Jak vybrat stolní lampu? Záleží na vašem interiéru

Světlo je dominantním a dramatickým prvkem interiéru, a proto by jeho zdroje měly být zvoleny s co možná největším rozmyslem. Jaká jsou pravidla při výběru stolní lampy? Obvykle ji musíte sladit s ostatními prvky interiéru. Pokud v pokoji převažuje vintage nábytek, tak je nesmysl vybrat si moderní stolní lampu například s plastovými doplňky.

Výška stolní lampy

Jedním ze základních parametrů pro výběr stolní lampy je její výška. Existuje obecné pravidlo, které tvrdí, že společná výška lampy a stolu, na kterém bude stát, by se měla pohybovat v rozmezí 145 až 160 cm. To znamená, že pokud máte příliš vysoký noční stolek, pak postačí kratší stolní lampa a naopak. Obecně si lidé volí takovou výšku lampy, aby spodní část stínidla dosahovala do výše očí, když sedíte nebo odpočíváte. Taková výška je ideální pro čtení.

Stínidlo lampy

Ohledně stínidla existuje několik základních doporučení. Lampa by neměla mít stínidlo delší, než je samotný stůl. Důležitá je také jeho barva. Ta může korespondovat s doplňkovou barvou, která se ve vašem interiéru již objevuje. Pokud vybíráte vzor, hlavní barva by měla být ta, kterou již v interiéru máte, plus až dvě další barvy. Ne více. Velice moderní jsou stínidla bílá nebo v barvě slonovinové kosti. Jedná se o praktickou volbu, protože tato propouští nejvíce světla. Zvolíte-li černé nebo tmavé barevné odstíny, lampu umístěte tam, kde chcete docílit dramatického efektu. Světlo totiž bude směřováno spíše dolů.

Styl lampy a stolu

Stolní lampa by měla odpovídat stylu stolu, na kterém bude stát. To znamená, že pokud váš stůl vypadá mohutně a těžce, měli bychom jej vybavit lampou odpovídajícího vzhledu. Takže lampa na takový stůl bude masivní, dominantní, těžká. Naopak na lehký stolek s tenkými nožkami zvolíme jemnou, lehoučkou stolní lampičku odpovídající velikosti.

Čtěte také:  Led dioda 12v je velmi užitečná

Napsat komentář