Jak stabilní a výhodné je dnes vytápění plynem?

Současná situace na trhu s energiemi se dotýká všech. S příchodem topné sezóny je tématem číslo jedna dostupnost a cena energií. Nejvíce obav zaznívá z bytových domů, které jsou vytápěny plynem. Jaké možnosti zde mají a jak minimalizovat riziko topné sezóny bez tepla nebo s enormními náklady?

Bude plynu dostatek na celou zimní sezónu?

Po mírném uklidnění největších turbulencí vše nasvědčuje tomu, že domácnosti plyn mít budou. Je zde samozřejmě otázka ceny, ale ta bude pro vytápění na příští rok zastropovaná.

„Teď je napětí na trhu dané tím, že existuje nejistota. Neví se, jak a odkdy budou fungovat nové LNG terminály, jak budeme v Evropě šetřit, jaká bude zima a zda se plyn z Ruska nezastaví úplně. V momentě, kdy bude existovat diverzifikované portfolio plynu do Evropy, což podle mě bude už třeba tuto zimu, tak si myslím, že se trhy uklidní,“ vysvětluje Martin Pacovský, ředitel společnosti Pražská plynárenská. Společnost dodává plyn do 320 tisíc odběrných míst, prostřednictvím dceřiné společnosti Prometheus provozuje v Praze a okolí více než 200 plynových domovních kotelen.

Některé domy a domácnosti zvažují, zda by nebylo jistější plynové vytápění opustit. Mají tyto úvahy své místo?

„Jsem přesvědčený, že po uklidnění trhů se plyn vrátí zpět k cenám, které budou srovnatelné s topením z uhlí a dalších alternativ. To, že dnes řešíme určitou situaci, která je výsledkem špatné diverzifikace, dle mě není chyba zemního plynu. Věříme, že se polovina spotřeby tepla v Praze dá nahradit výstavbou takovýchto obnovitelných typů vytápění,“ komentuje současnou situaci Martin Pacovský.

Stabilitě a ekonomické únosnosti mohou pomoci kombinované zdroje tepla

Pokud jsou k tomu v místě vhodné předpoklady je bez diskuse, že kombinaci standardních zdrojů energií s alternativními patří budoucnost. V návaznosti na současný zdroj lze tak průměrně ušetřit až polovinu nákladů na energie. Na druhou stranu jeho instalace představuje určité pořizovací náklady, se kterými však může pomoci, za určitých podmínek, státní dotace.

Čtěte také:  Jak ochladit byt? Jsou i efektivnější způsoby než klimatizace

S vlastní fotovoltaickou elektrárnou budete soběstačnější a výrazně ušetříte na nákladech za elektrickou energii, protože FVE může pokrýt až 50 % spotřeby domu a díky ukládání do baterií lze tuto energii využívat i v době, kdy zrovna nesvítí sluníčko. I realizace FVE samozřejmě znamená pořizovací náklady, stejně jako v případě tepelného čerpadla je možno využít dotace.

Nejčastější dotazy

Jaká bude cena plynu 2023?

Pro domácnosti a maloodběratele jsou ceny energií nyní zastropované, tzn. jsou stanoveny maximální ceny pro tyto kategorie zákazníků. Z toho vychází i cena tepla pro rok 2023. Aktuální odhady předpokládají cenu kolem 1200 Kč/GJ.

Napsat komentář