Jaké místo je pro uskladnění kola v domě nejbezpečnější?

Také jste si oblíbili cyklistiku? Pořízení kola není levnou záležitostí, a proto hledáme místo, kde bychom jej měli bezpečně uloženo. Bydlíme-li v bytovém domě, možností není mnoho. Krádeže kol jsou přitom mezi zloději na denním pořádku. Za rok policie řeší kolem sedmi tisíc krádeží jízdních kol se škodou kolem 123 milionů korun.

Odkud nám kola nejčastěji mizí?

Jen Česká pojišťovna každoročně řeší kolem 1 500 případů pojistných událostí, v nichž figurovala kola (v rámci jedné pojistné události mohlo být odcizeno i více kol). Většina kol je ukradena ze sklepních kójí, kočárkáren či garáží, ale i z balkónů bytů.

Údaje potvrzují i zkušenosti ze SBD Praha. „V průměru jednou měsíčně se na mne obrátí poškození, že jim byla ukradena kola, která byla uložena v kočárkárnách. Z 90 % se jedná o starší objekty, pouze výjimečně se tato situace řeší v novostavbách,“ říká Ing. Jana Sochůrková, manažerka pojištění bytových domů SBD Praha.

Jak můžeme krádežím kol ze společných prostor zabránit?

Nejlepší prevence krádeží kol je jednoznačně jejich parkování v dobře zabezpečených prostorách za kvalitními bezpečnostními dveřmi, nejméně ve třetí bezpečnostní třídě. Takové zabezpečení ale většina obvyklých míst v rámci společných prostor domu nenabízí. Sklepy pro uskladnění stále dražších kol nevyhovují, protože často ani dobře ochránit bezpečnostními dveřmi nejdou. Přesto dům nabízí některé účinná řešení.

„Srovnání vývoje řešení pojistných událostí v závěru loňského roku však ukázalo jasný trend snižování pojistných případů. Tento vývoj určitě souvisí s výrazně vyšším způsobem zabezpečení těchto společných prostor, zvláště pak za situace, kdy mají být používány k uschování stále dražších jízdních kol,“ informuje o vývoji situace Mgr. Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha, které má ve své správě přes sto bytových domů.

Čtěte také:  Zvyšování nájemného má svá pravidla. Znáte je?

Osvědčily se kamerové systémy, přístupové systémy do domu (zámkové nebo čipové), mříže či speciální boxy. Tato opatření nejčastěji bývají součástí komplexní revitalizace domu, případně je realizují vlastníci domů po skončení rekonstrukce jako další zkvalitnění bydlení a zvýšení bezpečnosti.

Základem je správně nastavená pojistná smlouva a znalost podmínek

Kolo lze pojistit v rámci pojištění domácnosti – pojištění se vztahuje i na nebytové prostory v budově, kde se nachází byt (sklepy, komory) a na nebytové prostory ve vedlejších budovách (garáže, kolny) či na společné prostory v bytových domech (kolárny, kočárkárny, sušárny). Z tohoto pojištění jsou řešeny tři čtvrtiny případů krádeže kol.

„Odcizení kola je pojistnou událostí v rámci pojištění domácnosti pouze v případě, že bylo kolo odcizeno z uzamčeného místa pojištění. Za uzamčené místo pojištění není možné považovat například balkon, ani například předzahrádku, byť by byla ohraničena oplocením. Základní limity jsou nastaveny v rozmezí 20 tisíc až 50 tisíc korun. Částka se řídí výší pojistné částky na pojištění domácnosti. Tyto limity je možné samozřejmě navýšit podle pojistné potřeby klienta,“ informuje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Další možností je kolo pojistit individuálně. V individuálním pojištění je rozsah pojistných nebezpečí v podstatě shodný s pojištěním domácnosti. Vztahuje se na škody živelní, vodovodní, škody způsobené odcizením, loupeží i vandalismem. Co však je na tomto pojištění atraktivní, je to, že místem pojištění je území celé České republiky, případně lze ujednat i územní rozsah celé Evropy. Toto pojištění je vhodné pro cyklisty, kteří chtějí mít zajištěnou pojistnou ochranu svých kol (zejména před odcizením krádeží), jsou-li s nimi na výletě nebo na dovolené.

Pro individuální pojištění stanovuje pojistnou částku majitel kola tak, aby odpovídala hodnotě kola. Kolo je také nutno v pojistné smlouvě přesně specifikovat – to znamená uvést značku, výrobní číslo, model a popis vybavení.

Čtěte také:  Zabezpečení před Vánocemi a po celý rok

Při krádeži kola je vždy je nutné prokázat, že pachatel musel překonat nějakou překážku – například odvrtal zámek nebo vylomil dveře. K činu je také třeba vždy zavolat policii. S policejním protokolem, který je dokladem o odcizení, je pak možné škodu pojišťovně nahlásit. K tomu je potřeba doložit nabývací doklady – účet či záruční list, z něhož je patrná hodnota odcizeného kola.

Před krádeží pomůže i identifikace kola

Kolo je vhodné mít také označeno některou z moderních identifikačních technologií. To umožní policii okamžitou identifikaci a zároveň je prakticky nemožné, aby identifikaci kola zloděj odstranil. Toto značení pak působí podobně jako bezpečnostní dveře u bytu. Zloděj jde dál a vezme kolo neregistrované a neoznačené, stejně jako vykrade byt bez bezpečnostních dveří a zabezpečenému bytu se vyhne.

Společné prostory nikdy nemohou být stoprocentně bez rizika

Ani zabezpečené společné prostory nemohou ztrátě kola zcela zabránit. I když se nám tato představa jistě nelíbí, odcizit je může i některý jiný vlastník klíče. V domech, které mají instalované kamerové systémy a lidé v domě o nich ví, je takové riziko ovšem minimální.

Kolo bydlí s námi

„Máme zkušenost, že lidé, kteří své kolo nechtějí parkovat v nezabezpečeném sklepě, si jej nosí do bytu a tam ukládají v technické místnosti, zavěšují v chodbě na stěnu či ve vyšších patrech nechávají na balkóně. Pokud mají byt dobře zabezpečen, je to z jejich pohledu často jediné vhodné řešení,“ říká Ivan Pavlíček z firmy Next specializující se na zabezpečení bytů a domů. Ohledně balkónu ale pozor! Pojišťovny evidují řadu případů, kdy bylo kolo odcizeno právě z balkónu, či lodžie, a to dokonce ve čtvrtém patře.

3 komentáře
  1. káčko 2 roky ago

    U nás si nosí kola do bytu. Nemáme výtah a od galusek jsou na odpočívadlech pruhy za zdi a to jsme vloni v létě malovali. Jo kola, to je pro barák výhra.

  2. Adam 2 roky ago

    A co takhle kočárkárna??

  3. káčko 2 roky ago

    Jasně, že by to bylo řešení. Tam se může dát ale je to, co už nebudeš nikdy potřebovat. Kolikrát už byla vykradena už nepočítáme. Tak s koly hezky po schodech…

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?