Jak zvládnout nouzový stav doma s rodinou? Předcházejte konfliktům

Nynější výjimečná opatření jsou jistě nutná a díky nim předejdeme spoustu nakažených koronavirem, ale dlouhodobá izolace doma s omezenými možnostmi venkovních aktivit může zamávat našimi rodinnými vztahy. Jak zvládnout vydržet tak dlouhý čas bez konfliktů s partnerem či dětmi?

Starejte se o svou psychickou i fyzickou pohodu

Současná nejistota a obavy o naše zdraví či naše blízké nenahrávají psychické pohodě, která je však pro naše zdraví stejně důležitá jako fyzická stránka. Narušení našeho běžného života jak ho známe a navíc celá rodina po tak dlouhou dobu zavřená doma, to je pořádná nálož pro naše duševní zdraví. Je tedy doporučováno starat se o sebe jak po stránce fyzické, tak i věnovat se naší osobní spokojenosti. Jak toho dosáhnout? Dbejte více než kdy jindy na zdravý životní styl a kromě zdravého jídla nevynechávejte ani pohyb. Existuje řada možností, jak cvičit doma třeba nyní tolik populární jógu. Na internetu lze nalézt spoustu videí s lekcemi cvičení od začátečníků po pokročilé. Snažte se zachovat řád ve vašem životě, kdy nehledě na to, že třeba nemusíme vstávat brzy do práce, půjdete spát ve stejnou dobu jako obvykle a raději dříve než později. Každý den se snažte rozvrhnout si své denní provozní úkoly, případnou práci z domova a nadstavbový program jako je chvíle čtení či nějaká kreativní činnost. Jen pokud budete spokojeni vy, můžete zůstat silnými a nepodléhat doma zbytečným stresům či hádkám s bližními.

Krize může posílit váš vztah

Intenzivní soužití pomůže tomu negativnímu dostat se na povrch, ale také může vztah posílit. Vyžaduje to však úsilí a aktivitu od všech členů domácnosti. Není nic horšího než nuda a otrávení, kdy si své negativní pocity vyléváme na druhých. Využijme nadbytku času pro aktivity, na které jindy nebývá tolik času. Je vhodné zařadit nějaké seberozvojové činnosti, jako je čtení, učení se něčemu novému nebo sledování edukačních videí. Rodinu může posílit společný čas, kdy však nebudeme upínat zraky každý do své obrazovky, ale strávíme jej aktivně hraním her, povídáním nebo třeba společným vařením. Také děti by neměly celý den sedět u počítače, ale měly by nejlépe pravidelně určený čas věnovat učení, vhodnému pohybu a společné aktivitě. Pokud někdo z rodiny podlehne špatným či úzkostným myšlenkám, měli by ho ostatní povzbudit a snažit se mu dodat optimismus.

Čtěte také:  ​Bezpečnost v koupelně často podceňujeme. Jaká rizika a kde nám hrozí?

Pokud na nás přece jenom dolehne ponorková nemoc, vyžádejte si oddechový čas od ostatních o samotě, pokud je to možné. Alespoň malou chvíli využijte k tomu, co vám udělá radost. Vhodná je meditace, ale může vám pomoci třeba i jen delší koupel ve vaně či poslech oblíbené hudby. A uvědomte si, že současnou situaci můžete brát jako zklidnění od běžného uspěchaného režimu, kdy ušetřenou energii můžete vložit do sebe a svých vztahů.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?