Byty se dnes pronajímají nejrychleji v historii. Kdo má největší šanci byt získat?

Změny na trhu s hypotékami a rostoucí ceny bydlení dokázaly za poslední rok zcela změnit trh s nájemním bydlením. Cítit je to především ve velkých městech, kde se rychlost, s jakou je možné pronajmout byt, dostala na novodobá maxima. Na jeden inzerát je i 650 zájemců.

Zájem o nájemní bydlení stoupá

Hlavním důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí – jen za loňský rok stouply po celé republice o třetinu. V kombinaci se zpřísněním pravidel pro udělování hypoték to celé řadě lidí uzavřelo možnost pořídit si vlastní bydlení. Změny se mohou dotknout každé druhé domácnosti, v Praze dokonce 2/3. Na zcela nepřipravený nájemní trh se tak dostávají desítky tisíc nových zájemců. Druhým faktorem je ekonomický růst, který zvýšil zájem o bydlení ve velkých městech.

Na pronájem bytu čeká dlouhá řada zájemců

Nové byty se v nejexponovanějších regionech udají doslova v řádech dnů. Podle Bezrealitky.cz se průměrná rychlost stažení nově přidaného inzerátu, která indikuje domluvu se zájemcem, pohybuje momentálně na 7,3 dnech. Je to dáno především obrovským převisem poptávky. V Praze je to průměrně přes 40 zájemců na jeden byt, nejzajímavější inzeráty však sesbíraly kolem 650 reakcí.

Důležitá je kontrola bezdlužnosti

Takové množství zájemců již není možné vyhodnocovat manuálně, s výběrem proto stále častěji pomáhají moderní a online dostupné nástroje. Standardem se stala například kontrola bezdlužnosti zájemců. I díky těmto řešením meziročně stoupá počet pronájmů bez účasti realitního makléře. Zmiňovanou kontrolu bezdlužnosti začalo využívat o 250 % zájemců o bydlení víc než v loňském roce, službu automatických nájemních smluv pak o 120 % více.

Chcete zvýšit svou šanci? Připravte si osobní profil

Pražský trh se v požadavcích na zájemce o bydlení začíná hodně přibližovat evropským standardům. Majitelé nemovitostí tlačí na zefektivnění celého procesu. Naprostá většina z nich dnes dává přednost zájemcům, kteří jim spolu s poptávkou zašlou také kompletní osobní profil, upřesní počet lidí v domácnosti, zda mají domácí zvířata, ale třeba i to, zda jsou kuřáci, nebo nekuřáci. Dobrovolně pak mohou doložit svou bezdlužnost výpisem z rejstříku. Takoví zájemci mají až desetkrát vyšší šanci, že si je majitel vybere.

Čtěte také:  Často diskutovaný krátkodobý pronájem bytu provází změny

Počet reakcí na inzeráty k pronájmu

kraj průměr* maximum**
Hlavní město Praha 40 647
Středočeský kraj 14 243
Jihočeský kraj 11 167
Plzeňský kraj 21 217
Karlovarský kraj 9 90
Ústecký kraj 7 69
Liberecký kraj 16 125
Královéhradecký kraj 15 112
Pardubický kraj 15 176
Olomoucký kraj 12 125
Jihomoravský kraj 27 394
Zlínský kraj 8 335
Vysočina 8 62
Moravskoslezský kraj 10 144

* průměrný počet reakcí na 1 inzerát za posledních 12 měsíců

** nejvyšší zaznamenaný počet reakcí za posledních 12 měsíců

Zdroj: Bezrealitky

Log in with your credentials

Forgot your details?