Jak vybrat dodavatele elektřiny a na co si dát pozor

O tolik méně? Ani se vám nechtělo věřit, když vám soused řekl, že jeho účet za elektřinu je výrazně nižší než ten váš? Vždyť elektřina je jen jedna, domníváte se, a rozdíly v ceně nemohou být tak velké. Ale mohou. Nabídka jednotlivých dodavatelů energií se může podstatně lišit. Když si najdete toho správného, ušetříte ročně i několik tisíc. Na dalších řádcích vám poradíme, jak nenaletět, aby se vám přechod k jiné společnosti opravdu vyplatil.

Čím více elektřiny, tím více ušetříte

Pokud topíte a ohříváte vodu elektřinou, často přechodem jinam ušetříte tisíce. Pokud využíváte i jiné energie, bude se uspořená částka pohybovat ve stokorunách.

Pro začátek důležitá poučka, který vede ke správnému cíli. Pokud chcete šetřit, nedívejte se pouze na cenu. Ta není u elektřiny jednotná. Jednu její část pevně stanoví pro všechny Energetický regulační úřad a část si určuje sám dodavatel elektřiny. „Proto jsou možné poměrně výrazné odchylky, což je šance pro zákazníka, jak uspořit. Ušetřit můžete na tzv. silové elektřině, tedy obchodní složce dodávky, která tvoří přibližně čtvrtinu celkové ceny za elektrickou energii. Zbytek tvoří náklady související s její výrobou a distribucí, což je poplatek u všech ze zákona stejný,“ vysvětluje Juraj Ondris ze společnosti SPP, dodávající již více než deset let elektrickou energii i zemní plyn kromě Slovenska také na tuzemském trhu.

Pozor na poplatky na rámec sazby

Mnozí dodavatelé lákají na nízké ceny za jednotku elektřiny, ale už zamlčí, že vás nad rámec sazby čekají také jiné poplatky. „Při porovnávání nabídek jednotlivých dodavatelů elektrické energie se proto nedívejte jen na cenu za MWh,“ doporučuje Juraj Ondris z SPP.

Oblíbenou pastičkou je měsíční poplatek. Ten u klasických domácích odběrů (distribuční sazby D01d a D02d) často tvoří podstatnou část účtu. U dominantních dodavatelů se už zcela nenápadně postupně vyšplhal na 70 korun. Porovnávejte také dobu, po kterou dodavatel danou cenu garantuje, a všimněte si i délky výpovědní lhůty. Velké dodavatelské společnosti, které se na trhu s energiemi pohybují z pozice síly, umí i další „nenápadný“, ale účinný trik. Bez zbytečného halasu zvýší cenu za elektřinu na přelomu nebo začátkem nového roku… a vy najdete ve výpisu vysoký účet po celých dalších dvanáct měsíců. Pozor také na vábničku zaručeně výhodných „cen z burzy“. Ty jsou totiž nejvýhodnější v létě, kdy se energie potřebuje méně. V zimě ovšem cena vyskočí.

Čtěte také:  Novela občanského zákoníku usnadní společné fungování družstev a vlastníků

Zn. Solidnost především

Pokud chcete být s novým dodavatelem spokojeni, podívejte se na jednu historickou paralelu, jak dřív prvorepublikové matky hledaly ženichy pro své dcery. Pravidlo znělo: Solidnost a zajištěnost především. U nového dodavatele elektřiny  si nejprve ověřte, zda je držitelem licence od Energetického regulačního úřadu. Dalšími aspekty, jimiž se můžete při výběru řídit, jsou také celkový počet zákazníků, délka trvání a sídlo společnosti. Malé „garážové firmy“ mohou vzbudit zájem lákavou cenou, ale právě kvůli jejímu nereálnému nastavení často rychle zkrachují a zmizí z trhu stejně rychle, jako jejich „skvělá nabídka“.

Například v portfoliu SPP, dodavatele zemního plynu a elektřiny, je více než 1,3 milionu zákazníků na Slovensku a v České republice. Řadí se tak ke středně velkým dodavatelům energií, kteří se v poslední době zamlouvají českým zákazníkům nejvíc. „Výhodou je stabilní a komfortní zázemí velké firmy, která se o svoje zákazníky dokáže postarat, a současně dostatečná pružnost vyjít jim vstříc s individuálním nastavením nabídky přesně podle jejich potřeb,“ upozorňuje Juraj Ondris z SPP. Upřednostňujte společnosti s vlastními zákaznickými centry, kde lze jednat osobně.  U větších firem také nebývá problém dohledat si na internetu reference jiných zákazníků a ověřit si, co se jim líbí a s čím naopak nejsou spokojeni.

Nespěchejte, máte čas

V okamžiku, kdy si vytipujete vhodného dodavatele elektřiny nebo plynu, vás čeká poslední část výběru. Zadejte do některého ze spolehlivých internetových srovnávačů výši vaší spotřeby a rázem se na vlastní oči přesvědčíte, kolik byste platili jinde. Nebo se obraťte na některého z osvědčených dodavatelů energie. Ti solidní vám e-mailem nebo i poštou zašlou porovnání cen plynu nebo elektřiny, takže uvidíte, zda máte o přechodu k jinému dodavateli uvažovat. „Nemusíte mít strach, tato služba je nezávazná a nikdo vás nebude nutit k přestupu,“ přibližuje Juraj Ondris způsob jednání s klienty v SPP.

Čtěte také:  Za kolik dnes koupíte nový byt v Praze?
Ss

Než se finálně rozhodnete pro změnu dodavatele energií, prověřte si ještě pořádně vaši stávající smlouvu a podmínky, za jakých ji můžete ukončit bez zbytečných sankcí.  U nových smluv uzavřených na dobu neurčitou je zákonem stanovená tříměsíční výpovědní doba. Vše ostatní už však za vás bude řešit nový dodavatel elektřiny nebo plynu.

P. S.

Může se stát, že u vás doma zazvoní na domovní zvonek neohlášený obchodní zástupce s výhodnou nabídkou. Ne každý nutně patří mezi „energetické šmejdy“, určitě si ale ověřte jeho pověření, a hlavně se nenechejte do ničeho nutit. Vyžádejte si čas na prostudování smlouvy, ověřte si vše telefonicky v sídle firmy. Jen agent s vedlejšími úmysly vás bude nutit k okamžitému podepsání.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?