Jaké úrokové sazby hypoték můžeme očekávat v letošním roce?

Na úrokové sazby začínající jedničkou byl z hlediska žadatelů o hypotéku milý pohled, ale to už je opravdu minulost.  Úrokové sazby rostou. Finanční trh je do jisté míry dobře čitelný a je tedy možné předpovědět, s jakým nárůstem bychom mohli letos počítat.

Za jakou úrokovou sazbu můžeme dnes mít hypotéku?

Úrokové sazby hypoték rostly v průběhu celého loňského roku. Bankami vyhlašované sazby se v roce 2018 pohybovaly v hodnotách od 2,39 % u nejlevnějších bank na začátku roku po 3,59 % u nejdražších bank na konci roku. Skutečné sazby poskytnutých hypoték se ale od čísel v sazebnících bank v praxi liší.  Konkurence na hypotečním trhu nutí banky nabízet individuální slevy. Díky tomu dlouhodobě platí, že reálné sazby hypoték se často pohybují pod nejnižšími nabídkovými sazbami. „Například v prosinci loňského roku byla v sazebnících bank nejlevnější hypotéka za 3,09 procenta. Podle našich údajů však byla průměrná sazba u hypoték sjednaných v prosinci o více než dvě desetiny procentního bodu nižší, konkrétně 2,87 procenta,“ konstatuje David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Jaké zvýšení úrokových sazeb můžeme v roce 2019 očekávat?

Zvyšování sazeb ČNB je stále aktuální a dá se očekávat, že by v roce 2019 mohlo dojít k dalším dvěma zvýšením dvoutýdenní repo sazby. Stejně jako v posledním roce a půl to zřejmě bude opět zvýšení vždy o 0,25 procentního bodu. Z toho by se dalo odvodit, že by základna pro stanovení nějaké orientační hladiny úrokových sazeb hypotečních úvěrů mohla v roce 2019 vzrůst o 0,5 procentního bodu.

Pokud tedy nedojde k nějakým nečekaným vlivům, na konci roku 2019 lze očekávat průměrné úrokové sazby u sjednaných hypoték okolo 3,2 až 3,4 procenta.

Nenechte si ujít souhrnné komentáře k nejzajímavějším tématům, které pro vás zpracovávají naši spolupracující odborníci.

Stačí se přihlásit k odběru Informačního servisu Okolobytu.cz.

Zvýšení úrokových sazeb odpovídá návratu ke standardnímu stavu hypotečního trhu

Ve srovnání s úrokovými sazbami začínajícími ještě nedávno jedničkou to samozřejmě nevypadá příliš optimisticky. Je však třeba si uvědomit, že úrokové sazby hypotečních úvěrů na úrovních pod 2 % jsou spíše příjemnou výjimkou než něčím, s čím by se dalo kalkulovat. Podle finančních analytiků jsou úrokové sazby kolem 3 procent p. a. úplně normální a přiměřené, a pokud nás nečeká v oblasti financování bydlení nic horšího, nemáme si vlastně nač stěžovat.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?