Jaké financování koupě bytu je výhodnější?

Ceny bytů rozhodně neklesají. V letních měsících sice vždy trochu ochladne poptávka a tak to může vypadat, že ceny neporostou. Zatím tomu však nic nenasvědčuje. Na českém realitním trhu je poptávka stále vyšší než nabídka. Proto je důležité mít včas připravené financování.

 

Koupě bytu prostřednictvím hypotéky je dnes běžné řešení

„Financování koupě nemovitosti prostřednictvím hypotéky je dnes naprosto běžným standardem. Tak jako dříve převládaly platby z úspor, tak nyní jsou takové obchody v určité cenové hladině skoro výjimečné,“ potvrzuje realitní zkušenost Ing. Jaroslav Novotný, místopředseda představenstva společnosti RAK CZ a.s.

Podle čeho si vybrat hypotéku?

Protože ne všechny banky hypotéky poskytují, máte omezený výběr mezi bankami a je nutné si vybrat tu nejvýhodnější. Neznamená to však, že na první pohled nejvýhodnější nabídka bude pro vás opravdu tak výhodná. Je nutné hypotéku posuzovat vždy komplexně a vzít v úvahu také délku splácení úvěru a kolik si celkově budete chtít půjčit, podmínky různých produktů se totiž liší. Některé banky nabízejí i možnost vyřídit si úvěr tzv. dopředu. Například Hypoúvěr od Modré pyramidy si můžete vyřídit pohotovostní formou, což znamená, že máte schválený úvěr na určitou výši a rodina může vybírat nové bydlení beze stresu po celý rok. „Zvláště v současné době klienti velice oceňují možnost námi nabízené pohotovostní formy zpracování Hypoúvěru, protože tak mají až rok garantovanou stávající úrokovou sazbu. Ten, kdo si teď chce pořídit bydlení, má na výběr nemovitosti dostatek času, a hlavně při jednání s prodávajícím má tu výhodu, že má peníze k dispozici velice rychle,“ přibližuje Aleš Mašanský, člen představenstva Modré pyramidy.

Určitě je dobré oslovit banku, u které máte účet, abyste měli v ruce konkrétní nabídku, kterou pak můžete porovnávat s ostatními. Předvýběr produktů si můžete provést na internetu a podle výsledků si vytipovat několik nejzajímavějších nabídek, se kterými můžete dále pracovat. Budete mít srovnání a sami si pak budete moci vybrat tu nejvýhodnější.

Čtěte také:  Čím zastínit balkón nebo lodžii?

Dobře promyslete, jak splácení nastavit

Většina zájemců o hypotéku chce samozřejmě bance přeplatit co nejméně na úrocích. Často tedy volí co nejkratší dobu splatnosti, ale při velké měsíční splátce může být jejich rozpočet na běžný život velice napnutý. Obzvláště poté, co se jim narodí děti nebo se naskytnou nepředvídané události. Podle odborníků může být v některých případech lepší na začátku platit méně a vytvářet si finanční rezervu. Dobu splatnosti pak lze změnit po několika letech. Mějte na mysli, že po skončení doby fixace je možné výši splátek i dobu splatnosti upravit.

Kontrolujte a porovnávejte, můžete ušetřit

S hypotečním úvěrem můžete pracovat jako s jakýmkoliv jiným finančním produktem. Je potřeba jej pravidelně kontrolovat a aktualizovat podmínky. Je dobré se zamyslet, za jakých podmínek a na jak dlouho dobu hypotéku fixovat a pokud se objeví výhodnější nabídka od jiné banky, případně hypotéku refinancovat.

Výhodné podmínky nabízí například Hypoúvěr. Stejně jako u hypotéky je zajištěný nemovitostí, doba splatnosti je až 30 let a klient si může vybrat délku fixace úrokové sazby na tři, pět a deset let. Jde o úvěr na bydlení spjatý se stavebním spořením, ale k jeho sjednání stačí jen jeden dokument, kterým klient založí stavební spoření a zároveň požádá o úvěr. Hypoúvěry do výše 80 % hodnoty zastavené nemovitostí lze nyní navíc získat hned se dvěma výhodami – bez poplatků za zpracování úvěru a za ocenění nemovitosti. Nabídka platí při podání žádosti do 31. 8. 2018.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?