Jak na spokojené ryby v zahradním jezírku

Pokud máte zahradní jezírko a rádi byste ho oživili rybami, můžete si vybrat hned z několika druhů, které jsou pro chov v jezírku vhodné. Ryby v jezírku budou nejen jeho atraktivní součástí, ale také jezírko vyčistí od komářích larev a díky tomu zabrání přemnožení obtížných bodavých komárů, kteří vám znepříjemňují pobyt na zahradě.

Aby se rybám v jezírku dobře dařilo, je potřeba zajistit jim vhodné podmínky – odpovídající kvalitu vody, dostatek potravy a stín.

Kvalita vody

Hladinu jezírka by měly z jedné třetiny zakrývat lekníny, jež rybám v horkých letních dnech poskytnou úkryt před sluncem. Lekníny také zmírní ohřev vody a tím růst nežádoucích řas. Aby měly ryby dostatek kyslíku, v jezírku by nemělo chybět vzduchování. Čistou vodu vám pomohou udržovat skimmery a filtrace, u nichž se jako pohon používají jezírková čerpadla.

Pokud máte nově založené jezírko, vodu v něm nechte minimálně týden odstát, než do něj vpustíte ryby. Během této doby v jezírku nastanou biologické a chemické procesy, které můžete “popohnat” biologickými startéry se speciálními bakteriálními kulturami. V žádném případě do jezírka nevlévejte vodu z rybníka. Hrozilo by, že si do jezírka zavlečete nevhodné bakterie, parazity a nemoci.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Ryby pro celoroční odchov

Do zahradních jezírek pro celoroční chov jsou vhodné ryby závojnatky, vyzy, barevní kapři koi, velenos americký, zlatá forma lína a různobarevné formy jesenů a karasů. V jezírku o dostatečné hloubce (alespoň 1 metr) a při správném zazimování, ryby zimu dobře přečkají. Před příchodem zimy je potřeba vodu v jezírku dobře vyčistit a během zimy hlídat, aby hladina jezírka nezamrzla a ryby měly dostatek kyslíku.

Tropické druhy pro letní odchov v jezírku

Během teplých měsíců, kdy teplota vody neklesne pod 15°C, lze v jezírku chovat také rájovce, parmičky obecné, mečovky, paví očka, platy nebo kančíky. Tyto tropické druhy ryb se do jezírka obvykle vpouštějí začátkem června. Aby ryby po přesunu z akvária do jezírka, nezažily teplotní šok, vpusťte je do jezírka až ve chvíli, kdy jeho teplota dosahuje minimálně 18°C. Pokud následně teplota vody mírně klesne, rybám šok již nehrozí, protože pokles vody vždy probíhá postupně a ryby si na jinou teplotu vody zvyknou. Na podzim, při poklesu teploty vody pod 15°C, tropické rybky opět přemístěte zpátky do akvária.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Ztráty při odchovu v jezírku

Při chovu ryb musíte počítat také s případnými ztrátami – může se stát, že některé ryby se novým podmínkám nedokáží přizpůsobit, rybka onemocní nebo se ona či její potěr stane potravou nějakého ptáka či zvířete – žáby, kočky, racka nebo volavky.

Čtěte také:  Kvalitní ovzduší v domě je základem vašeho zdraví

Ztráty můžete zaznamenat i u ryb, které jsou odolné a pro celoroční chov v jezírku vhodné. A to především na jaře, důsledkem jarní virémie. Jarní virémii u ryb vyvolá kolísavá teplota vody v kombinaci s oslabením ryb po zimě. Na jarní virémii jsou náchylné především kaprovité ryby a ryby ve věku dva až tři roky. K šíření nemoci přispívá teplota vody kolem 17°C. Jakmile teplota vody tuto hranici překročí, šíření nemoci přestane a ryby již nebudou hynout.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner