Jak vybrat vhodné plemeno psa do bytu?

Rozhodli jste se do domácnosti přivést nového člena? Jedná se o krok, který přináší mnoho radosti, ale také odpovědnosti. Jedním z nejdůležitějších faktorů je výběr plemene. Každé z nich má své jedinečné vlastnosti, temperament a potřeby. Je proto důležité vybrat takového psa, který bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Velikost psa

Jeden z nejdůležitějších faktorů pro výběr psa je jeho velikost, samozřejmě v dospělosti. Nastudujte si proto, jaké velikosti se vámi vybrané plemeno dorůstá, abyste nebyli ve výsledku překvapení. Velká plemena potřebují ve většině případů aktivnější páníčky, více prostoru a jídla, a to od samotného začátku. Ať už se jedná o granule pro štěňata nebo pro dospělého psa, musíte počítat s tím, že toho spořádají větší množství. Do bytu vybírejte menší plemena, která nepotřebují tolik prostoru, pohybu a jsou také méně hlučné, například mops, maltézský psík nebo shih-tzu.

Aktivita a pohyb

Různá plemena mají různé úrovně energie a potřebu pohybu. Plemena jako border kolie nebo Jack Russell teriér vyžadují hodně pohybu, proto není vhodné chovat je v bytě. Naopak, pokud nejste fanoušky denního pohybu, jsou pro vás vhodné typy jako bulldog nebo basset hound. Ti jsou méně aktivní a budou spokojeni s kratšími procházkami. Mají mírumilovnou povahu a snadno se přizpůsobí menšímu prostoru. Kromě toho jsou to poměrně tichá plemena, s nepříliš výrazným temperamentem, takže nebudou rušit sousedy.

Zdravotní rizika

Mnoho plemen je již takzvaně přešlechtěno a s tím se pojí i zdravotní rizika. Příkladem se může jednat o problémy se srdcem, dysplazie kyčelního kloubu nebo oční problémy. Nezapomeňte brát v potaz také dědičné problémy, které si může přinést po svých rodičích, například pohybové problémy nebo alergie. Některé problémy dokáže vyřešit nebo zmírnit vhodné krmivo pro psy. Tak či tak, v každém případě se informujte na rodiče pejska, kterého jste si vyhlídli. Můžete si tak ušetřit spoustu problémů.

Čtěte také:  Vhodné venkovní stínění a jeho výhody. Víme, proč je použít

Výběr plemene je klíčový, proto se informujte a položte si správné otázky – co očekáváte a zda dokážete zajistit pejskovi vše, co potřebuje, od dostatečného prostoru, přes krmivo, až po váš čas.  Určitě pak najdete psa, který bude pro vaši rodinu dokonalý.

Napsat komentář