Jak vybrat vhodné plemeno psa do bytu?

Rozhodli jste se do domácnosti přivést nového člena? Jedná se o krok, který přináší mnoho radosti, ale také odpovědnosti. Jedním z nejdůležitějších faktorů je výběr plemene. Každé z nich má své jedinečné vlastnosti, temperament a potřeby. Je proto důležité vybrat takového psa, který bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Velikost psa

Jeden z nejdůležitějších faktorů pro výběr psa je jeho velikost, samozřejmě v dospělosti. Nastudujte si proto, jaké velikosti se vámi vybrané plemeno dorůstá, abyste nebyli ve výsledku překvapení. Velká plemena potřebují ve většině případů aktivnější páníčky, více prostoru a jídla, a to od samotného začátku. Ať už se jedná o granule pro štěňata nebo pro dospělého psa, musíte počítat s tím, že toho spořádají větší množství. Do bytu vybírejte menší plemena, která nepotřebují tolik prostoru, pohybu a jsou také méně hlučné, například mops, maltézský psík nebo shih-tzu.

Aktivita a pohyb

Různá plemena mají různé úrovně energie a potřebu pohybu. Plemena jako border kolie nebo Jack Russell teriér vyžadují hodně pohybu, proto není vhodné chovat je v bytě. Naopak, pokud nejste fanoušky denního pohybu, jsou pro vás vhodné typy jako bulldog nebo basset hound. Ti jsou méně aktivní a budou spokojeni s kratšími procházkami. Mají mírumilovnou povahu a snadno se přizpůsobí menšímu prostoru. Kromě toho jsou to poměrně tichá plemena, s nepříliš výrazným temperamentem, takže nebudou rušit sousedy.

Zdravotní rizika

Mnoho plemen je již takzvaně přešlechtěno a s tím se pojí i zdravotní rizika. Příkladem se může jednat o problémy se srdcem, dysplazie kyčelního kloubu nebo oční problémy. Nezapomeňte brát v potaz také dědičné problémy, které si může přinést po svých rodičích, například pohybové problémy nebo alergie. Některé problémy dokáže vyřešit nebo zmírnit vhodné krmivo pro psy. Tak či tak, v každém případě se informujte na rodiče pejska, kterého jste si vyhlídli. Můžete si tak ušetřit spoustu problémů.

Čtěte také:  Proměna kuchyně odstranila všechny kompromisy

Výběr plemene je klíčový, proto se informujte a položte si správné otázky – co očekáváte a zda dokážete zajistit pejskovi vše, co potřebuje, od dostatečného prostoru, přes krmivo, až po váš čas.  Určitě pak najdete psa, který bude pro vaši rodinu dokonalý.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner