Jaké posezení vybrat na lodžii či balkón?

S příjemným počasím si už opět můžeme užívat i posezení na balkóně nebo lodžii. Ani málo místa nevadí, i s tím si umí výrobci tohoto typu nábytku poradit. Jaký typ nábytku a z jakého materiálu nám prokáže nejlepší službu?

Vzhled a pohodlí musí doplňovat odolnost rozmarům počasí

Křesílka, židle a stolky na balkóně jsou vystaveny stejné zátěži počasí jako jakýkoliv jiný zahradní nábytek. Nároky mohou být dokonce vyšší. Zatímco zahradní nábytek u chaty zpravidla po sezóně uklízíme, na balkóně jej často ponecháváme celoročně. Důvod je jednoduchý – nedostatek místa pro zimní uskladnění. Proto před nákupem zvažujte i tento extrém případných nízkých zimních teplot. Roli bude hrát nejen materiál, ale i zvolená povrchová úprava. Nábytek nekupujete na jednu sezónu a vyplatí se ověřit si, zda je vhodný ke skutečně celoročnímu umístění venku.

Velký náskok budou mít majitelé zasklených lodžií, na kterých je nábytek před počasím z větší části chráněn. Nejde však jen o vlhkost, případně nízké teploty. Ani zasklení vybavení lodžie neochrání před sluncem. Nadměrnému vyblednutí potahových látek zabrání pouze kvalitní výběr materiálu.

Photographer Mats Ekdahl

Jaký typ nábytku nám na balkóně přijde vhod?

U židlí, křesílek a lavic nezapomeňte přikoupit podsedáky, aby se vám příjemně sedělo.  Máte-li málo místa a chtěli byste přes zimu nábytek někde skladovat, dejte přednost stohovatelným židlím či křesílkům.

Vhod určitě přijde alespoň malý stolek na odkládání.  Pro úsporu místa může být i skládací. Zvažte, zda byste využili typ s otvorem uprostřed na zasunutí slunečníku.

Trendem je nábytek z umělého ratanu

 „Trendem posledních let je nábytek z umělého ratanu. Ten je oproti přírodnímu daleko odolnější vůči špatnému počasí a také UV záření,“ uvádí Andrea Štěpánová, společnost Asko-nábytek.  Umělý ratan se i velice snadno udržuje – stačí jej jednou za čas otřít vlhkým hadříkem. Takové zahradní sestavy jsou tím pádem téměř bezúdržbové a vhodné pro používání během celé sezóny.

Čtěte také:  Je důležité vědět, jaký je rozdíl mezi zákonnou zárukou, prodlouženou zárukou a pojištěním prodloužené záruky

Nábytek z umělého ratanu se často kombinuje s hliníkem, jenž se díky svým vlastnostem hodí pro celoroční užívání. Kovové části jsou dnes díky povrchové úpravě velice odolné a lehké na údržbu. Při manipulaci s takovým nábytkem navíc oceníte jeho nízkou váhu, nábytek je stabilní a v kombinaci s umělým ratanem působí velice elegantně.

Dřevěný nábytek na balkón vyžaduje kvalitní povrchové ošetření

Dalším typem nábytku je dřevěný, který vypadá skvěle, a navíc je velmi odolný.  Vždy ale vybírejte nábytek z ošetřeného dřeva, abyste zamezili jeho zničení. O dřevěný nábytek je třeba pečovat více než o ten z umělého ratanu. Během zimy by měl být nábytek umístěn v suchém prostředí, nejlépe zakrytý. Záleží také na výběru vhodné dřeviny. Obecně platí zásada, že nábytek z tropického dřeva vydrží náročnější podmínky, a je tedy vhodnou volbou na nekrytou zahradu.

Ani plastový nábytek nemusí být out

U plastového zahradního nábytku stoprocentně platí, že je nutné vybírat podle kvality. Jen tak získáte posezení, se kterým budete spokojeni jak s naprosto minimální údržbou, tak také pohodlím a dlouhověkostí. „Nejvýznamnější zástupkyní této skupiny je bílá plastová židle, která se rozšířila po celém světě a stala se ikonou zahradního nábytku. Dnes už jsou
k mání velice elegantní kolekce z plastu, který evokuje přírodní materiály. Moderní design podtrhuje matné provedení, které se dobře kombinuje s okolní přírodou,“ vysvětluje David Benda z Hornbachu.

/Foto: Asko-nábytek, Ikea/

Log in with your credentials

Forgot your details?