Jak stabilní a výhodné je dnes vytápění plynem?

Současná situace na trhu s energiemi se dotýká všech. S příchodem topné sezóny je tématem číslo jedna dostupnost a cena energií. Nejvíce obav zaznívá z bytových domů, které jsou vytápěny plynem. Jaké možnosti zde mají a jak minimalizovat riziko topné sezóny bez tepla nebo s enormními náklady? O rozhovor jsme požádali Martina Pacovského, ředitele společnosti Pražská plynárenská. Společnost dodává plyn do 320 tisíc odběrných míst, prostřednictvím dceřiné společnosti Prometheus provozuje v Praze a okolí více než 200 plynových domovních kotelen.

Ze strany domácností, SVJ a družstev zaznívají obavy o dostupnost plynu. Bude ho dostatek na celou sezónu?

Z pohledu dodávek jsem přesvědčen o tom, že domácnosti plyn mít budou. Je zde samozřejmě otázka ceny, ale ta bude pro vytápění na příští rok zastropovaná.

Teď je napětí na trhu dané tím, že existuje nejistota. Neví se, jak a odkdy budou fungovat nové LNG terminály, jak budeme v Evropě šetřit, jaká bude zima a zda se plyn z Ruska nezastaví úplně. V momentě, kdy bude existovat diverzifikované portfolio plynu do Evropy, což podle mě bude už třeba tuto zimu, tak si myslím, že se trhy uklidní.

S vývojem situace, kdy teoreticky hrozí omezení dodávky zemního plynu, některá SVJ, družstva i domácnosti zvažují, zda by nebylo jistější plynové vytápění opustit.

Jsem přesvědčený, že po uklidnění trhů se plyn vrátí zpět k cenám, které budou srovnatelné s topením z uhlí a dalších alternativ. Současná situace není problém zemního plynu, ale dodávek z Ruska. Plyn je součástí transformace energetiky v rámci Green Dealu a je také nutnou součástí energetického mixu. To, že dnes řešíme určitou situaci, která je výsledkem špatné diverzifikace, dle mě není chyba zemního plynu.

Děláme zelené projekty. To znamená velká tepelná čerpadla, kogenerační jednotky, fotovoltaické elektrárny.  Věříme, že se polovina spotřeby tepla v Praze dá nahradit výstavbou takovýchto obnovitelných typů vytápění.

Čtěte také:  Chcete mít větší lodžii? Žádný problém

Vidíte v této souvislosti jako smysluplnou variantu pro bytové domy, které mají jako hlavní zdroj tepla plynovou kotelnu, instalaci tepelných čerpadel, fotovoltaických elektráren nebo solárních systémů pro ohřev teplé vody?

Pokud jsou k tomu v místě vhodné předpoklady, jsou tepelná čerpadla jednou z možností. V návaznosti na současný zdroj lze tak průměrně ušetřit až polovinu nákladů na energie. Na druhou stranu jeho instalace představuje určité pořizovací náklady, se kterými však může pomoci, za určitých podmínek, státní dotace.

Slunce je jako zdroj energie nevyčerpatelné. S vlastní fotovoltaickou elektrárnou budete soběstačnější a výrazně ušetříte na nákladech za elektrickou energii, protože FVE může pokrýt až 50 % spotřeby domu a díky ukládání do baterií lze tuto energii využívat i v době, kdy zrovna nesvítí sluníčko. I realizace FVE samozřejmě znamená pořizovací náklady, stejně jako v případě tepelného čerpadla je možno využít dotace.

My v našich kotelnách plánujeme dodatečného využití „ztrátového“ tepla, které vzniká ve všech kotelnách a přes tepelné čerpadlo jej znovu vrátit do systému ohřevu vody.

Je možné i v této turbulentní době z vaší pozice alespoň řádově odhadnout cenu plynu, kterou by mohli vlastníci bytových domů i domácnosti očekávat pro příští rok a bude to cena na kterou si musíme zvyknout? Je to důležité nejen pro odpovídající nastavení fondu záloh, ale i pro stabilitu rodinných rozpočtů a bydlení bez ekonomických obav.

Pro domácnosti a maloodběratele jsou ceny energií nyní zastropované, tzn. jsou stanoveny maximální ceny pro tyto kategorie zákazníků. Z toho vychází i cena tepla pro rok 2023, která by měla být někde kolem 1200 Kč/GJ.

Závěrem prosím o shrnutí. Co byste nyní, na začátku nové topné sezóny vlastníkům bytových domů a domácnostem s plynovým vytápěním doporučil?

Soustředit se na energetické úspory. Kromě již zmiňovaných systémových možností přinese úspory snížení teploty užitkové vody na 55-60°C, snížení teploty v nebytových prostorách, dodržování doporučených teplot v obytných místnostech a celková optimalizace topné křivky v domě.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner