Jak pečovat o rostliny na balkónech v letních vedrech

Pěstování rostlin a zeleniny na balkónech se stalo velkým trendem. Pěstujeme ze semen, kupujeme sazenice a těšíme se na bohatou sklizeň a záplavy květů. Horké počasí nám ale naše plány rozhodně neulehčuje. Jak i při současných vysokých teplotách udržet rostliny v kondici?

 

Z rozpáleného balkónu není úniku

Letní vedra dávají zabrat nejenom nám, lidem. Trpí i naše rostliny, kterými jsme osadily lodžie a balkóny. Ve srovnání s rostlinami, pěstovanými ve volné půdě na zahradě, jsou květiny a pěstovaná zelenina na balkóně vystaveny podstatně drsnějším podmínkám. Rostliny v nádobách a truhlících daleko rychleji vysychají. Na mnoha balkónech dostávají rostliny teplotní rázy naplno, bez jakékoliv možnosti chladnějšího stínu.

Voda a zase voda

Budete schopni se každý den o své rostliny postarat? Tak by totiž vypadal ideální model nekončící letní péče. Ráno budete opouštět rostliny s vlhkou zeminou a v plné síle, odpoledne na vás budou čekat žíznivé a na pokraji sil. Zaléváme odpoledne nebo večer, vždy ale v době, kdy už na rostliny nesvítí slunce. Pokud je nutné zalévat dříve, použijte vlažnou vodu a snažte se, aby voda nesmáčela listy.

Pokud máte čas, zálivku můžete ještě jednou zopakovat později večer. Běžně pěstované balkónové rostliny snáší hodně vody dobře a vydatnější zálivka jim umožní přečkat horké dny v lepší kondici. Podmínkou ovšem je, aby měly květináče odtokový otvor, aby se přebytečná voda nehromadila u kořenů, které by pak mohly i v tomto případě začít uhnívat. Zejména dejte pozor v případech, kdy na květináč používáte ozdobný obal. Tyto nádoby jsou bez odtoku a je proto nutné pravidelně kontrolovat, zda se ve vnější nádobě nehromadí voda.

Málo času nebo víkend na chalupě?

Stane se, že se prostě nemůžeme o rostliny postarat. V tom případě nám vhod přijdou samozavlažovací nádoby a jiné závlahové systémy. Takové šikovné pomocníky oceníme i když odjedeme na dovolenou. Sice nebude pravděpodobné, že se po celou dobu rostliny obejdou bez doplnění vody, ale pro pečující sousedy budou intervaly v péči výrazně delší, než kdyby rostliny byly pouze v obyčejných květináčích nebo truhlících.

Čtěte také:  Tři chyby při čištění zrcadel, kterých se často dopouštíme

I rostlinám přijde stín vhod

Při velkých vedrech zkuste rostlinám na balkónech nabídnout co nejvíce stínu. Menší světelnou pohodou během těch několika nejhorších dnů určitě strádat nebudou a vysoké teploty zvládnou lépe.

Nejenom přímé slunce, ale i vysoká teplota může rostlinám ublížit. Na to by měli pamatovat především ti, kteří mají zasklené lodžie. V letních vedrech nestačí mít otevřené pouze krajní sklo – teplota na lodžii i tak běžně stoupne i nad 50°C. Pamatujte na to i v případech, kdy ráno odcházíte z domova a je pod mrakem. Situace se může rychle změnit.

Které rostliny nejlépe zvládají letní vedra a občasné sucho?

Velmi dobře snášejí horko i občasné sucho pelargónie.

Jestli jste si oblíbili petúnie nebo surfinie, počítejte s tím, že bez dostatečného přísunu vody poměrně rychle uvadají. Po zálivce se se opět vzpamatují, ale podobné výkyvy jim dlouhodobě nesvědčí.

Na slunná a teplotně exponovaná místa nejsou vhodné begónie. Ty naopak budou velmi dobře prosperovat na severní straně domu. Občasné vynechání zálivky snášejí poměrně dobře.

Naopak dostatek vody budou vyžadovat oblíbené fuchsie. Protože nejsou vhodné pro pěstování na plném slunci, zpravidla se s extrémními teplotami tolik nepotkají.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?