Jak nenaletět? Přečtěte si nejčastější typy podvodů s pronajímanými byty

Zájem Čechů o bydlení v pronájmu je čím dál vyšší. Úměrně s tím však přibývá i podvodů a množí se případy, kdy zájemci o pronájem přišli i o desítky tisíc korun. Jaké jsou nejčastější triky podvodníků a lze se nějak chránit?

Ani kvalitní inzertní stránky nezaručí podvodný inzerát

V souvislosti s nájemními byty se nejčastěji hovoří o nesolidním jednání ze strany nájemců a pronajímatelé musí mnohdy přistupovat k různým metodám, aby si nájemce prověřili. Velmi časté jsou ale bohužel i podvody na nájemce ze strany údajných pronajímatelů. „S podvodnými inzeráty se můžeme setkat i na prověřených realitních serverech. Právě na nich bychom je však nečekali, a i z toho důvodu je někdy těžké podvodný inzerát odhalit. Je důležité mít na paměti, že i když patří inzertní stránky nemovitostí mezi ty dobře známé, inzertní místo si může zaplatit prakticky kdokoli. Z toho důvodu je dobré být obezřetný v každém případě,“ říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates, která mj. zabývá také správou nájemních nemovitostí.

Levný pronájem

Mezi nejčastější ukazatel, který by měl minimálně upozornit zájemce o pronájem na to, že by měl být na pozoru, je neobvykle nízká cena. „Pokud hledáte byt k pronájmu, měli byste nejprve vědět, jak se aktuálně nájmy bytů pohybují a kolik za pronájem zhruba zaplatíte s ohledem na dispozice, vybavení a lokalitu. Při hledání si všímejte cen uvedených u inzerátů, a pokud narazíte na podezřele nízkou cenu, zpozorněte. Rozdíl oproti konkurenčním inzerátům je obvykle i několik tisíc,“ upozorňuje Novotný.

Pronájem bytu bez osobního kontaktu

Dalším typickým znakem podvodného inzerátu může být také špatná gramatika a inzerát může být napsaný lámanou češtinou. Inzerent je často cizinec a vyžaduje komunikaci jenom přes e-mail. Pozor ale, dnes ani tento snadno rozpoznatelný znak nemusí už platit. „Některé inzeráty mohou být napsané velmi dobře. Nezapomínejme na to, že s rozvojem umělé inteligence je v dnešní době velmi jednoduché něco bezchybně přeložit. Malé chyby však můžeme odhalit například ve skloňování,“ vysvětluje David Novotný. Pokud se na takový inzerát ozvete a od pronajímatele se navíc dozvíte, že žije v zahraničí, a proto by zprostředkování pronájmu muselo proběhnout bez osobního kontaktu, dál už se daným inzerátem nezabývejte.

Čtěte také:  Investiční nemovitost v době pokoronavirové. Jak zařídit, aby se z ní nestala přítěž?

„Podvodník často nabídne silný příběh vysvětlující, proč nelze zprostředkovat osobní prohlídku. Některé argumenty vám dokonce mohou dávat smysl. Přesto buďte nekompromisní, a odmítá-li osoba na druhé straně telefonický kontakt a zprostředkování osobní prohlídky, dejte od nabídky ruce pryč,“ dodává Novotný.

Finanční záloha před podpisem nájemní smlouvy

Varovným signálem by měla být žádost o zaslání finanční zálohy. Údajní pronajímatelé tento krok vysvětlují tím, že záloha slouží jako důkaz toho, že jste vážný zájemce. Peníze předem však nikdy neposílejte, a to ani v případě, pokud inzerát nevykazuje známky dalších podvodných triků zmíněných výše. Záloha i nájemné by mělo složeno až vše chvíli, kdy je podepsaná nájemní smlouva.

Jednání jménem rečalitní kanceláře bez jejího pověření

Některé inzeráty mohou působit velmi seriózně, a dokonce vypadají, že za nimi stojí realitní kancelář. To sice může vzbuzovat důvěru, realitní kancelář si ale stejně prověřte. „V těchto případech může nájem inzerovat buď smyšlená realitní kancelář nebo někdo může jednat jménem realitní kanceláře, aniž by k tomu měl oprávnění. Pokud tedy narazíte na inzerát, pod kterým je nějaká realitní kancelář podepsána, prověřte si ji na jejích oficiálních stránkách a ujistěte se, že je daný inzerát vyvěšen i tam,“ uzavírá David Novotný z Bohemian Estates. 

Napsat komentář