Jak zalévat a zda rosit. Nejdůležitější péče o pokojové rostliny má svá pravidla

Proč máme doma pokojové rostliny? Dělá nám radost o ně pečovat a ony se nám odměňují zdravým vzhledem. Problémy s pěstováním často začínají u naprostého základu – správné zálivky.

Kolik vody bude rostlina potřebovat?

Podle Lenky Hrubé je nejčastější chybou přelévání. Je jen velmi málo rostlin, které vyžadují nebo vůbec zvládají neustále vodou nasáknutý substrát či dokonce stát ve vodě. Většinu běžných pokojových rostlin stačí zalít jednou týdně až poté, co povrch substrátu mírně vyschne.

Kromě této základní rady je však nutné respektovat nároky konkrétního typu rostliny, které zjistíte buď při nákupu rostliny nebo z internetu. Náročnost zálivky můžeme odhadnout i z typu rostliny.

Rostliny s velkými, tenkými listy, vypařují více vody, proto je také musíme zalévat častěji. Dužnaté či kožovité listy vodu zadržují. Tyto rostliny často pocházejí ze sušších oblastí a s vláhou umí šetřit. Listy mohou být i povoskované nebo chlupaté, což také umožňuje rostlině vodu zadržovat.

Jak často zalévat?

Pokud máme doma rostliny s podobnými nároky na množství vody, budeme mít péči snadnější. „Doporučuji si určit jeden zalévací den a tehdy obstarat všechny rostliny najednou. Pokud vám pěstování pokojovek zatím moc nejde, napište si klidně připomínku do telefonu nebo poznámku do diáře. Uvidíte, jak rostliny při pravidelné péči pookřejí,” radí Lenka Hrubá ze Zahrady na niti. A jak se vlastně správně zalévá, do substrátu nebo do spodního květináče? „Zalévání do podmisky je praktické, protože vidíte, kolik vody jste rostlině dopřáli,” doporučuje zahradnice. Na zalévání je podle ní nejlepší dešťovka, která je měkká a rostlinám tak vyhovuje nejvíc. Pokud dešťovku nemáte kde nachytat a chcete rostlinám dopřát, můžete je zalévat převařenou vodou, kde je také obsah minerálů menší. Většině rostlin ale bude zcela vyhovovat i standardní voda, pokud není extrémně tvrdá. Ideální doba na zálivku je v podvečer.

Čtěte také:  Velký průvodce odhady nemovitostí – co se vyplatí znát

Rosení rostlin

Při vyšších teplotách nezapomínejte ani na rosení. Ocení ho všechny vlhkomilné druhy rostlin, například kapradiny, filodendrony, maranty či parožnatky. Neobejdou se bez něj epifytické druhy rostlin žijící bez substrátu – tillandsie. Rosení je pro ně náhrada za déšť, vyžadují proto dešťovou vodu. Jsou s tímto způsobem zavlažování spojena nějaká rizika? „U rosení dávejte pozor na intenzivní sluneční paprsky. Rosíme brzo ráno či navečer, jinak hrozí, že kapky vody zafungují jako malé lupy a slunce listy popálí,” varuje Lenka Hrubá. Pozor ale na typ rostliny. Některým budete chtít rosením dopřát ideální podmínky pro růst, jim to ale ku prospěchu nebude. Tato informace bývá uvedena u podmínek pěstování.

Napsat komentář