Vyzkoušejte osvědčené tipy, jak uskladnit ořechy v bytě, aby se nekazily

Sezóna vlašských ořechů je tady a my opět stojíme před úkolem, jak je udržet v perfektním stavu pro pozdější využití. Způsobů, jak vlašské ořechy uchovávat, je řada. Stačí ale malé pochybení a za několik týdnů si na nich už budou pochutnávat moli nebo je zničí plíseň. Jak bychom měli při uchovávání vlašských ořechů správně postupovat?

Kdy je správný čas na sklizeň ořechů?

Na ořechy se vyplatí si počkat. Sklízet vlašské ořechy bychom totiž měli až v době, kdy samy padají ze stromu. Až tehdy jsou v optimální zralosti. Zůstaly vám po sklizni na rukou skvrny od ořechů? Vyčistíte je šťávou z jablek nebo citronů.

Podaří-li se nasbírat ořechy v době, kdy je sucho, budete mít ušetřený kus práce. To je ale ideální stav. Bohužel, ořechy padají nejvíce při dešti nebo silném větru. Tady nám hned přijde vhod první rada: Jsou-li ořechy špinavé od bláta, před sušením je neumývejte, zbytečně byste tak prodlužovali dobu sušení.

Vlhko je pro ořechy nepřítel číslo jedna. Nedostatečně suché ořechy rychle začínají plesnivět a takto můžete přijít o celou úrodu.

Jak sušit ořechy?

Základem je suché prostředí a správné uložení ořechů pro sušení. Ořechy rozložte tak, aby byly pouze v jedné vrstvě. Ideální je, pokud je můžete sušit mimo uzavřené místnosti, kde dobře pomůže vítr a slunce. Pozor ale, aby ořechy nezmokly.

V místnosti si můžete pomoci umístěním lísek s ořechy například do blízkosti radiátoru. Kvůli menšímu proudění vzduchu byste ale ořechy měli i zde více kontrolovat, případně protřepávat, aby nezačaly plesnivět. Rozhodně není možné dát ořechy sušit do sklepa a podobná místa, kde je nižší tepla a nedostatečná cirkulace vzduchu. Tam je zkáza plodů téměř jistá.

Dobré zkušenosti jsou se sušením ořechů v sušičce na ovoce.

Orientačně se můžete řídit i časem. Byť se vám to může zdát jako poměrně dlouhá doba a můžete mít pocit, že jsou proschlé již dříve, odborníci doporučují neukládejte skladování ořechy dříve než po šesti týdnech od sklizně. Pokud jste sušili správně, v této době jsou již dostatečně proschlé a schopné dlouhodobějšího skladování.

Čtěte také:  Komáři, mouchy, octomilky. Jak se před nejvíce otravným letním hmyzem ochránit?

Ořechy pro pozdější spotřebu musí být v perfektním stavu

Ořechy, které plánujete spotřebovávat až později, musí být před uložením dokonale proschlé, bez plísně a bez zápachu. Zdravé a dobře zralé jádro vlašského ořechu je po rozkrojení bílé, není vysušené a má příjemnou sladkou chuť.

První rozhodnutí: Skladovat vlašské ořechy ve skořápce, nebo vyloupané?

K dlouhodobému uskladnění se doporučuje ponechat ořechy ve skořápce. Skořápka vytváří pro jádro jakousi ochrannou bariéru, která pomáhá regulovat teplotu a vlhkost uvnitř plodu. Rovněž nevpustí do ořechu takové množství kyslíku, aby jádro začalo žluknout. To vše přispívá k tomu, že nám ořechy déle vydrží v konzumovatelném stavu.

Dobře vyschlé ořechy ve skořápce je nejlepší nasypat do jutových pytlů, které zavěsíte na suchém a tmavém místě s nižší teplotou. Máte-li ořechů méně, použijte papírové sáčky.

Dobře skladované ořechy ve skořápce vydrží až do další sezóny, tedy rok. V každém případě je ale průběžně kontrolujte, zda je nenapadli moli nebo se neobjevila na některých plodech plíseň.

Jak uchovávat vyloupané ořechy?

Jádra vlašských ořechů bez skořápek zaberou při uskladnění méně místa. Po vylouskání máte také snadnější kontrolu, zda jsou ořechy v pořádku. Budete-li je chtít použít, jsou vyloupaná jádra okamžitě k dispozici.

Vyloupané ořechy ale mají i nevýhody. Protože jádra vlašských ořechů jsou až z 70 % tvořeny oleji, hrozí při nevhodném skladování, že ořechy začnou brzy žluknout.

Pro rychlou spotřebu stačí sklenice s víčkem

Plánujete, že během několika týdnů ořechy spotřebujete? Pak vám stačí je napěchovat do uzavíratelné sklenici, aby se do ní nedostali potravinoví moli a aby jádra nenasála pachy ostatních potravin. Až čtvrt roku nám takto uskladněné ořechy ve sklenici vydrží v ledničce.

Co udělat s ořechy, aby vydržely delší dobu? Mezi nejčastěji používané způsoby patří mražení, zavařování nebo nakládání do medu. Možnosti můžeme i kombinovat tak, abychom měli část pro okamžitou spotřebu a zbylé si uchovali na později.

Čtěte také:  Není toaleta jako toaleta. Máte doma tu správnou?

Ořechy můžete úspěšně i zavařovat

Zavařujete ovoce? Úplně stejně to udělejte i s ořechy! Sterilizujte při osmdesáti stupních asi 15 minut. Otočené dnem vzhůru nechte sklenice s ořechy vychladnout.

Kromě klasického zavařování můžete pro ořechy využít i mikrovlnku. Do vymytých a suchých sklenic naskládáte ořechy asi jeden centimetr pod okraj, otevřenou sklenici vložíte do mikrovlnné trouby na minutu a půl na plný výkon. Sklenici vyndejte a uzavřete víčkem a otočte dnem vzhůru. Po vychladnutí sklenice postavte na suché a temné místo s nižší teplotou.

Nejčastější metodou je zamražení ořechů

Sáčky s jádry ořechů ale zabírají místo v mrazáku, kde často bojujeme o každý centimetr. Pokud však patříte mezi šťastlivce, u kterých se ještě volné místo najde, patří zmražení ořechů mezi velmi snadné a naprosto spolehlivé metody, jak ořechy uchovat v perfektním stavu.

Pozor ale, aby ořechy v mrazáky nenačichly od některých aromatických potravin. Dejte přednost uzavíratelným obalům.

Takto uchované ořechy vydrží v mrazáku až do příští sklizně. Budete-li potřebovat zamražené ořechy umlít, nechte je nejprve proschnout, aby se vám lépe mlely.

Milujete sladké? Pak vyzkoušejte ořechy v medu

V poměru 1:1 smícháte ořechy s medem, na velmi mírném plameni zahříváte a následně plníte do čistých suchých sklenic, zavíčkujete a dnem vzhůru necháte vychladnout.

Skladujte pouze kvalitní ořechy

Vlašské ořechy by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamín E, minerální látky jako zinek nebo selen a mnoho dalšího. Denně bychom jich měli zkonzumovat 30-40 gramů.

Kdy už nejsou ořechy k jídlu? Zkažené ořechy poznáte obvykle podle výrazně tmavé skořápky, pavučinek či zelené plísně. Žluklé ořechy pak mají hořkou pachuť a jsou cítit jako staré máslo. Zásadní je ale dopad konzumace zkažených ořechů pro náš organismus. Místo prospěchu našemu zdraví naopak škodí.

Pro konzumaci jsou vyloučené ořechy, na kterých je jakákoliv stopa plísně. U těchto ořechů nejezte ani zdánlivě nenapadené části ořechu. Uvnitř plesnivějících ořechů vznikají aflatoxiny, které přímo poškozují zdraví. Postihují zejména játra a byl u nich prokázán silný karcinogenní účinek.