Jak vybrat povlečení? Důvěřujte kvalitě

Váš klidný spánek vyžaduje spoustu platných parametrů, které se někdy zdají jako zhýčkanost, ale nakonec to má na náš život neopomenutelný vliv. Kromě toho, kolik vypijete kávy a kolik máte v ložnici světla, záleží i na tom, jaký použijete materiál lůžkovin a zda zvolíte jejich správnou velikost.

Správné rozměry jsou základ

Stejně jako i vy se necítíte dobře v nepadnoucím oblečení, ani vašim přikrývkám a polštářům nesluší povlečení menší či větší velikosti. Vybírejte proto přesné rozměry povlečení, ideální je si před koupí povlečení deky i polštáře přeměřit.Příliš rozměrné povlečení způsobuje, že se v hromadě látky doslova topíte a malé povlečení zase deku shrnuje, což během odpočinku a spánku není také příliš pohodlné.

Většina klasických jednolůžek mívá rozměry 90 × 200 cm. Polštáře pro dospělé bývají o velikosti 70 × 90 cm. Narazíte i na prodloužená lůžka pro velmi vysoké uživatele, ty mívají délku až 220 cm. Pro prodloužené jednolůžko se proto vyrábí povlečení v rozměrech 140 × 220 cm.

Materiál pro lepší spaní

Nevíte si rady s materiálem, který by byl tím pravým pro vás? Pomůžeme vám zorientovat se v široké nabídce. Ačkoli byste řekli, že víte, jak prát povlečení, u některých druhů materiálu se dozvíte, že to není vždy tak jednoduché.

Bavlna

Základní univerzální materiál oblíbený svými možnostmi využití, ale také snadnou údržbou. Bavlnu je možné prát na vysoké teploty bez poškození materiálu. Teplota od 60 °C výše dokáže zabít bakterie a viry, zejména s přídavkem dezinfekce na prádlo. Využít ji můžete celoročně. Díky množství potisků, jaké bavlněné plátno nabízí, si můžete vybrat povlečení, které se hodí přesně do vaší ložnice.

Damašek

Damašek je kvalitní bavlněná tkanina s vysokou odolností, nízkou mírou srážlivosti a specifickým vzorováním, díky kterému damašek vždycky poznáte. Damašek je ideální pro hotely, nemocniční zařízení, ale i pro všechny, kteří si rádi dobře pohoví. Damašek se udržuje jako standardní bavlna, zvládá praní na vysoké teploty, žehlení i sušení.

Čtěte také:  Mytí oken: O naši přízeň se uchází speciální vysavač na okna, obyčejná stěrka nebo parní čistič

Krep

Měkčená stoprocentní bavlna. Její fanoušci jej volí kvůli nekrčivosti a nulové nutnosti žehlení. Pere se však maximálně na 60 °C, což je teplota stále vhodná pro správnou dezinfekci prádla.

Iqkdrygw9h Goldea 1200x1200 1
Foto: Iqkdrygw9h Goldea 1200×1200 1

Flanel

Flanel je hebký hřejivý materiál vhodný na zimní období. K dostání je flanel z vlny a bavlny.

Mikroplyš

Vysoce hřejivý materiál vhodný na zimu. Jedná se o syntetiku, proto je nutné jej prát na nízké teploty. Trochu šustí a hůře absorbuje tekutiny.

Bavlněný satén

Oblíbený lesklý materiál, který příjemně chladí a klouže. Saténové povlečení je ideální pro polštáře, protože vlasům vyhovuje klouzavost materiálu. Pravý satén je možné prát na vyšší teploty.

Len

Čistě přírodní materiál vynikající svou odolností a dlouhou životností. Vyhovuje mu časté praní, čím více jej perete, tím je měkčí. Zvládá praní navyšší teploty, ale na vyvářku jej neperte. Hrozí smrštění materiálu.

Mikrovlákno

Povlečení z mikrovlákna je oblíbené pro svou odolnost vůči roztočům. Jde však o syntetiku, takže se nesmí prát na vysoké teploty, jinak se zničí. Mikrovlákno reaguje na okolní teploty, proto v zimě hřeje a v létě chladí. Materiál rychle schne a téměř se nemačká.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?