Jaké osvětlení použít na schodištích a chodbách vašeho domu?

Při zařizování rodinného domu není důležité jen osvětlení v pokojích. Stejně podstatné je zabývat se osvětlením schodišť a chodeb. Neměl by z nich vzniknout prostor, ve kterém budete ve tmě bloudit, a riskovat tak pád na cestě mezi podlažími, nebo zakopávat o nábytek. Na následujících řádcích se dočtete o různých typech osvětlení pro tyto části domu, díky kterým do nich přinesete komfort, ale také bezpečí. Sami si vyberete ten, který je pro vás nejvhodnější.

Na stropě nemusí být jen lustry

Nejtradičnějším typem osvětlení je pochopitelně to stropní, což ale nutně neznamená zavěšené lustry. Daleko praktičtější mohou být decentnější podhledová nebo stropní svítidla, která jsou zapuštěna do stropní konstrukce. Tím, že mají nižší spotřebu energie jsou vhodným řešením pro osvětlení chodeb a schodišť, a jejich menší rozměry je činí ideálním pro nižší stropy.

Nechte vyniknout výjimečné předměty

S podhledovými a stropními svítidly se často zaměňují bodová svítidla. Bodová svítidla se od nich odlišují v tom, že je můžete zaměřit na konkrétní místo, které mají osvětlovat. V interiéru díky tomu vynikne pověšený obraz nebo vystavená socha. Využití ale najdou také u zrcadel.

Zvětšete prostor správným osvětlením

Nepřímá osvětlení jsou charakteristické tím, že jejich kryt brání světelnému zdroji v přímém osvětlení okolního prostoru. Světlo z nich tak dopadá na strop nebo na stěnu, kde jsou nainstalovány. Tím, že se odráží, osvětluje celou místnost. To zabraňuje vzniku stínů, a ve výsledku vytváří specifickou atmosféru a iluzi většího prostoru. Vhodné využití najde v úzkých chodbách.

Slaďte ozdobný nábytek se světlem

Možná ve vašem domě používáte starý ozdobný nábytek nebo obdobně laděnou výzdobu. Pokud byste s touto výbavou rádi sladili osvětlení, tak si můžete na trhu vybrat z nabídky dekorativních lamp a nástěnných svícnů. Zařízení ve vašem domě takto bude vhodně doplňovat, a jeho prostory budou působit vytříbeněji.

Čtěte také:  Jak vybírat svítidla do domácnosti

Zaměřte se na podlahu

Napadlo vás osvětlit chodbu svítidlem umístěným na podlaze? Toho docílíte například pořízením podlahy z ledového skla. To se od běžného odlišuje tím, že není průhledné, a nainstalované světlo tak zaznamenáte pouze při jeho zapnutí, kdy bude prosvítat skrz. 

Osvětlete samotné schody

Chcete osvětlit schodiště přímo na úrovni jednotlivých stupnic? Lze zvažovat zabudování nástěnných bodových světel po straně schodiště, nebo použít LED pásky, které se nalepí na rohový profil schodiště.

Zdroj obrázku: foamfoto / Shutterstock.com

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?