevitele působily monstrózně. Kdyby tak tušili, že se z nich za několik set let stane trend…,” zamýšlí se Lenka Hrubá.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner